Ventspils Ziemeļu mols – Gada labākā inženierbūve Latvijā

25/08/2022

24.augustā notika Gada labākā būve Latvijā laureātu paziņošana. Nominācijā “Inženierbūve” 1.vieta piešķirta par Ziemeļu mola atjaunošanu Ventspilī.

Latvijas Būvnieku asociācijas un Latvijas Būvinženieru savienības sadarbībā ar 21 profesionālo biedrību un nozares institūciju rīkotā skate Gada labākā būve Latvijā šogad notika 24.reizi. Žūrija vērtēja vairāk nekā 60 pērn ekspluatācijā nodotās būves, infrastruktūras un ainavu objektus.

Ziemeļu mols ir viena no stratēģiski nozīmīgākajām Ventspils ostas hidrobūvēm. Mols ir pusotru kilometru gara būve, kas no cietzemes iestiepjas jūrā un pasargā ostu no viļņiem, ledus un smilšu sanesumiem. Atšķirībā no Dienvidu mola Ziemeļu mols papildus pilda arī rūpnieciskas funkcijas, jo tur ierīkotas svarīgas komunikācijas, kas kalpo kuģu kravu operācijām un mola galā izvietota arī gaismas zīme - bāka.

Jāatzīmē, ka Ziemeļu molam šis nav vienīgais novērtējums - šī gada martā norisinājās Latvijas Būvniecības gada balva, kur grupā “Inženierbūves pārbūve” starp 12 būvēm žūrija 1. vietu piešķīra Ziemeļu molam.

Ziemeļu mola atjaunošanas darbus pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma veica AS “BMGS”. Projekta būvuzraugs – Firma L4, bet autoruzraugs - CHR Design Solutions. Kopējās mola atjaunošanas projekta izmaksas bija 12,3 miljoni eiro. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības Kohēzijas fonds.

Ventspils ostas molu pirmsākumi meklējami jau ap 11-12 gadsimtu, savukārt to tagadējā veidolā būvēti pirms vairāk nekā 100 gadiem. Pēdējie atjaunošanas un pārbūves darbi veikti no pagājušā gadsimta 70-tajiem līdz 90-tajiem gadiem, bet 2021.gadā pabeigtie darbi  ir visu laiku vērienīgākie mola atjaunošanas darbi. Tāpat jāmin, ka ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu atjaunots arī Ventspils Dienvidu mols 2,4 miljonus eiro apmērā, atjaunošanas darbi noritēja 2018.gadā. Šobrīd Ventspils ostā tiek veikta krasta nostiprinājuma atjaunošana 1,6 miljonu eiro apmērā, kas ir noslēdzošā hidrobūve šajā Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalsta programmā.