Brīvostā turpinās logu un durvju ražošana

30/04/2015
Koka logi, durvis un bīdāmo durvju sistēmas, kas tiek ražotas uzņēmumā Arbo Windows Ventspils brīvostas teritorijā, veiksmīgi konkurē ar pieredzējušu Skandināvijas kompāniju produkciju un pat pabīda to laukā no Japānas, Anglijas, Īrijas un citu valstu tirgiem.

Uzņēmums Arbo Windows patlaban ir viena no modernākajām koka logu, durvju un bīdāmo durvju sistēmu ražotnēm Baltijā, stāsta valdes loceklis Jānis Siliņš. Kustes dambī 32 valda lietišķa ražošanas gaisotne. Mūsdienīga, jaudīga iekārta ar digitālu vadību nodrošina augstu dažādu koku sugu – vai tā būtu Latvijas priede, ozols, vai eksotiskais sarkankoks, eikalipts un citi – apstrādes kvalitāti. No konveijera ik pēc minūtes nonāk viena neverama loga četras sagataves. Lai izgatavotu veramu logu, ir vajadzīgas nevis četras, bet astoņas sagataves, kas attiecīgi prasa divas minūtes. Šī ražošanas daļa ir maksimāli automatizēta, taču uzņēmums neiztiek arī bez roku darba, piemēram, sagatavju salikšanā, pirms ievietošanas presē. Roku darbs tiek izmantots arī slīpējot un krāsojot rāmjus. Lai saglabātu koka īpašības un gatavo izstrādājumu augsto kvalitāti, ražošanas cehā tiek uzturēts nepieciešamais mikroklimats ar iestatītajiem mitruma, temperatūras u.c. parametriem.

Arbo Windows ražo nevis logu un durvju konstrukcijas, bet gan gatavo produkciju. Tādēļ nākamais ražošanas posms ir – stikla pakešu izgatavošana. Te darbojas pasaulē modernākā tehnoloģiskā līnija Lisec, kas nodrošina visaugstāko produkcijas kvalitāti, kāda šodien ir pieejama tirgū, apgalvo Siliņš. Stikla pakete ir ideāls siltumizolators, jo kamera starp diviem stikliem ir piepildīta ar gāzi. Lētās stikla paketēs gāze saglabājas ne ilgāk kā divus trīs gadus, bet Lisec līnijā ražotajos logos – desmitiem gadu, Siliņš skaidro, kāda ir starpība starp dažādas kvalitātes un attiecīgi izmaksu izstrādājumiem.

Uzņēmums Arbo Windows ražo stikla pakešu logus un durvis kā lieliem, tā arī individuālajiem pasūtītājiem, toskait ventspilniekiem. Ražotājiem nepastāv nekādu ierobežojumu – visu nosaka pasūtītāja vēlmes un gatavība maksāt par to īstenošanu, skaidro Siliņš. Atsevišķi pasūtījumi, piemēram, ekskluzīvas ārdurvis dārgā viesnīcā, izmaksājuši līdz 20 000 eiro.

Uzņēmums Arbo Windows uzsāka aktīvu saimniecisko darbību 2014. gada jūlijā–augustā maksātnespējīgo uzņēmumu Arbo un Eko mājas vietā, stāsta Jānis Siliņš. Kompānija tika izveidota laikā, kad šobrīd maksātnespējīgais uzņēmums Arbo pieņēma tiesiskās aizsardzības plānu. Tas bija sava veida garants, ka uzņēmums pilda saistības un klienti saņem vai nu atpakaļ savu naudu, vai arī gatavo produkciju. Vēlāk, kad tiesiskās aizsardzības plānu neizdevās īstenot un Arbo tika atzīts par maksātnespējīgu, ArboWindows izpirka no bankas tā tehnoloģiskās iekārtas, bet vēlāk arī Eko mājas iekārtas, lai turpinātu ražot augstas kvalitātes logus, durvis un bīdāmās sistēmas. Vēl viens ļoti svarīgs faktors – uzņēmums saglabāja visus bijušā uzņēmuma Arbo darbiniekus. Patlaban koka logu un durvju ražotnē ir nodarbināti aptuveni 50 cilvēku, administrāciju ieskaitot, saka Siliņš. Ražotnē nav palīgdarbinieku – visi darbinieki ir kvalificēti, savstarpēji aizvietojami un saņem labu atalgojumu, apgalvo vadītājs. Pagaidām darbs notiek vienā maiņā, tomēr ir doma, ka jau vasarā varētu sākt darbu otra maiņa, aicinot darbā jaunus darbiniekus.

Aptuveni puse Arbo Windows saražotās produkcijas tiek sūtīta eksportam, bet otra puse – paliek iekšējā tirgū. Līdz ar pavasara iestāšanos un sezonas darbu atklāšanu lielas būvniecības kompānijas veic pasūtījumus Ventspils ražotnē, kas nodrošina objektus ar kvalitatīviem logiem un durvīm. Tomēr, pārejot uz divu maiņu darbu, uzņēmums koncentrēsies pārsvarā uz eksportu. Ventspils ražotne jau ir pieteikusi sevi visā pasaulē. Šeit ir gatavoti ozolkoka logi viesnīcai Marriott Kijevā, logi baznīcām Anglijā un Īrijā. Ventspils logi, durvis un bīdāmās sistēmas tiek sūtītas uz Skotiju, Norvēģiju, Japānu, liels pasūtījuma apjoms nonāk Azerbaidžānā. Tādējādi kompānija izvairās no riska, pārsvarā eksportējot savu produkciju tikai uz vienu valsti, kas varētu tikt pakļauta krīzei.

Uz Japānu Arbo Windows eksportē skaņu izolējošas durvis un koka bīdamo durvju sistēmas, kas racionālajiem japāņiem palīdz maksimāli izmantot dzīvojamo vai lietišķo telpu. Japānas tirgus segmentu Ventspils uzņēmums atņēma pieredzējušajiem Skandināvijas konkurentiem – un viss tikai pateicoties prasmei precīzi un kvalitatīvi apmierināt pasūtītāja vēlmes. Siliņš skaidro, ka tā ir prasme strādāt ar augstas precizitātes tehnoloģijām, kas tiek izmantotas uzņēmumā, un speciālistu, kurus ir izdevies noturēt uzņēmumā, pieredze. Kompānijas vadītājs ar pateicību uzsver Ventspils brīvostas pārvaldes atbalstu, pretimnākšanu un atsaucību dažādu problēmsituāciju risināšanā.

 

Ventspils osta, baltijas jūras osta, ražošana Baltijas jūras reģionā, ražošanas ēkas, investīcijas ražošanā, speciālā ekonomiskā zona,

Mūsdienīgā tehnoloģiskā ierīce Unicontrol 12 vienā minūtē saražo koka sagataves logam.

Ventspils osta, baltijas jūras osta, ražošana Baltijas jūras reģionā, ražošanas ēkas, investīcijas ražošanā, speciālā ekonomiskā zona,

Saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām logu un durvju koka rāmju krāsošanai tiek izmantotas tikai krāsas uz ūdens bāzes, kas nav indīgas un ir drošas bērniem un alerģiskiem cilvēkiem. Krāsošanas iecirknis ir aprīkots ar jaudīgu ventilācijas sistēmu, tādēļ darbs tur nav kaitīgs veselībai.

Ventspils osta, baltijas jūras osta, ražošana Baltijas jūras reģionā, ražošanas ēkas, investīcijas ražošanā, speciālā ekonomiskā zona,

Lisec tehnoloģiskajā līnijā tiek saražotas augstākās kvalitātes stikla paketes, kādas ir pieejamas pasaules tirgū.

Ventspils osta, baltijas jūras osta, ražošana Baltijas jūras reģionā, ražošanas ēkas, investīcijas ražošanā, speciālā ekonomiskā zona,

«Mēs piešķiram mūsu vērtīgajai izejvielai – Latvijas koksnei – patiesi augstu pievienoto vērtību un papildinām valsts budžetu,» lepni saka Arbo Windows valdes loceklis Jānis Siliņš.