Dāņu sveču ražotājs DIANA SVECES jau 10 gadus Ventspils brīvostā

Desmit gadus Ventspils brīvostas speciālajā ekonomiskajā zonā Rūpniecības ielā 33 dāņu uzņēmums Diana sveces ražo dekoratīvās sveces. Pēdējos gados uzņēmuma īpašnieks ieguldījis ievērojamas investīcijas ražošanas modernizēšanā un automatizācijā un runā par ilgtermiņa attīstības plāniem Ventspilī.

Visas operācijas mehanizētas

Diana sveces klientiem Skandināvijā, Latvijā un citur Eiropā ir zināmi jau aptuveni 3000 stearīna un parafīna sveču veidi, kas izgatavoti Ventspilī! Uzņēmums nodrošina ar darbu aptuveni 210 ventspilnieku un strādā 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Taču, ja vēl pirms diviem trīs gadiem sveču rūpnīcā Rūpniecības ielā 33 dominējis roku darbs, tad tagad ražošanas cehus pat grūti atpazīt – tajos ir ļoti daudz mūsdienīgu iekārtu, ražošanas robotus ieskaitot. Pirmā lielā prese parafīna sveču izgatavošanai rūpnīcā parādījās 2008. gadā. Uz tās vienlaikus varēja ražot tikai vienas krāsas viena veida sveces, stāsta uzņēmuma direktora vietnieks Mārcis Zariņš. Savukārt pagājušās nedēļas beigās, kad Diana sveces gatavojās savai pirmajai apaļajai jubilejai, vienā no cehiem montēja kārtējo mūsdienīgo automātisko parafīna sveču ražošanas iekārtu, kas pati veic visas operācijas, sākot no parafīna iebēršanas un beidzot ar gatavo sveču uzkraušanu uz koka paliktņiem. Vēl viena šāda veida iekārta uzstādīta rūpnīcā pirms gada. Līdz ar iekārtu (sauktu arī par sveču presi) darbojas ražošanas robots, kas pieņem gatavās sveces, iepako tās kastēs, aizlīmē kastes ar līmlenti un uzliek tās uz paliktņiem. Neticami, taču visu šo ražošanas kompleksu apkalpo tikai viens operators, kas liek veikt mehānismam vajadzīgo programmu un seko līdzi tam, lai sveces vienmērīgi nonāktu no konveijera līnijas.

Sveču automatizētās ražošanas cehā visas operācijas veic mehānismi un roboti. Mašīnas tiek programmētas saskaņā ar saņemto pasūtījumu – konkrētu lielumu, formu un krāsu sveču izgatavošanai. Viena automātiskā iekārta var saražot vienlaikus līdz 16 dažādiem sveču variantiem! Laika ziņā visnesenāk cehā uzstādītie mehānismi ir iepakošanas līnijas. Vienu līniju apkalpo divi darbinieki – viens liek gatavās sveces uz konveijera, otra noņem no konveijera jau pa četrām svecēm iepakotas paciņas, lai uzliktu svītrkodu un ieliktu kartona kastēs, kuras nosūta klientam. Parasti uzlīmes ar svītrkodu arī līmē mašīna, taču šoreiz pasūtītājs vēlējās izmantot individuālu svītrkoda modeli. Vēl viena konveijera līnija ietin polietilēna plēvē cita modeļa iepakotās sveces. Iepakošanas līnijas uzstādītas demontēto veco iekārtu vietā. Parafīnu sveču izgatavošanai uzņēmums iepērk no Krievijas, no kurienes to piegādā Diana sveces personīgās piecas autocisternas.

Vasarā domā par Ziemassvētkiem

Ražošanas procesa automatizācija palīdz palielināt saražoto sveču apjomu un uzlabot to kvalitāti. Tomēr sveču ražošanā vienmēr saglabāsies arī roku darbs. Tāpēc darbiniekus, kas palikuši brīvāki pēc automatizācijas ieviešanas, no uzņēmuma neatlaiž – viņiem atrod citu darbu. Rūpnīcā tiek izmantotas dažādas sveču izgatavošanas tehnoloģijas. Līdz ar presēšanu tiek izmantota arī iemērkšanas metode – sagataves automātiski tiek iegremdētas parafīnā, un pēc katras iegremdēšanas tās kļūst arvien apaļākas, līdz iegūst nepieciešamo konusveida formu. Pēc tam sveces automātiski tiek krāsotas vajadzīgajā krāsā, bet, ja vēl ir nepieciešams otrs tonis vai zīmējums, tad to dara, izmantojot roku darbu. Katru vasaru uzņēmums pieņem darbā no 20 līdz 30 skolēnu, dodot priekšroku darbinieku bērniem. Skolēni pārsvarā liek kastēs gatavo produkciju.

Atsevišķā ražošanas korpusā atrodas stearīna sveču un rustik cehs, kur sveces ražo no karsta parafīna, kuru ar rokām ielej metāla formās. Tas ir viens no vecākajiem un viens no sarežģītākajiem ražošanas cehiem uzņēmumā, kur visas operācijas, krāsošanu un iepakošanu ieskaitot, veic ar rokām, norāda Zariņš.

Vasarā sveču rūpnīcā tradicionāli ir ziemassvētku sezona. Cehos, konveijera līnijās un gatavās produkcijas noliktavā pārsvarā redzamas Ziemassvētku, Jaungada un Helovīna sveces – smaidīgi ķirbīši, simpātiski ronēni, rūķīši, adventes sveces ar decembra kalendāru. Ziemassvētku sveču pasūtījumu pamatapjoms jau ir izpildīts, to drīzumā nosūtīs klientiem. Abās noliktavās šobrīd ir gatavā produkcija. Domājot par nemitīgu sveču ražošanas apjomu palielināšanu, uzņēmums Diana sveces jau projektē trešās noliktavas būvniecību.

Fakti par SIA Diana sveces:

  • 2004. gadā dibināts kā dāņu ģimenes uzņēmuma Diana Lys
  • meitasuzņēmums
  • patlaban darbojas kā patstāvīgs uzņēmums
  • 2008. gadā iesākās ražošanas automatizācija
  • šobrīd uzņēmumā strādā aptuveni 210 cilvēku
  • apgūti aptuveni 3000 sveču modeļi
  • ražo 300–350 t produkcijas mēnesī
  • ražošanas platība – 12 tūkstoši m2, divas noliktavas ieskaitot
  • eksportē produkciju uz Skandināviju, Eiropu un pārdod Latvijas tirgū

 

Manas mājas – Ventspilī

Lars Olesens, SIA Diana sveces direktors: 

Pirms desmit gadiem mēs atnācām uz Ventspili, jo vairs nespējām konkurēt ar roku darbu Dānijā. Ventspilī mūs piesaistīja prak­tiski gatava infrastruktūra pro­dukcijas ražošanai un eksportam, kā arī Ventspils brīvostas pār­valdes un pilsētas vadības labvēlīgā attieksme. Laikam ritot, kļuva skaidrs, ka šeit tāpat vien ar roku darbu nepietiek. Aptuveni pirms sešiem gadiem sākām automatizētu sveču ražošanu. Patlaban sveču ražošanā ir sakombinēts gan roku, gan mehāniskais darbs. Mēneša laikā saražojam tikpat produkcijas, cik sākumā ražojām gadā. Līdz ar tradicionālo Skandināvijas un vietējo tirgu esam sākuši apgūt Vācijas un Austrijas tirgu. Plānojam turpmāk attīstīt uzņēmumu, jo šeit tam ir ideāli apstākļi. Man personīgi desmit gadi paskrējuši nemanot. Ja sākumā biju domājis aizkavēties Ventspilī uz dažiem gadiem, tad tagad uzskatu, ka šeit ir manas mājas.

ventasbalss.lv