Brīvostas pārvalde ar uzņēmējiem pārrunā gaidāmās izmaiņas ostu pārvaldībā

15/07/2020

14.jūlijā Ventspils brīvostā attālināti notika nu jau tradicionālā brīvostas pārvaldes ceturkšņa tikšanās ar ostas lietotājiem – termināļu pārstāvjiem, lai pārrunātu aktuālāko nozarē. Liela uzmanība sanāksmē tika veltīta sabiedriskajai apspriešanai nodotajiem grozījumiem Likumā par ostām. Ventspils uzņēmēju viedokli brīvostas pārvaldnieks Andris Purmalis šodien pauda  Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes sēdē.

Cieša sadarbība ar ostas uzņēmumiem šobrīd izvirzīta par vienu Ventspils brīvostas pārvaldes prioritātēm. Gan 14.jūlijā notikušajā sanāksmē ar ostas termināļu pārstāvjiem, gan 15.jūlija Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes sēdē A.Purmalis uzsvēra, ka arī jaunajā pārvaldības modelī svarīgi vairāk ņemt vērā tieši uzņēmumu viedokli, jo ar uzņēmējdarbību ostā nodarbojas tieši viņi, bet ostas pārvaldei ir tikai atbalstoša funkcija.

Iepazīstoties ar piedāvātajiem grozījumiem Likumā par ostām, Ventspils termināļu pārstāvji jautāja, vai jaunais pārvaldības modelis neparedz lielāku ostas pārvaldes iesaisti komercdarbībā, tā apdraudot brīvu konkurenci ostā. Tāpat uzņēmējus interesēja, vai jaunais modelis neietekmēs SEZ statusu kādai daļai no pašreizējās brīvostas teritorijas un iespējas saņemt ES fondu līdzfinansējumu nozīmīgu infrastruktūras projektu attīstībai.

 Vēl brīvostas pārvaldnieks sanāksmē ar uzņēmējiem skaidroja  jauno Ventspils ostas piestātņu ekspluatācijas noteikumus izstrādi un aicināja uzņēmējus iesniegt savus priekšlikumus par to projektu, kā arī informēja par aktuālo infrastruktūras atjaunošanas projektu progresu.

“Gribu redzēt Jūs kā spēcīgu spēku pie viena galda,” uzsvēra A.Purmalis, aicinot termināļus apvienoties vienā ostas stividoru asociācijā, kas maksimāli efektīvi varētu aizstāvēt savas intereses.

Ventspils brīvostā strādā 14 termināļi un stividorkompānijas. 2020.gada pirmajos 6 mēnešos termināļi pārkrāvuši 6,8 miljonus tonnu kravu. Lielāko ietekmi uz kravu apjomu ostā atstājušas izmaiņas akmeņogļu pārkraušanā, kas Ventspils ostā tirgus konjunktūras izmaiņu un arī siltās ziemas dēļ būtiski samazinājusies. Tikmēr ģenerālkravu apjoms ostā pat nedaudz palielinājies.