Ražo sarežģītas elektronikas ierīces

Brīvostas teritorijā esošajā uzņēmumā HansaMatrix Ventspils top pasaules līmeņa augsto tehnoloģiju produkti, kuri pieejami visā pasaulē.

«Mēs esam ražošanas pakalpojumu uzņēmums elektronikas nozarē, kas ražo dažādas ierīces, kuras satur elektronikas iespiedshēmas. Ierīču izgudrotāji ir mūsu klienti,» ar uzņēmumu iepazīstina rūpnīcas vadītājs Aldis Cimoška. ASHansaMatrix akcijas kopš šī gada vasaras ir iekļautas biržas Nasdaq Riga Baltijas Oficiālajā sarakstā. Akciju sabiedrībai ir divas rūpnīcas – Ogrē un Ventspilī – HansaMatrix Ventspils. «Ja agrāk uz Ogres rūpnīcu mēs skatījāmies kā uz mātes rūpnīcu, tad līdz ar jaunā Ventspils Elektronikas centra atvēršanu abas rūpnīcas nu jau esam kā māsas,» teic Cimoška. Pēdējo divu gadu laikā rūpnīca daudz strādājusi gan jaunu klientu un produktu piesaistē, gan jaunu tehnoloģiju apguvē. Uzņēmums saņēmis vairākus prestižus sertifikātus, kas apliecina rūpnīcas atbilstību pasaules ražotāja līmenim.

Laulības un industrializācija

Lai lasītājs vieglāk saprastu uzņēmuma būtību, Cimoška min piemēru ar pienu. Lielveikalā varam nopirkt dažādu ražotāju piena produkciju un varam arī iegādāties pienu ar konkrētā lielveikala zīmolu. Tomēr visi saprot, ka pats lielveikals, protams, pienu neražo, bet pasūta pie līgumražotāja. «Mēs esam tāds līgumražotājs, tikai elektronikas nozarē,» salīdzina rūpnīcas vadītājs.

Ne vienmēr līgumražotājs drīkst atklāt savu klientu vārdus, tomēr daži Latvijas uzņēmumi nav noslēpums. Pasaulē pazīstamais interneta rūteru tehnoloģiju attīstītājs Mikrotīkls un bezpilota lidaparātu izgudrotājs AirDog ir elektronikas jomā pazīstami zīmoli, kas izmanto Ventspils rūpnīcas pakalpojumus.

Rūpnīcas vadītājs sadarbību ar klientiem salīdzina ar laulībām, pirms kurām noteikti ir gana ilgs iepazīšanās posms. Inovatīvā produkta izgudrotājs iepazīšanās posmā cenšas izzināt, vai šī rūpnīca spēs ražot konkrēto produktu un ar ko tā ir labāka par citām līdzīgām rūpnīcām. Ja abām pusēm izdodas atrast kopīgu valodu, seko industrializācijas process, bet pēc tā – produkta ražošana. Šobrīd rūpnīcā uzsākts darbs pie jaunu produktu sagatavošanas ražošanai.

«Mums ir jābūt konkurētspējīgiem pasaulē. Mūsu pieaugums rāda, ka spējam tādi būt,» palepojas Cimoška. Šogad ASHansaMatrix mērķē sasniegt apgrozījumu ap 16 miljoniem eiro, un aptuveni viena trešdaļa no tā ir tieši Ventspils rūpnīcas ieguldījums.

Robots – lidaparāts gaisā

Atpazīstamākais uzņēmumā SIA HansaMatrix Ventspils ražotais produkts ir bezpilota lidaparāts AirDog (gaisa suns –tulk. no angļu val.). Tas ir sarežģīts lidojošs robots jeb drons, kurš gluži kā suns seko savam saimniekam. Galvenokārt produkts paredzēts sportistiem – uzlikuši sev ap roku aproci, viņi sporto, kustas, pārvietojas, bet drons seko signālam, kas tiek raidīts no sportistu aproces, un filmē tos. Ierīce ir viena no retajām pasaulē, kas spēj nodrošināt filmēšanu, sportistam esot vienam, bet SIA HansaMatrix Ventspils – vienīgais uzņēmums Latvijā un viens no retajiem pasaulē, kas spēj ražot šāda līmeņa produktu. Tas, ar ko var lepoties SIA HansaMatrix Ventspils, ir iegūtās kompetences – rūpnīcas kolektīvs spēj ražot ļoti augstas sarežģītības produktu, kas sastāv no vairāk nekā 1000 komponentēm. Lai to izdarītu, iesaistītas gan ar augstu pievienoto vērtību strādājošas iekārtas, gan arī roku darbs.

Novērtē rūpību un precizitāti

Darbinieku skaits Ventspils rūpnīcā pēdējo divu ar pusi gadu laikā ir pieaudzis divas reizes, šobrīd te strādā ap 190 darbinieku. Darbs noris vairākās maiņās. Pie atsevišķām iekārtām, piemēram, iespied­shēmu virsmas montāžas līnijā, kas darbojas 24 stundas dienā un 7 dienas nedēļā, strādā 4 maiņas. Esošā iespiedshēmu virsmas montāžas līnija spēj salikt 70 000 komponenšu stundā. Nākamā gada janvārī rūpnīca plāno uzstādīt otru šādu līniju. Rūpnīcā nepieciešami visu līmeņu darbinieki – gan ražošanas, gan inženiertehniskie, gan citi speciālisti. Lielākā daļa darbinieku ir ventspilnieki, taču rūpnīcas darbinieku vidū ir arī speciālisti no Rīgas, Liepājas un Kuldīgas. Rūpnīcā strādā gan Ventspils Tehnikuma, gan Ventspils Augstskolas absolventi. Ar abām minētajām mācību iestādēm rūpnīca arī parakstījusi sadarbības līgumus, kas mācību iestādēm liek būt konkurētspējīgām, savukārt uzņēmumam – sociāli atbildīgam un dalīties ar zināšanām. Rūpnīcas vadība labprāt audzēkņiem rīko ekskursijas, piedāvā prakses iespējas, diplomdarbu tematus un citādi veicina jauno speciālistu izaugsmi, jo apzinās, ka šodienas audzēkņi ir uzņēmuma nākamie darbinieki. «Ja šeit nebūtu tehnikuma un augstskolas, mūsu arī šeit nebūtu,» atzīst rūpnīcas pārstāvis.

Rūpība, pacietība, kārtība un precizitāte – tās ir īpašības, kas nepieciešamas rūpnīcas darbiniekam. Varbūt tāpēc 70–80% no darbiniekiem ir sievietes.

Izaicinājums – aptvert visu pasauli

Ventspils ir ļoti pateicīga vieta turpmākai elektronikas attīstībai, uzskata rūpnīcas vadītājs, jo šeit ir nepieciešamā infrastruktūra, piemērotas telpas, ko piedāvā Ventspils brīvostas pārvalde. Ēkas ir uzbūvētas saskaņā ar rūpnīcas prasībām. Ražošanas telpās ierīkotas elektro­statiskās drošības grīdas, nodrošināts īpašs klimats, kurā ir pastāvīga +22ºC temperatūra un tiek kontrolēts mitrums. Pieredzējuši elektronikas jomas speciālisti no Skandināvijas šeit redzēto infrastruktūru novērtējuši Mercedes un pat Bentley līmenī.

Rūpnīcas klienti ir Latvijas un Ziemeļeiropas – Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas, kā arī Apvienotās Karalistes – uzņēmumi, savukārt ražotie produkti tiek tirgoti teju visā pasaulē. Piemēram, bezpilota lidaparāts ir brīvi nopērkams internetā, un to pasūtījuši cilvēki no visām pasaules malām. Arī izejmateriāli tiek iegādāti visā pasaulē. «ASV, Tālie Austrumi, Latvija, Anglija...» uzskaitījumu iesāk Cimoška un uzsver: «Un tieši tas mūs izaicina – ja kāda detaļa kaut kur aizkavējas, aizkavējas viss process kopumā.» Ir izejmateriāli, ko rūpnīcai piegādā ar lidmašīnām, bet citus savukārt sūta ar ­kuģiem. Jābūt labi organizētam plā­nošanas procesam, lai izejmateriāli tiktu piegādāti tieši laikā, ne agrāk un ne vēlāk, kā paredzēts.

«Ja uzņēmums šodien ir labāks nekā vakardien, tad tāds ir labs uzņēmums. Mēs tādi cenšamies būt katru dienu,» teic rūpnīcas vadītājs. «Ja tā turpināsim, tad iespējas augt elektronikas nozarē ir neierobežotas.»

Ikdienas darbs rūpnīcā, kur mēnesī tiek saražoti 40–50 tūkstoši elektronikas produktu vienību.

SIA HansaMatrix Ventspils rūpnīcas vadītājs Aldis Cimoška demonstrē zināmāko viņa rūpnīcā ražoto produktu – lidojošo robotu AirDog.

Viens no rūpnīcas produktiem ir mērierīce, kas spēj noteikt vēja virzienu un stiprumu.

Elektronikas plate ātrgaitas jahtas navigācijas ierīcei. Tās ražošanā ņemts vērā, ka ierīce tiks izmantota sālsūdenī un dažādās temperatūrās.

SIA HansaMatrix Ventspils ražotie produkti

  • Gudrās ierīces un mērierīces attālinātai mērījumu nolasīšanai (piemēram, elektroniskās sistēmas ūdensskaitītājiem, kuru rādītāji attālināti nonāk pie pakalpojuma sniedzēja);
  • interneta rūteri, radiofrekvenču ierīces;
  • ierīces medicīnas lietošanai, diagnosticēšanai;
  • ierīces, kas regulē elektroenerģijas taupīšanu ielu apgaismojuma la­ternās (ja kustības ielā nav, tā tiek apgaismota tikai 20% apmērā, ta­ču, gājējam vai mašīnai tuvojoties, kustību sensori raida signālu un apgaismojums tālāk esošajās laternās tiek iedarbināts ar pilnu jau­du);
  • navigācijas un vēja mērierīces ātrgaitas jahtām;
  • augstas klases hobija ierīces, tostarp bezpilota lidaparāti;
  • sakaru un drošības ierīces.