Brīvostā attīstās modernās tehnoloģijas

07/02/2017
Ventspils brīvostas industriālajā zonā atvērta inovatīva elastīgo iepakojuma materiālu ražotne Immer Digital. Uzņēmums saņēmis no valsts kontrolējošajām instancēm visus nepieciešamos sertifikātus un atļaujas, piesārņojošās darbības B kategorijas atļauju ieskaitot. Ražotnē nodarbinās virs 100 darbinieku.

Rekordātrā laikā

Tieši pirms diviem gadiem uzņēmuma pārstāvji pirmo reizi ieradās Ventspilī, lai apskatītu kārtējo iespējamo elastīgā iepakojuma rūpnīcas būvniecības vietu Eiropas Savienības teritorijā. Pirms tam tika apskatītas tādas valstis kā Polija, Lietuva, Igaunija un Vācija. Pēc Ventspils apskates nobrieda lēmums, ka jaunā rūpnīca ir jāceļ tieši šeit, uzņēmuma atklāšanā pastāstīja tā vadītāja Irina Mirošņika. 2015. gada beigās tika nodibināta SIA Immer Digital, lai uzsāktu elastīgā iepakojuma materiālu ražošanu Ventspilī, bet jau nedaudz vairāk kā pēc gada tika atvērta jaunā ražotne, kurā investēja 5 miljonus eiro. «Uzsākt jaunā uzņēmuma darbību tik īsā laikā varēja, pateicoties pilsētas domes un Ventspils brīvostas atbalstam, kā arī visas mūsu komandas darbam,» atzina Mirošņika.

Ventspils attīstības filozofija veiksmīgi sakrita ar Ukrainas investoru stratēģiju. «Jebkuras nacionālās ekonomikas iekšējais kopprodukts ņem vērā tikai ražošanas apjomus. Tieši ražošanas pieaugums rada stabilitāti valstī,» uzskata Mirošņika, apsolot Latvijas biznesa konkurētspējas un eksporta potenciāla pieaugumu. «Neviena valsts un neviena industrija nav iedomājama bez mūsdienīgiem attīstības risinājumiem,» apgalvo domes vadītājs un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Jaunās ražotnes atvēršanas ceremonijā viņš pauda gandarījumu un prieku par to, ka uzņēmums, kas izmanto Ziemeļeiropai unikālas tehnoloģijas, sācis darboties tieši Ventspilī. Atverot pilsētā jauno ražotni, paveras arī jaunas darba iespējas ventspilniekiem, uzsver Lembergs.

Attīstība turpinās

Atklājot rekordīsā laikā Ventspilī ražotni, Immer Digital nedomā apstāties un jau tagad gatavojas paplašināties un iedarbināt otro kārtu pašreizējās ēkas telpās, kurās jau strādā aptuveni 30 cilvēku. Uzņēmums plāno nomāt no Ventspils brīvostas pārvaldes vēl vienu ēku trešās kārtas īstenošanai. Tās būvniecība paredzēta tuvāko divu gadu laikā. Darbs pie projekta jau ir sācies. «Mēs plānojam paplašināt ražotni Ventspilī, ieguldot tajā 25 miljonus eiro,» apstiprināja kom­pānijas operāciju direktors Oļegs Sa­vickis. Savu atbalstu ES finanšu in­strumentu piesaistē jaunajam uz­ņēmumam apsolīja Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra. «Ne katru dienu pie mums atver jaunas ražotnes, tādēļ šodien Latvijā un Ventspilī ir svētki,» viņš norādīja. Saistībā ar jaunās ražotnes atvēršanu Ventspilī ieradās liels skaits Immer Digital partneru, iekārtu, izejvielu un citu komponentu piegādātāji no dažādām valstīm un kontinentiem. Viesu vidū bija, piemēram, miljardieris no Indijas Ašoks Čaturvedijs, kam pieder kompānija uflex, kas piegādā uz Ventspili plēvi iepakojuma materiālam.

Ar mīlestību no Ventspils

Ventspils uzņēmuma Immer Digital partneruzņēmumā Ukrainā – Immer Ukrplastic – nodrošina ražošanas ciklu no granulām un krāsām līdz gatavajiem iepakojuma materiāla ruloniem un maisiem. «Šeit mēs ieviešam jaunas tehnoloģijas, sasaistot tās ar zinātnes un informācijas tehnoloģijām. Tā ir digitālā druka, jaunas laminēšanas iespējas, etiķešu un iepakojuma ražošana. Viss, kas ieviests Ventspilī, ir unikāls, nekā tamlīdzīga nav nekur Eiropā,» apgalvoja Mirošņika, solot turpināt moderno tehnoloģiju ieviešanu Ventspilī.

Ražošanas pirmā kārta nokomplektēta pārsvarā ar vietējiem kadriem, kas izgājuši speciālu sagatavošanu un apmācību kā uz vietas, tā arī ārzemēs. Rūpnīcas atvēršanas dienā ar augsto tehnoloģiju iekārtu tika drukāts iesaiņojamais materiāls saldajiem Skrīveru batoniņiem. Uz iepakojuma varēja dažādās valodās izlasīt Ar mīlestību no Ventspils. Līdztekus ražotnei uzņēmumā izveidota un darbojas arī dizaina studija, kurā kopā ar pasūtītājiem top iepakojuma dizains. Ražošanas otrā un trešā kārta paplašinās iepakojuma materiālu klāstu, ļaus palielināt ražošanas apjomu 3–4 reizes, stāsta Savickis, solot, ka, iedarbinot trešo kārtu, nodarbināto skaits uzņēmumā pārsniegs simts cilvēku, bet ar otrās kārtas palaišanu ražotnē strādās jau aptuveni 60 cilvēku.

Jaunajā elastīgā iepakojuma ražotnē tiek izmantotas modernākās iekārtas, kas darbojas, mijiedarbojoties zinātnei un informācijas tehnoloģijām.

Tradicionālo sarkano lenti pārgriež Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra, Ventspils mērs Aivars Lembergs, uzņēmuma vadītāja Irina Mirošņika, ražošanas direktors Dāvids Grāveris un Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis.

Gūstam prieku no padarītā

Uz jautājumiem atbild uzņēmuma vadītāja Irina Mirošņika.

Kas ietekmēja jūsu lēmumu veidot ražotni Ventspilī?

– Vispirms mēs iepazināmies ar Ventspils brīvostas pārvaldi, industriālajās zonās apskatījām jau gatavās rūpnieciskās ēkas – gan ražošanai, gan birojiem –, un aizbraucām no Ventspils ar domu, ka, visticamāk, savu uzņēmumu veidosim šeit. Kad otro reizi atbraucām uz Ventspili, mēs iepazināmies ar pašvaldības vadītāju Aivaru Lembergu un pieņēmām galīgo lēmumu par labu Ventspilij. To veicināja Ventspils brīvostas pārvaldes darbinieku atvērtība, kompetence un profesionālais līmenis, citu šeit strādājošo kompāniju atsauksmes. Viņi pastāstīja par pilsētas un ostas vadības ieinteresētību veidot jaunas darba vietas, par viņu lielisko kontaktu ar uzņēmumiem un iespēju operatīvi risināt radušos jautājumus. Tāpat ieraudzījām ļoti skaistu pilsētu, kas attīstās, labu infrastruktūru, kā arī to, ka šeit ir jaunieši, kam mēs varam piedāvāt interesantu darbu.

Vai nebija grūti atrast vajadzīgos speciālistus?

– Mēs pilnībā nokomplektējām uzņēmumu darbam divās maiņās. Tie ir pārsvarā gados jauni cilvēki, kurus mēs apmācījām gan uz vietas, gan arī pie mūsu iekārtu piegādātājiem – Francijā, Itālijā, Vācijā un Spānijā. Uzņēmums strādā divās maiņās, jau ir saņēmis 20 pasūtījumus. Vienlaikus komplektējam trešo maiņu, tāpēc gaidām jaunus pretendentus.

Ar ko atšķiras ražotne Ventspilī no līdzīgas Ukrainā?

  • Šeit ir pavisam citas tehnoloģijas – jaunākas, ar citām iespējām, ir dizaina studija ar vismodernākajiem programmēšanas nodrošinājumiem. Mēs nekad nepērkam to, kas ir citiem. Tādēļ savu jauno ražotņu aprīkojuma ziņā mēs vienmēr esam 3–4 gadus priekšā pārējiem. Tas šobrīd attiecas uz Ventspili.

Piedāvājam uzņēmējiem ēkas

Aivars Lembergs, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs

  • Tieši pirms diviem gadiem – 2015. gada 2. februārī – Immer Digital pārstāvji atbrauca uz Ventspili un izskatīja iespēju atvērt šeit ražotni. Divu gadu laikā to ir izdevies izdarīt, ir uzsākta elastīgo iepakojuma materiālu izgatavošana, pateicoties tam, ka Ventspils brīvostas pārvalde piedāvāja investoriem brīvostas industriālajā teritorijā jaunu ražošanas ēku, kas tika uzbūvēta no nulles. Ja mēs nebūtu viņiem piedāvājuši jauno ēku, mūsdienīgas telpas, Ukrainas investors nebūtu atnācis uz Ventspili. Tas ir tikai pirmais solis, sekos vēl viena korpusa būvniecība tuvāko divu gadu laikā. Vēlam veiksmi jauno tirgu apguvē un turpmākajā attīstībā!

Aktivitātes vainagojas ar panākumiem

Imants Sarmulis, Ventspils brīvostas pārvaldnieks

– Esam priecīgi sagaidīt un sveikt Immer Digital Ventspilī, atklājot ražotni. Jo īpaši patīkami, ka pirms daudziem gadiem iesāktās pilsētas domes un Ventspils brīvostas pārvaldes aktivitātes saistībā ar tehnoloģiju parka attīstību, ES līdzekļu piesaistīšanu un rūpniecisko ēku būvniecību ir vainagojušās ar panākumiem. Katrs tāds uzņēmums sniedz ventspilniekiem jaunas iespējas darbam, bet Ventspils ostai – jaunas kravas.