Ventspilī ražo unikālas lielgabarīta iekārtas

28/11/2017
Ventspils brīvostas industriālajā teritorijā jau astoņus gadus darbojas unikāls uzņēmums Ventspils-Andren – vienīgais Latvijā, kas ražo lielgabarīta stiklplasta konstrukcijas. 

Izmantojot neaizsalstošās Ventspils ostas dziļūdens piestātnes un iespēju uzņemt lielus kuģus, lielgabarīta izstrādājumi, kas pārsvarā tiek izmantoti vides aizsardzībai, galvenokārt aizceļo uz Skandināvijas valstīm.

Sīvas konkurences apstākļos

Šogad milzīgas tilpnes un skrubers, kas tika izgatavots Ventspils-Andren rūpnīcā, nonāca pie pasūtītājiem Zviedrijā un Dānijā. Jaunākais pasūtījums Ventspils-Andren tika izpildīts oktobrī – pēc franču kompānijas LAB pasūtījuma uz Dāniju tika nogādātas trīs milzīgas tvertnes 6 un 5,5 metru diametrā sadzīves atkritumu pārstrādes rūpnīcai netālu no Kopenhāgenas. Savukārt pavasarī no Ventspils uz Zviedrijas pilsētu Jordbro tika nogādāts dūmgāzu attīrīšanas skrubers, kura diametrs bija 4,4 metri un garums 37 metri, pastāstīja Ventspils uzņēmuma pārvaldnieks Aigars Millers un ražošanas vadītājs Jānis Apsītis. Patlaban uzņēmumā tiek izpildīts salīdzinoši neliels pasūtījums Somijas kompānijai Outotec – 20 pārsegumi elektrolīzes vannām, bet jau decembrī vai janvārī atkal plānoti lielāka apjoma darbi, pastāstīja Millers.

Ražotne Ventspils-Andren, kas ir Latvijas un Zviedrijas kompānijas SIA Valmiera-Andren meitasuzņēmums, strādā Kustes dambī 28. Lai arī astoņu gadu laikā uzņēmums ir spējis izcīnīt savu vietu Skandināvijas iekārtu tirgū un mātesuzņēmuma akciju kontrolpakete ir Zviedrijas akcionāru rokās, Ventspils lielgabarīta konstrukcijām nākas saskarties ar nopietnu konkurenci, norāda uzņēmuma vadītāji, piebilstot, ka Ventspils-Andren regulāri piedalās iepirkumu konkursos, lai iegūtu pasūtījumus. Ventspils uzņēmums savā ziņā ir unikāls, jo Latvijā nekur citur neražo tādas lielgabarīta konstrukcijas. Ventspils-Andren tuvākie konkurenti atrodas Polijā, Zviedrijā un Somijā. Negabarīta konstrukciju transportēšana ir dārga, tādēļ lielāka iespēja uzvarēt iepirkumu konkursā un iegūt pasūtījumu ir tiem pretendentiem, kuru ražotnes atrodas tuvāk patērētājam, skaidro Apsītis.

Ražotne dodas pie pasūtītāja

Astoņu gadu laikā, kamēr pastāv Ventspils-Andren, ražotnē nodarbinātajiem vienmēr ir bijis darbs – pat smagajos pēckrīzes gados. Ventspils-Andren var izgatavot lielgabarīta cilindrus un rezervuārus diametrā līdz pat 7 metriem. Ja pasūtītas vēl lielākas konstrukcijas, Ventspils-Andren dodas veikt darbu uz vietas pie pasūtītāja. Jānis Apsītis vairākkārt vadījis lielgabarīta konstrukciju ražošanas darbus Dānijā, Polijā, Zviedrijā un Krievijā.

«Līdztekus sarežģītajai ražošanai klienti nereti lūdz, lai mēs palīdzētu iekārtu salikšanā un uzstādīšanā,» skaidro Apsītis. Divus gadus pēc kārtas vasaras sezonā viņam nācies vadīt darbus Krievijas Urālos, veicot vairāku miljonu eiro vērtu pasūtījumu. Krievijā ventspilnieki izgatavoja iekārtas dūmgāzu attīrīšanai – cilindrus, kuru diametrs sasniedza 8,5, 8 un 6 metrus. Pasūtījuma izpildes laikā tika izlietots vairāk nekā 200 tonnu materiālu, atceras ražošanas vadītājs. Lai izpildītu pasūtījumu, uz Krieviju devās visi Ventspils-Andren darbinieki, kā arī tur tika nogādātas visas nepieciešamās iekārtas. Vajadzēja pieņemt darbā vēl aptuveni 15 vietējo speciālistu.

Iekārtas vides aizsardzībai

Tāpat kā mātesuzņēmums Valmierā, Ventspils-Andren galvenokārt ražo iekārtas, kas nepieciešamas apkārtējās vides aizsardzībai. Tie ir rezervuāri, cauruļvadi un citas konstrukcijas, kas paredzētas ārkārtīgi agresīvām ķimikālijām. Uzņēmums ražo, piemēram, skruberus dūmgāzu attīrīšanai. Tie pasargā atmosfēru no kaitīgajiem izmešiem un samazina to gāzu emisiju, kas izraisa siltumnīcefektu. Ventspilī tāpat tiek ražotas iekārtas sadzīves atkritumu dedzināšanai un pārstrādei. Visā pasaulē šobrīd ir aktuāla sadzīves atkritumu dedzināšana, kas nozīmē kaitīgo vielu izmešu nonākšana atmosfērā un nepatīkamu smaku. Lai to novērstu, tiek izmantotas dūmgāzu attīrīšanas iekārtas, kuru aprīkojumu ražo Ventspilī, pastāstīja Millers.

Veiksmīgi sadarbojas ar brīvostu

Uzņēmuma vadītāji norāda uz veiksmīgo sadarbību ar Ventspils brīvostu, bez kuras Ventspils-Andren panākumi nebūtu iespējami. Lai lielgabarīta konstrukcijas iekrautu kuģos, tiek izmantota termināļa NNVT teritorija un piestātnes. Lielgabarīta izstrādājumu nogādāšana no rūpnīcas uz ostu, kur tālāk kravu iekrauj kuģos, ir elpu aizraujošs un unikāls skats. Tiesa, lielo kravu transportēšana parasti notiek vēlu vakarā, nereti pat naktī, kad pilsētas ielās transporta plūsmas intensitāte ir pavisam neliela. Konstrukcijas uz ostu transportē Ventspils-Andren partneri – Latvijas transporta kompānijas Combi LogisticsTestatus un citas.

Ventspils-Andren rekordi

Uzņēmuma Ventspils-Andren darbinieki teju katru gadu uzstāda saražoto konstrukciju lieluma rekordus. Pērn uzņēmums izgatavoja Zviedrijai tilpni, kuras diamaters bija 7 metri, kas bija līdz šim lielākais caurmērs. Savukārt skrubers, kas uz Dāniju tika nosūtīts šogad, pārspēja iepriekšējos konstrukcijas garuma (37 m) un svara (50 t) rekordus. Kompānija domā par modernizāciju, lai ražotu Ventspilī vēl lielākas konstrukcijas. Tiesa, ir zināmi ierobežojumi, ņemot vērā ostas termināļu iespējas, piebilda Millers.

Patlaban uzņēmumā ir nodarbināti 12 cilvēki. Ja ir jāveic lieli pasūtījumi, tiek piesaistīti papildu darbinieki. Uzņēmumam ir B kategorijas piesārņojošās darbības atļauja.

Nesen uz Dāniju tika nosūtītas divas tvertnes 6 m un viena 5,5 m diametrā. Uzstādīšanas vieta – netālu no Kopenhāgenas. Attēlā: tvertnes izved no rūpnīcas...

...un iekrauj kuģī.

Gada sākumā no Ventspils uz Zviedriju aizsūtīts skrubers 4,4 m diametrā un 37 m garumā. Pasūtītājs – Clean Air Technologies AB.

Skrubera uzstādīšanas vieta – pilsēta Jordbro netālu no Stokholmas.

SIA Ventspils-Andren – uzņēmuma Valmiera-Andren meitasuzņēmums.

SIA Valmiera-Andren – privāto akcionāru no Latvijas un Zviedrijas kompānijas Sten Andren ABkopuzņēmums.

Valmiera-Andren tika izveidota 1993. gadā uz Valmieras stiklšķiedras stiklplasta ceha bāzes.

Meitasuzņēmums Ventspils-Andren tika izveidots Ventspils brīvostas industriālajā teritorijā 2009. gadā.

Maksimāli atļautais stiklšķiedras konstrukciju ražošanas apjoms – 150 tonnas gadā.