Iepazīstam Apvienotās Karalistes pieredzi vēja enerģijas servisa attīstībā

22/03/2023

Ventspils osta ģeogrāfiski ir īpaši labi piemērota efektīvai potenciālo atkrastes vēja parku apkalpošanai, tāpēc Ventspils brīvostas pārvalde ir uzsākusi mērķtiecīgu darbu, lai jau pārredzamā nākotnē Ventspils osta varētu dot nozīmīgu pienesumu atjaunojamās enerģijas attīstībā. Šonedēļ Ventspils brīvostas pārvaldes tirgus izpētes analītiķis Mārcis Nēliuss kopā ar citiem Latvijas un Igaunijas vēja industrijas pārstāvjiem iepazīstas ar Apvienotās Karalistes pieredzi šajā jomā.

Apvienotā Karaliste ir viens no pasaules lielākajiem jūras vēja enerģijas tirgiem ar vairāk nekā 10 GW kumulatīvo uzstādīto jaudu un vērienīgiem plāniem līdz 2030. gadam sasniegt 50 GW, kas dod valstij lielu pieredzi, no kuras Latvija var mācīties. Latvijas un Igaunijas vēja industrijas nozares pārstāvju vizīti Apvienotajā Karalistē organizē Lielbritānijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Aberdeen International Associates (AIA).

Šogad Ventspils brīvostas pārvalde plānojusi izstrādāt pētījumu par labāko risinājumu atkrastes vēja parku un saistītās infrastruktūras apkalpošanai Ventspils ostā, kas ietvers arī jauna termināļa modelēšanu Ventspils Ziemeļu ostā. Tas ir viens no soļiem ilgtermiņa stratēģijā attīstīt atjaunojamās enerģijas ražošanas un apkalpošanas servisu Ventspils ostā.

Ventspils ir dziļūdens osta ar piemērotu infrastruktūru dažāda veida kravu apkalpošanai. Tas, apvienojumā ar dabas doto reģiona vējainību un līdz ar to augstāko ikgadējo saulaino dienu skaitu Latvijā, padara Ventspili perfekti piemērotu atjaunojamās enerģijas ražošanas un servisa mezgla attīstībai.