Stāstīja par Ventspils brīvostas iespējām

Ventspils brīvostas pārvalde piedalījās 11. starptautiskajā izstādē Transports & Loģistika Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, kuras laikā par sadarbības iespējām runāja arī ar parlamenta augstākajām amatpersonām.

Starptautiskajos nozares pasākumos Ventspils brīvostas pārvalde prezentē sadarbības iespējas ar Ventspili, tai skaitā kravu transportēšanas priekšrocības caur mūsu ostu, tās termināļiem, kā arī sadarbību ar stividorkompānijām un ostas plašās industriālās zonas izmantošanu. Neapšaubāmi interesanta šajā ziņā ir arī Baltkrievija, tāpēc vizīte tajā bija tik svarīga. Turklāt ne tikai Ventspilij, bet visai Latvijas valstij. Izstādes atklāšanas ceremonijā piedalījās arī Latvijas Republikas Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis, bet tās laikā Baltkrievijā viesojās arī Saeimas delegācija – priekšsēdētāja biedrs Gundars Daudze, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš un komisijas sekretārs Anrijs Matīss, kā arī deputātu grupas sadarbībai ar Baltkrievijas parlamentu vadītājs Artūrs Rubiks.Latvijas nacionālajā stendā par sadarbības iespējām stāstīja lielākie transporta un loģistikas nozares pārstāvji – Latvijas dzelzceļš, lidosta, Ventspils, Rīgas un Liepājas ostas.

Ventspils brīvostas pārstāvji viesojās arī Latvijas vēstniecībā Baltkrievijā, kā arī tikās ar Ķīnas–Baltkrievijas industriālā parka Lielais akmens vadību.

Izstāde Transports & Loģistika Baltkrievijā notika jau 11. reizi, un šogad tajā piedalījās 76 kompānijas no deviņām valstīm.

Izstādē Transports & Loģistika brīvostas pārvaldnieka vietnieks, Mārketinga un attīstības nodaļas vadītājs Igors Udodovs (no labās) un kravu piesaistes aģents Jānis Lubiņš informē par Ventspils ostas iespējām.

Nodibināts daudz jaunu kontaktu

Igors Udodovs, Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks

  • Brīvostas pārvalde jau gadiem sadarbojas ar Baltkrieviju un brauc uz tajā rīkotajām transporta un loģistikas izstādēm. Kā jau jebkurā izstādē, tajā gan tikāmies ar klientiem, gan apskatījām, ko jaunu paveikuši konkurenti, bet konferencē uzzinājām baltkrievu viedokli par loģistikas jautājumiem. Sevišķi vērtīga bija tikšanās ar Baltkrievijas transporta ministru Sivaka kungu, kas tika organizēta Daudzes kunga vizītes laikā un kurā bija iespēja piedalīties arī man. Tā bija iespēja brīvostai iepazīstināt ar Ziemeļu ostas projektu un piedāvāt Baltkrievijai izveidot savu pieturas punktu Ventspils ostā. Kā zināms, Baltkrievijai ir tikai saus­zemes robeža, bet tā varētu kļūt par baltkrievu izeju uz jūru. Ministrs atzina, ka konceptuāli šāds piedāvājums ir interesants un tas pilnīgi noteikti tiks izvērtēts. Mums atliek sekot tam, kā šis process virzīsies, un turēt roku uz pulsa. Brīvosta ar Baltkrieviju sadarbojas arī biznesa līmenī, šogad jau parakstīti līgumi gan ar Lielo akmeni, gan Bre­mino grupas loģistikas centriem, un jau tiek pētīts, kā nākot­nē apkalpot šos lielos loģistikas un industriālos parkus, piedāvājot izeju uz Skandināviju un visu Ziemeļeiropu. Manuprāt, kopumā vizīte ir vērtējama kā pozitīva, nodibināts daudz jaunu kontaktu, atliek ar tiem tikai strādāt.

Baltkrievus interesē Ventspils ostas priekšrocības

Gundars Daudze, Saeimas priekšsēdētājas biedrs:

– Sadarbība starp Latvijas un Baltkrievijas parlamentiem līdz šim notikusi komisiju un sadarbības grupu līmenī, bet pagājušā gada oktobrī Ženēvā pēc ilga pārtraukuma satikās arī abu valstu parlamentu prezidiju pārstāvji. Toreiz Baltkrievijas parlamenta augšpalātas vicespīkere lūdza tikšanos ar mani, jo Baltkrievijai bija interese iegūt novērotāju statusu Baltijas jūras parlamentārajā konferencē. Sarunā arī piebildu, ka esam kaimiņu valstis un tautas, tādēļ noteikti būtu vērtīgi aizbraukt ciemos vienam pie otra un izrunāt visus svarīgos jautājumus. Kaimiņiem ir vienam otrs jāatbalsta, un parasti tas ir savstarpēji izdevīgi. Jūnija sākumā augšpalātas vicespīkere Marianna Ščotkina pēc mana uzaicinājuma viesojās Latvijā, kas 25 gadu laikā, kopš starp abām valstīm nodibinātas diplomātiskās attiecības, bija pirmā Baltkrievijas parlamenta prezidija pārstāvja vizīte mūsu valstī. Oktobra sākumā, tajā pašā laikā, kad Baltkrievijā atradās arī Ventspils brīvostas delegācija, devos atbildes vizītē, bet tā savukārt bija pirmā šāda līmeņa vizīte kopš 1998. gada. Programma bija ļoti piesātināta – daudz vērtīgu sarunu gan politiskā, gan ekonomiskā plāksnē.

Tikāmies arī ar Baltkrievijas transporta un komunikāciju ministru Anatoliju Sivaku, un, zinot, ka Minskā atrodas arī Ventspils brīv­ostas pārvaldes pārvaldnieka vietnieks Igors Udodovs, lūdzu arī viņu iekļaut delegācijas sastāvā sarunās par tranzīta un loģistikas perspektīvām. Sarunas bija tiešām produktīvas, turklāt viesojāmies arī Baltkrievijas–Ķīnas industriālajā parkā Lielais akmens. Protams, pārstāvējām visas Latvijas intereses, bet reizē arī Ventspili. Pēc vizītes bija tiešām laba sajūta un pārliecība, ka sadarbība ir pavirzījusies uz priekšu. Sarunās bija jūtams, ka sadarbībā patiesi ieinteresētas ir abas puses. Ja mums izdosies īstenot iecerēto, tas būs ieguvums abām valstīm. Protams, mēs konkurējam ar lietuviešiem, bet mums jāmāk būt interesantākiem un izdevīgākiem. Ventspils vārds Baltkrievijā jau bija pazīstams, un es ceru, ka mums izdevās pārliecināt par mūsu ostas priekšrocībām.

Uzņēmumi Baltkrievijas brīvajās ekonomiskajās zonās ražo ļoti konkurētspējīgas lietas, bet, lai tirgotu tās Eiropā, viņiem jākārto sarežģītas formalitātes. Mēs varam piedāvāt veidus, kā šo procesu krietni atvieglot, tostarp – veicot pēdējo komplektāciju Ventspils speciālajā ekonomiskajā zonā, un tad jau tas būs Eiropas Savienībā radīts produkts, kam būs atvērts viss ES tirgus. Manuprāt, liels pluss ir arī tas, ka Ventspils brīvosta var piedāvāt jau gatavas rūpniecības ēkas, kurās atliek tikai ierīkot ražotni un strādāt. To visu baltkrievu kolēģi ļoti nopietni un ar interesi uzklausīja un piefiksēja, tāpēc es ticu, ka šīs sarunas tiešām veicinās jaunus sadarbības projektus.

Saeimas un Ventspils brīvostas pārstāvjiem bija iespēja apmeklēt arī Ķīnas–Baltkrievijas industriālo parku Lielais akmens un tikties ar tā vadību.

Gundara Daudzes vadītā Latvijas Saeimas delegācija pārrunāja sadarbības iespējas, tajā skaitā transporta un loģistikas jomā, ar augstām Baltkrievijas parlamenta amatpersonām, kā arī transporta un komunikāciju ministru Anatoliju Sivaku.