"Bio-Venta" iekarojusi rapšu audzētāju uzticību

14/12/2013
Šis gads ir bijis nozīmīgs Ventspils brīvostas uzņēmumam Bio-Venta. Baltijā lielākajai biodīzeļdegvielas ražotnei ir izdevies iegūt vietējo zemkopju uzticēšanos. Šogad kopējā izejvielas piegādes apjomā biodīzeļdegvielas ražošanai pieaudzis no Latvijas zemniekiem iepirktā rapša īpatsvars.

Lai arī šogad rapša raža bijusi mazāka nekā pagājušajā gadā, tā kvalitāte ir ievērojami augstāka. No iegūtā rapša sēklām izdevies izspiest vairāk eļļas. Uzņēmuma Bio-Venta vadītājs Arnis Janvars augstu vērtē faktu, ka vietējie rapša audzētāji, toskait arī Kurzemes zemnieku saimniecības, vairs nemeklē noieta tirgu ārzemēs, bet centīgi strādā pie rapša selekcijas, audzējot šķirnes ar samazinātu mitrumu un paaugstinātu eļļainību. Savukārt uzņēmums atbalsta vietējos piegādātājus ar piemaksu par kvalitatīvu rapsi. Piemaksa ir no 6 līdz 10% no fiksētās rapša cenas.

Šogad rapša biržas cenas ir nokritušās, salīdzinot ar pagājušo gadu, tomēr, pateicoties piemaksām par rapša kvalitāti, uzņēmuma Bio-Venta absolūtā cena izrādījusies konkurētspējīga, norāda iepirkumu speciālists Gatis Kalniņš. Zemnieku saimniecības arī ir gandarītas par Bio-Ventasekspreslaboratorijas darbu, kas uz vietas veic ienākošā rapša analīzi. «Kamēr sadarbojamies ar vietējiem rapša piegādātājiem, vēl ne reizes nav bijušas nesaskaņas par izejvielas kvalitāti,» uzsver Janvars.

Kamēr rūpnīca darbojas, ne reizes nav bijis nekādu pārmetumu arī par gatavās produkcijas – biodīzeļdegvielas, rapšu raušu, glicerīna un kālija sulfāta – kvalitāti no pircējiem. Tas ir kļuvis iespējams, pateicoties visa ražošanas procesa kontroles tehnoloģijai, sākot no izejvielas pieņemšanas līdz gatavās produkcijas uzpildei un transportēšanai. Biodīzeļdegvielas galvenais apjoms no Ventspils brīvostas tiek eksportēts uz Lietuvu, citām ES valstīm un Skandināviju. Bio-Ventasspeciālisti vērš uzmanību uz to, ka ārzemju pircēji vērtē biodīzeļdegvielu pēc 24 parametriem. Ventspilī, brīvostas teritorijā saražotā biodīzeļdegviela atbilst augstiem kvalitātes standartiem.

Šā gada pēdējos divos mēnešos uzņēmums Bio-Venta ražo un pārdod maksimālus produkcijas apjomus. Uz 2014. gada pirmo ceturksni arī jau ir noslēgti līgumi par biodīzeļdegvielas maksimālā daudzuma, ko var saražot rūpnīca, piegādi, saka Janvars. Tiek prognozēts, ka kopumā šogad saražotās biodīzeļdegvielas apjoms varētu būt par 15% mazāks nekā pērn, jo šā gada pavasarī biodegvielas tirgū izveidojās nelabvēlīga situācija.

Biodegvielas cenas Eiropā ir kritušās, viens no iemesliem ir tas, ka daudzas valstis subsidē savus rapša ražotājus un biodegvielas patēriņu, skaidro Janvars. Diemžēl Latvijā tā joprojām nav, tādēļBio-Ventas vadība pieņēmusi lēmumu ražot tik daudz produkcijas, cik var realizēt tirgū ar pozitīvu bilanci, uzsver Janvars. Biodīzeļa realizācijas apjoms vietējā tirgū joprojām ir niecīgi mazs. Ar biodegvielu mašīnas var uzpildīt ne vairāk kā 10 vietās. Ja šo vietu būtu vairāk, biodīzeļa patēriņš vietējā tirgū būtiski pieaugtu, pārliecināts Janvars. Kas attiecas uz rapšu raušiem, kas ir viens no blakusproduktiem, tad tos daudzas valstis labprāt pērk lopbarībai. Patlaban pieprasījums pēc rapšu raušiem, kurus ražo Bio-Venta, ir būtiski pārsniedzis apjomu, kuru rūpnīca var piedāvāt.

Rūpnīca Bio-Venta 2013. gadā (prognoze)

 • apgrozījums – vairāk nekā 56 miljoni latu
 • iepirkts rapsis – vairāk nekā 86 tūkstoši tonnu
 • izspiesta rapšu eļļa – 36 tūkstoši tonnu
 • saražots biodīzelis – aptuveni 64 tūkstoši tonnu
 • saražoti rapšu rauši – vairāk nekā 57 tūkstoši tonnu
 • saražots glicerīns – 7 tūkstoši tonnu
 • saražots kālija sulfāts – 1,4 tūkstoši tonnu

 Biodīzeļdegvielas galvenie noieta tirgi

 • citas ES valstis
 • valstis ārpus ES
 • Latvija

Galvenie rapšu raušu noieta tirgi

 • Igaunijas
 • Somija
 • Lietuva
 • Nīderlande
 • Zviedrija
 • Norvēģija
 • Krievija
 • Baltkrievija
 • Beļģija
 • Dānija
 • Itālija

Gaidām valdības atbalstu

Arnis Janvars, SIA Bio-Ventavaldes priekšsēdētājs

– Baltijas lielākais biodegvielas ražošanas un pārkraušanas komplekss SIA Bio-Venta veiksmīgi darbojas jau sešus gadus. Mūsu uzņēmuma darbinieki ir profesionāļi savā jomā, mēs dodam iespēju jauniem cilvēkiem sevi pierādīt, esam gandarīti, ka vidējais darbinieku vecums uzņēmumā ir nedaudz virs 30 gadiem.

Šobrīd darbība šajā nozarē ir sarežģīta. Valdības un Ekonomikas ministrijas solītais atbalsts biodegvielas nozarei ir palicis tikai solījumu līmenī. Sadarbojoties ar Latvijas Biodegvielu un bioenerģijas asociāciju, esam kopīgi izveidojuši konkrētus priekšlikumus, kurus iesniedzām Ekonomikas ministrijai, Tautsaimniecības komisijai, ekonomikas ministram un Ekonomikas ministrijas valsts sekretāram, par visas mūsu nozares darbības atjaunošanas iespējām. Pašlaik valsts atbalsts nepieciešams, lai biodegvielas ražotāji varētu saņemt aizdevumus un spētu darboties kā rentabli uzņēmumi.

Nevaram pretendēt uz to, ka visi no mūsu iesniegtajiem piedāvājumiem gūs valdības atbalstu, tomēr uzdrošinos cerēt, ka vismaz viens no tiem tiks izvērtēts un īstenots dzīvē. Līdz šim Ekonomikas ministrijas un Ministru kabineta apliecinājumi vairāk nekā divus gadus palikuši domāšanas līmenī. No 1. janvāra stājas spēkā ES regula – Par vispārējo tarifa preferences sistēmas piemērošanu, kuras izmaiņu rezultātā no nākamā gada 1. janvāra izejvielām, kas tiks ievestas no Krievija, Baltkrievijas un Kazahstānas, tiks piemērots 3,2% muitas nodoklis.

Rezultātā vienam biodegvielas ražošanas uzņēmumam finanšu izdevumi gadā vidēji palielināsies par 1,4 milj. eiro. Secinājums viens – šis pasākumu kopums padarīs ražotāju stāvokli vēl sliktāku. Un tomēr – esam lepni, ka šogad mums izdevies paplašināt sadarbību ar Latvijas zemniekiem. Cenšamies atbalstīt vietējos ražotājus, cik vien spējam. Priecājamies par katru zemnieku/piegādātāju, kurš izvēlējies tieši mums piegādāt savu rapsi.

 

ventasbalss.lv