Brīvostā par vienu uzņēmumu vairāk

16/05/2017
Viens uzņēmums gatavojas uzsākt darbību jaunajās telpās, bet cits – atvērt otro kārtu. Ventspils brīvostas industriālajā zonā – Augsto tehnoloģiju parka teritorijā – tiek turpināts apgūt vienu no laika ziņā pēdējām uzbūvētajām ēkām – Tehnoloģiju centru.

Maija beigās šeit tiks atvērta jauna apkures un dzesēšanas sistēmu ražotne . Bet līdz gada beigām paredzēts paplašināt elastīgā iepakojuma materiāla ražotni Immer Digital.

Baltijai unikālas sistēmas

Šī mēneša beigās – 26. maijā – Vācijas izcelsmes uzņēmums Wasserkabel Baltic plāno atvērt Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) Tehnoloģiju centrā Latvijai un Baltijai unikālu uzņēmumu, kurā ražos energoefektīvas, videi un cilvēkam draudzīgas jaunās paaudzes apkures un gaisa dzesēšanas sistēmas. Šīs sistēmas, kuru līdz šim nav bijis nevienā no Baltijas valstīm, darbojas pēc siltuma starojuma un absorbcijas principa ar ūdens kapilāro sistēmu izmantošanu; sistēma izgatavota no augstas kvalitātes polipropilēna. Tā var būt iemontēta griestos, sienās vai grīdā, kas nodrošina būvniecības izmaksu ietaupījumu un ļauj palielināt lietderīgo platību, jo nav nepieciešams tik daudz tehnisko telpu komunikācijām. Pie inovatīvo apkures un dzesēšanas sistēmu priekšrocībām var pieskaitīt arī lielisko komforta līmeni telpās, norāda Wasserkabel Baltic. Uzņēmums papildus tirgū piedāvās polipropilēna caurules būvniecības iekšdarbiem.

Pilsētas un ostas atbalsts

Wasserkabel Baltic kļuva par vienu no diviem VATP teritorijā uzbūvētā Tehnoloģiju centra galvenajiem nomniekiem. Apkures un dzesēšanas sistēmu ražotne aizņem aptuveni 1400 m2 lielu platību, kur līdz gada beigām plāno izveidot vismaz 15 darba vietas. Iekārtās un apgrozāmajos līdzekļos investēti aptuveni 1,7 miljoni eiro, stāsta Wasserkabel Baltic valdes loceklis Hanss Eberhards Šmidts.

«Esam gandarīti, ka pirms vairākiem gadiem aizsāktais projekts sasniedzis posmu, kad sabiedrība varēs redzēt reālo labumu no tā. Lai arī Baltijas reģionā inovatīvās apkures sistēmas ir jaunums, tās plaši izmanto Rietumeiropā un Ziemeļ­amerikā, toskait olimpiskajā ciemā Vankūverā (Kanādā – red. piez.). Patlaban tādas apkures sistēmas tiek izmantotas vairāk nekā 3000 ēkās, kuru kopējā platība ir vairāk nekā 4 miljoni kvadrātmetru visā pasaulē,» stāsta Šmidts. Viņš izteica lielu ­pateicību pilsētas pašvaldībai un Ventspils brīvostas pārvaldei par at­balstu projekta īstenošanas laikā.

Ietaupa līdz 80% enerģijas

Polipropilēna kapilārās caurules, kuras sāks ražot Ventspilī, tiek izmantotas apkures un dzesēšanas sistēmās. Šī tehnoloģija, salīdzinot ar citām, ļauj ietaupīt līdz 80% enerģijas. Pateicoties tam, ka tuvu novietotās kapilāra caurules rada lielu siltumapmaiņas laukumu, kā arī pateicoties vienmērīgam gaisa plūsmas sadalījumam, komforta klimats telpās tiek sasniegts ātri un ar mazu energopatēriņu. Ūdens kapilāro plašu tehnoloģija tiek izmantota arī objektos, kur ir vajadzīga paaugstināta līmeņa tīrība, jo tā nodrošina daudz mazāku putekļu un mikroorganismu cirkulāciju gaisa plūsmā. Šis aspekts ir svarīgs cilvēkiem, kuriem ir alerģiska reakcija uz putekļiem.

Ūdens kapilārā sistēma sastāv no kapilārajām platēm, plūsmas sadales sistēmas un kontrolierīces, kas palīdz regulēt siltumapmaiņu pēc nepieciešamības, kā arī sistēmā ietilpst apkures vai dzesēšanas avots. Svarīgi ir tas, ka sistēmu ir ērti uzstādīt. Plates viegli iebūvēt apmetumā, un tās nosedz ar ģipškartonu vai dekoratīvajiem paneļiem. Tajā pašā laikā rūpnieciskajos objektos sistēmu var uzstādīt arī atklātā veidā. Kapilārās caurules nerūs, tajās neveidojas kaļķakmens, līdz ar to tās var kalpot līdz 50 gadiem. Tas ievērojami samazina apkures un dzesēšanas sistēmu ekspluatācijas izmaksas.

Projekts īstenots Ventspilī ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, kā arī Norvēģijas finanšu instrumenta programmas Inovācijas «zaļās» ražošanas jomā atbalstu.

Immer Digital strādā divās maiņās

Šā gada februāra sākumā Tehnoloģiju centrā tika atvērta elastīgā iepakojuma materiāla inovatīvā ražotne Immer Digital. Šobrīd uzņēmums stabili strādā divās maiņās, daļa iekārtu ir noslogotas trīs maiņu režīmā, stāsta kompānijas prokūrists Oļegs Savickis. Pieaug apmierināto klientu skaits, tiek paplašināta eksporta ģeogrāfija, saņemti lielāki pasūtījumi. Tas viss nav pārsteidzoši, jo «daudz ko no tā, ko mēs ražojam, neražo neviens cits pasaulē,» norāda Savickis.

Patlaban Immer Digital strādā 40 cilvēku. Drukas speciālisti, kuri ir nepieciešami iesaiņojuma materiāla ražošanā, izgājuši apmācības Telavivā (Izraēla). Nesen kompānija Immer Group piedalījās vienā no prestižākajām nozares izstādēm Interpack 2017 Diseldorfā (Vācija). «Izstādē varējām godam darīt zināmu par grupas Immer jauno rūpnīcu Ventspilī, pastāstīt par mūsu tehnoloģijām un prezentēt produkciju potenciālajiem klientiem,» pastāstīja Savickis, piebilstot, ka interese bija liela, turklāt ne tikai no privāto kompāniju puses, bet arī no transnacionālajiem spēlētājiem.

Investē 8 miljonus eiro

Elastīgā iepakojuma ražotnes atklāšanas ceremonijā šā gada februāra sākumā izskanēja informācija, ka jau drīzumā iecerēts iedarbināt arī otro kārtu Tehnoloģiju centra pašreizējā ēkā. Kā šī iecere tiek īstenota? «Iecere tiek īstenota saskaņā ar plānu. Patlaban norit intensīvs darbs pie izvēlēto iekārtu komplektēšanas,» atbild Savickis. Tā kā otrās kārtas iekārtas ir daudz sarežģītākas par tām, kas tiek izmantotas pirmajā kārtā, tad sagatavošanai un palaišanai vajadzīgs vairāk laika. Patlaban iekārtas Ventspils rūpnīcai atrodas ražošanā, precizēja Savickis, piebilstot, ka to piegāde gaidāma gada beigās.

Iedarbinot iepakojuma materiāla ražošanas otro kārtu, pieaugs ražotās produkcijas nomenklatūra un apjoms, Ventspils rūpnīcā ražos daudz sarežģītākus materiālus. Pieaugot ražošanas jaudai, pieaugs arī darba vietu skaits. Līdz gada beigām uzņēmumā tiks piedāvātas 10–12 jaunas vakances, informē Savickis. Kompānijas pārstāvis stāsta, ka vadība ir pateicīga tiem darbiniekiem, kuri, atnākot uz rūpnīcu, ir palikuši un strādā, veidojot kolektīvu, kuram ir jāattīsta vesela jauna rūpniecības nozare ne tikai Ventspilī, bet arī Latvijā, proti, elastīgā iepakojuma materiāla ražošana, uzsver Savickis. Uz jautājumu par iespējamām grūtībām, veidojot Ventspilī ražotni, viņš atbild: «Esam priecīgi strādāt un attīstīties mums piedāvātajos apstākļos un infrastruktūrā un mums nav nekādu iebildumu.»

Kā jau iepriekš izskanējis, kompānija Immer Digital jau parakstījusi ar Ventspils brīvostas pārvaldi nomas līgumu par vēl vienu rūpniecisko ēku, kas tiks uzbūvēta 2018. gada beigās.

Nesen Immer Group piedalījās izstādē Interpack 2017 Diseldorfā.

Izstādē Vācijā tika prezentēts Ventspilī saražotais iepakojums. Interese bija liela.

Maija beigās uzņēmums Wasserkabel Baltic atvērs šeit jaunu ražotni.

Notiek iekārtu uzstādīšana jaunajā uzņēmumā Wasserkabel Baltic.