Dokumentāla filma par Ventspils ostas naftas pārkraušanas rajona būvniecības vadītāju Mildu Antropi

20/11/2014
Mildas tēlam allaž bijusi simboliska nozīme. Vairumam tas simbolizē latviešu tautas brīvību un vienotību, citiem atsauc atmiņā nu jau par pagātni kļuvušo nacionālo valūtu – latu, arī pēc Eiropas vienotās valūtas ieviešanas, Mildas attēls uz eiro monētas saglabājis simbolisku saikni ar pagātni. Taču tepat starp mums dzīvo vēl kāda Milda, kuru bez kautrēšanās var dēvēt par spēka, neatlaidības un sīkstuma simbolu. Cita Milda.

Pateicoties savai galvenajai varonei, nosaukumu CITA MILDA ir ieguvusi dokumentālā filma par Mildu Antropi, jo viņas vadībā nu jau vairāk kā pirms pusgadsimta Ventspils ostā tika izbūvētas naftas pārkraušanas rajona pirmās trīs kārtas. Lai arī Mildas kundze jau nosvinējusi savu 91. jubileju, viņa joprojām aizrautīgi stāsta par tā laika notikumiem un viņas pieredzei un gadu gaitā uzkrātajiem arhīva materiāliem par ostas veidošanos nu jau ir enciklopēdiska vērtība.

Tolaik vadošus tehniskas specializācijas amatus ieņēmusī Milda saka: „Es nebiju karjeras sieviete, es biju darba zirgs. Es nevirzījos mērķtiecīgi uz amatiem, tie paši nāca pie manis. Un tikai nesen es aptvēru, ka mēs tolaik ar savu darbu esam devuši pamatu Ventspils tālākai attīstībai. Pēc pirmo muliņu, bunkurēšanas laukuma un rezervuāru parku izbūves ostā varēja piestāt lieltonnāžas kuģi. Tas bija jauns attīstības posms, kas pavēra ceļu pirmajām naftas kravām.”

Piecu bērnu ģimenē dzimušās Mildas Antropes dzīves gājums nav bijis rozēm kaisīts. Jaunībā ārstu noteiktās diagnozes pārvilka svītru viņas sapnim kļūt par ārsti, taču Milda nepadevās un meklēja dzīves piepildījumu citās jomās. Vārgā veselība likusi ne vienu vien šķērsli viņas ceļā, taču pretēji ārstu prognozēm studentu gados, ka dzīvot atlicis vien pāris mēnešus, viņa joprojām aktīvi iesaistās sabiedriskos notikumos, kopj dārzu un seko līdzi gan politiskajiem notikumiem valstī, gan arī ostu darbībai un attīstībai. Vairāki Mildas kundzes vadībā būvētie objekti nu jau ir vēsture, jo Ventspils ostas modernizācijas plāns paredzēja to nojaukšanu, taču 1961. gada 30. septembri, kad tika pabeigta naftas pārkraušanas rajona celtniecības pirmā kārta, var uzskatīt par Ventspils kā Latvijas naftas tranzīta galvaspilsētas dzimšanas dienu. Filmā izmantoti  Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva materiāli, Ventspils Naftas termināla un Mildas Antropes personīgais arhīvs, kas vizuāli papildina Antropes kundzes stāstīto.

TV raidījuma “Latvji, brauciet jūriņā!” producents un filmas idejas autors Haralds Sulainis teic: “Kad filmu nodosim skatītājiem, man kaut kā pietrūks, jo gada laikā jau bija pierasts, ka atkal jādodas uz Ventspili, lai tiktos ar Mildas kundzi.” Mildas kundzes teiksmainā frāze: “Cienīts, Kungs !“ nu jau ir iegājies mūsu ikdienas sarunvalodā, saka Haralds Sulainis. Filmas veidotāji bijuši līdzās arī Mildas kundzes ikdienas gaitās un uzklausījuši viņas dzīvesstāstu, kuru caurvij gan priecīgi, gan traģiski notikumi. Taču filmas galvenā varone saglabā optimismu un lepojas ar savu piederību latviešu tautai. „Man ir teikuši – Jums latviskums pa visām porām nāk ārā”, teic Cita Milda.

Darbs pie dokumentālās filmas CITA MILDA tuvojas nobeigumam un drīz to varēs redzēt kādā no TV programmām, kā arī www.balticmarinenews.lv . Filmas pirmizrāde paredzēta šī gada novembra mēnesī  Ventspilī.

Radošā komanda – producents un idejas autors Haralds Sulainis, operators inscinētājs Raitis Šmits, montāžas režisore Ingrīda Ozoliņa, tehniskais asistents, šoferis Reinis Sulainis