No 1.aprīļa Ovišu, Užavas un Akmeņraga bākas atvērtas apmeklētājiem

31/03/2022

1.aprīlī apmeklētājiem durvis atkal vērs industriālā kultūras mantojuma pērles - Ventspils brīvostas pārvaldes apsaimniekotās Ovišu, Užavas un Akmeņraga bākas.

Ievērojot Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus un gādājot gan par bāku darbinieku, gan viesu drošību, vairākus mēnešus  Ovišu, Užavas un Akmeņraga bākās apmeklētāji netika laisti. No 1.aprīļa ierobežojumi arī bākās tiks atcelti un tajās atkal tiks gaidīti industriālā mantojuma un hidrogrāfijas vēstures entuziasti.  

Ventspils brīvostas pārvalde ir atbildīga par Latvijas vecākās — Ovišu bākas, romantiskās Užavas bākas un no apdzīvotām vietām visattālākās Akmeņraga bākas saglabāšanu un uzturēšanu kārtībā. Novērtējot to vērtību un cilvēku interesi, Ventspils brīvostas pārvalde tās ir padarījusi pieejamas publiskai apskatei. Visas trīs bākas ir iekļautas Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, turklāt joprojām strādā ne tikai kā apskates objekti, bet pilda arī bāku funkcijas.

Latvijas vecākā — Ovišu bāka - atrodas Ovišu zemesragā, 360 metru attālumā no krasta līnijas, apmēram 25 km no Ventspils Kolkas virzienā. Torņa augstums — 37 m. Šeit izveidota arī interaktīva ekspozīcija, kas apmeklētājiem ļauj aizraujošā veidā iepazīties ar bāku vēsturi un to darbību.

Užavas atrodas ap 25 km no Ventspils Liepājas virzienā. Užavas bāka atrodas uz vienas no trim augstām mežainām kāpām, kuras augstums sasniedz 28 metrus. Torņa augstums – 19 m.

Līdz Akmeņraga bākai, kas atrodas apmēram 80 km no Ventspils, var nokļūt, braucot no Ziemupes puses. Bāka ir Akmeņraga galvenā rota — uzkāpjot tajā, paveras neatkārtojams skats uz jūru un apkārtnes mežiem. Torņa augstums – 38 m.