Ekskursijas, meditācijas, makšķerēšana

24/07/2018

Līdzās tradicionālajam, ventspilnieku un pilsētas viesu iemīļotajam Ventspils brīvostas pārvaldes ekskursiju kuģītim Hercogs Jēkabs mūsu pilsētā radušās arī citas iespējas saturīgai un daudzveidīgai atpūtai uz ūdens, ko piedāvā privātie uzņēmēji.

Līdz jūras vārtiem un bāzei Dampeļi

Ekskursiju kuģītim Hercogs Jēkabs jau sen vairs nav vajadzīga reklāma. Vairāk nekā 20 gadu no maija līdz oktobrim tas gandrīz bez apstājas – 5–7 reizes dienā – kursē pa Ventu un kļuvis par vienu no ventspilnieku un pilsētas viesu vis­iemīļotākajiem tūrisma objektiem. Ekskursiju kuģītis Hercogs Jēkabs ir viens no Ventspils brīvostas pārvaldes flotes palīgkuģiem. Sākotnēji kuteris tika iegādāts, lai to izmantotu celšanai pāri pār Ventu – no viena krasta uz otru. Tomēr šai lomā tas nebija pieprasīts. Taču kā ekskursiju kuģītis vairāk nekā 20 gadu laikā Hercogs Jēkabs iekarojis simtiem tūkstošu pasažieru, kas izvizinājušies uz tā klāja un apskatījuši ostu un Ventas krastus, simpātijas un atzinību.

Katru sezonu 150-vietīgais kuģītis ved ekskursijās pa Ventu desmitiem tūkstošus pasažieru un jau sen pārsniedzis atzīmi – miljons pārvadātu pasažieru. Pagājušajā gadā Hercoga Jēkaba piedāvāto ekskursiju maršrutu papildināja daudz garāki reisi līdz airēšanas bāzei Dampeļi, kas dod iespēju pasažieriem ne tikai pavizināties pa Ventu, redzēt, kā strādā termināļi, iepazīt Vecpilsētu no cita rakursa un sasniegt jūras vārtus, bet arī izbraukt zem trīs tiltiem – Ventas paceļamā, Apvedtilta un dzelzceļa. Parastā reisa ilgums ir 45 minūtes, bet ekskursija līdz Dampeļiem un atpakaļ ilgst vairāk nekā stundu. Kuģītis atiet no piestātnes Tirgus un Ostas ielas stūrī, biļešu kase atvērta no plkst. 9.

Jūras zirdziņš īsteno sapņus

Otro sezonu interesentus aicina mājīgais kuģītis HippoCampus, piedāvājot ventspilniekiem un pilsētas viesiem dažādu veidu ekskursijas – regulāros 2 stundu reisus vai grupu, pēc iepriekšēja pasūtījuma. Ekskursijas maršruts tiek izvēlēts, uzklausot pasažieru vēlmes, taču pēdējais vārds tomēr pieder kapteinim, kas pieņem lēmumu, ņemot vērā laika apstākļus.

Ja painteresējas par to, ko nozīmē kuģīša nosaukums – HippoCampus – tulkojumā, tad var atrast divas tā nozīmes. Abas pielietojamas koncepcijai piedāvāt atpūtu uz kuģīša klāja, apgalvo kuģa īpašnieks un kapteinis Dainis Briedis. Pirmā – jūras zirdziņš – pilnībā atbilst kuģa, kas ved ekskursijās pa Ventu līdz Piltenei un pa jūru līdz Staldzenei, funkcijām. Otra nozīme – galvas smadzeņu daļa, kas atgādina jūras zirdziņu un atbild par sapņiem, emocijām un vīzijām. Pieredzējušais kapteinis kādreiz sapņoja par savu kuģīti, ko izmantotu nevis vienkārši pasažieru vizināšanai, bet arī organizētu interesantas sarunas, apvienotu cilvēkus ar līdzīgām interesēm. Tā kā šim sapnim bija lemts piepildīties, tad kuģīša nosaukums atbilst arī otrai nozīmei.

Mazais, mājīgais kuģītis vairāk piemērots ekskursijai šaurā kompānijā – draugu, radinieku vai kolēģu. Ar to tas atšķiras no ekskursiju kuģīša Hercogs Jēkabs. Kuģa kapteinis apgalvo: viņa kuģītis atšķiras no citiem pasažieru pārvadātājiem. «Mēs nenodarbojamies tikai ar pasažieru pārvadāšanu, mēs nodarbojamies ar meditāciju,» saka pieredzējušais jūrnieks. Iespējams, tāpēc HippoCampus grūti nosaukt par biznesa projektu. Arī pats kapteinis atzīst: ja izdosies pēc sezonas beigām samērot ienākumus ar izdevumiem, tad tas jau būs labs rezultāts.

Mērķauditorija, uz kuru orientējas HippoCampus, – Latvijas iedzīvotāji, kam jūrnieks piedāvā savu mājīgo un viesmīlīgo kuģīti pasākumu, svinību, muzikālo vakaru, sirsnīgu sarunu rīkošanai. Lielās tūristu plūsmas HippoCampus atstāj Hercogam Jēkabam. Arī ierobežotais vietu skaits – 10 – neļauj uzņēmējam strādāt ar lielām grupām.

Pagājusī HippoCampus bija pārbaudes sezona, kad uzņēmējs centās izpētīt savu pakalpojumu iespējamo pieprasījumu. Rezultātā viņš saprata, ka kuģītis visvairāk ir piemērots nelielai grupai cilvēku, kas pazīstami savā starpā, vai tādiem, ko apvieno līdzīgas intereses. Šajā sezonā Dainis Briedis meklē daudz optimālākus veidus, kā organizēt pasākumus uz kuģīša klāja. Atsaucība pagaidām varētu būt lielāka. Kaut gan žēloties, ka trūktu intereses par HippoCampus piedāvājumu, arī nevar. Šogad uz tā klāja svinētas trīs kāzas, vairākas dzimšanas dienas, viena vecmeitu ballīte. Vairākas grupas vēlējās redzēt saulrietu pie jūras vārtiem. Kuģīša pasažieru vidū bijuši Bauskas, Rīgas, Rēzeknes iedzīvotāji, viesojušies arī ārzemnieki – no Kanādas, Spānijas, Krievijas. Izveidojies savs klientu loks arī no ventspilniekiem.

Starp interesantiem sarunbiedriem ekskursiju laikā bijuši Valmieras teātra aktieris, paraolimpisko spēļu čempione bobslejā, bet rīt viesus uz klāja sagaidīs Latvijā pazīstama šamane. Neparasti ir muzikālie vakari ar ģitāru vai saksofonu zem tilta, kas izgaismots. Dainis Briedis piedāvā tiem, kas vēlas, airēšanu stāvus, nakts izbraucienus un daudz ko citu. Kapteinis tāpat var novadīt jebkuru ekskursiju uz ūdens pēc klientu vēlmēm, pildot gida funkciju, vai pastāstīt aizraujošus atgadījumus no savas jūrnieka dzīves.

Jūras makšķerēšanas cienītājiem

Ģirts Purviņš un viņa uzņēmums SIA GP Trading piedāvā pavisam citādu atpūtu uz ūdens – makšķerēšanu jūrā no kutera Kristīne. Tāpat kā Dainis Briedis, arī viņš apgalvo: mans kuģītis nav parasts izbraucienu kuteris. Viņa auditorija ir jūras makšķerēšanas cienītāji, kas nebaidās ne vēja, ne viļņu. Kapteinis un uzņēmējs, protams, ievēro visus drošības pasākumus, viņa kuteris Kristīne ir aprīkots ar visiem nepieciešamajiem glābšanas līdzekļiem. Pateicoties Purviņa biznesam, uz mūsu pilsētu brauc aizvien vairāk jūras makšķerēšanas cienītāju, īpaši rudenī un ziemā, kad iespējams ķert lasi. Par pastāvīgajiem GP Trading klientiem kļuvuši viesi no Krievijas, Daugavpils un Rēzeknes iedzīvotāji. Pagājušajā gadā no Kristīnes borta makšķerējuši vairāk nekā 100 cilvēku, šogad – jau ap 50. Makšķerēt jūrā var visu cauru gadu, izņemot tos periodus, kad Jahtu osta aizsalst un kuģītis Kristīne tiek izcelts krastā.

2016. gadā ventspilnieks un viņa uzņēmums GP Trading izmantoja iespēju projektam Makšķerēšanas tūrisma attīstība Ventspils novadā piesaistīt finansējumu no ES Jūrlietu un zivsaimniecības fonda 35 tūkstošu eiro apmērā, kopējām izmaksām sasniedzot ap 51 tūkstoti. Projekta īstenošanai iegādāta moderna un ērta 8-vietīga laiva ar navigācijas sistēmu, makšķerēšanas aprīkojumu un glābšanas vestēm, kā arī treilers peldlīdzekļa transportēšanai.

Uzņēmējs Purviņš piedāvā vairāku veidu tūrisma pakalpojumus. Vēl bez jūras makšķerēšanas ir arī saldējuma tirdzniecība, trikšu noma, bet aizvadītajā nedēļas nogalē pasažierus pa pilsētu sācis vizināt ekskursiju vilcieniņš.

Zvejas laiva vizinās tūristus

Ventspils zvejnieks Viktors Eizenbarts šogad Jelgavā ieraudzīja koka motorlaivu Mītava, kas pielāgota izbraukumiem, un nolēma izmēģināt spēkus sev jaunajā nišā. Aprīlī kādreizējā zvejas laiva, ka rūpnieciski būvēta Somijā, kļuva par ventspilnieka īpašumu. Mazliet pieremontējot un pārdēvējot kuģi, Viktors papildināja to uzņēmēju loku, kas sniedz tūrisma pakalpojumus mūsu pilsētā. Laivai dots Gabrielas vārds – tā sauc viņa mazmeitiņu. Gabriela piedāvā izbraucienus pa ostas akvatoriju un līdz divām jūdzēm atklātā jūrā pilsētas robežās, kā arī braucienus augšup pa Ventu. Lietus gadījumā pasažieri var paslēpties zem tenta. Viktors pagaidām pārāk nereklamē savus pakalpojumus un testē piedāvājumu uz ģimenes locekļiem – viņam ir divas meitas un pieci mazbērni. «Ja nebūs interesentu, kas vēlētos pirkt manus pakalpojumus, tad vismaz savējos izvizināšu,» nebēdā zvejnieks. Ja gribētāju tomēr būs, biznesa uzsācējs gatavs izskatīt jebkādas atpūtnieku vēlmes un pasūtījumus.

Kādreizējā zvejas laiva pārtapusi par izbraukumu kuģīti Gabriela, ar kuru Viktors Eizenbarts piedāvā doties braucienos pa jūru un upi.

Jūras piekrastes jeb sālsūdens makšķerēšana – ne tikai Latvijai, bet visai Baltijai unikāls tūrisma veids, ko piedāvā ventspilnieks Ģirts Purviņš un viņa Kristīne.

Dainis Briedis rīko aizraujošas ekskursijas ar garīgu saturu. Kuģītis HippoCampus paredzēts 10 cilvēkiem. Kuģa garums – 10 m, tas var iziet atklātā jūrā līdz 60 jūdžu attālumā, kad vējš pūš ar ātrumu līdz 12 m/s un viļņi sasniedz līdz 2 metru augstumu.