Financial Times pētnieki piešķir Ventspils brīvostai sešas speciālbalvas

12/10/2016
Britu laikraksta Financial Times izdevums FDI Intelligence 10.oktobrī publicējis pētījumu „2016.gada globālās brīvās zonas”. Ventspils brīvostai piešķirtas sešas speciālbalvas – par atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai, infrastruktūras atjaunošanu, paplašināšanos, ostas infrastruktūru, mārketingu un augsto tehnoloģiju produktu ražošanas attīstību. 

FDI vērtē brīvās ekonomiskās zonas pasaulē jau vairākus gadus, nosaucot, pēc ekspertu domām, šībrīža daudzsološākās un investoru piesaistē veiksmīgākās brīvās ekonomiskās zonas. FDI aicināja pētījumam pieteikties speciālās ekonomiskās zonas, valsts institūcijas un investīciju piesaistes struktūras visā pasaulē. Atsevišķas speciālās ekonomiskās zonas, kas neieguva visaugstāko punktu skaitu, bet tomēr bija pelnījušas īpašu vērību, saņēma  atzinības īpašās nominācijās. Ventspils brīvosta ieguva sešas īpašās balvas – par atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai, infrastruktūras atjaunošanu, paplašināšanos, ostas infrastruktūru, mārketingu un augsto tehnoloģiju ražošanas attīstību. 

FDI uzsvēris Ventspils brīvostas ieguldījumus ostas infrastruktūras būvniecībā un atjaunošanā, toskait ostas pievedceļu un jaunu piestātņu būvniecībā un atjaunošanā, kā arī jaunu ražošanas ēku būvniecībā. Eksperti īpaši izcēluši arī Ventspils brīvostas aktivitāti starptautiskajā mārketingā un brīvostas mājaslapu, kas tulkota pat ķīniešu valodā. Atzīmēta Ventspils brīvostas sadarbība ar biznesa inkubatoru un “Ideju studiju” jaunu uzņēmējdarbības projektu attīstībā. Īpaši izcelta arī jau ilgāk strādājošo uzņēmēju paplašināšanās Ventspils brīvostā. FDI piešķirtā specializēšanās balva Ventspils brīvostai piešķirta par augsto tehnoloģiju produktu ražošanas attīstību Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā.

Ventspils industrializācijas process mērķtiecīgi uzsākts 2002.gadā un pašvaldības un brīvostas īstenotās aktivitātes ir devušas rezultātu - rūpnieciskās produkcijas izlaides rādītāji Ventspilī kopš 2002.gada palielinājušies 21 reizi, bet eksporta apjoms palielinājies pat 40 reizes.

FDI Intelligence ir Financial Times ltd. grupas daļa, kas specializējas jomās, kas saistītas ar tiešajām ārvalstu investīcijām un šo investīciju piesaisti. 2015.gada pētījumā FDI Ventspils brīvostai piešķīra trīs speciālbalvas – par darbības globālo mērogu, ražošanas ēku un infrastruktūras attīstību.

Par uzvarētāju šajā pētījumā 2016.gadā atzīta Dubajas speciālā ekonomiskā zona Apvienotajos Arābu Emirātos.Par uzvarētāju Eiropas reģionā kļuvusi Katovices speciālā ekonomiskā zona Polijā. No Baltijas valstīm augstu novērtējumu ieguvusi arī Kauņas brīvā ekonomiskā zona, bet no Latvijas pētījumā atzīmēta vien Ventspils brīvosta.

 

Ar publikāciju iespējams iepazīties šeit http://www.fdiintelligence.com/Rankings/Global-Free-Zones-of-the-Year-2016 .