«Froli Baltic» palīdz komplektēt mājas uz riteņiem

14/11/2019

Uzņēmums Froli Baltic, kas jau 14 gadus darbojas Ventspils brīvostas teritorijā, apgūst jaunas ražošanas jomas, palielina darba vietu skaitu un domā par turpmāko attīstību.

Ārzemju klienti arvien vairāk novērtē ventspilnieku produkciju un pakalpojumus – operativitāti, elastīgumu, kvalitāti, attīstītas un ērtas transporta un ostas infrastruktūras pieejamību. Bet Ventspilī tapušie izstrādājumi kvalitātes un servisa ziņā pārsniedz Āzijas analogus.

Attīsta šūšanu

Pirms četriem gadiem uzņēmums svinīgi atzīmēja savas pastāvēšanas Ventspilī 10 gadu jubileju. Froli Baltic ir vienīgā vācu ģimenes uzņēmuma Froli Kunststoffwerk GmbH & Co. KG ārzemju filiāle. Uzņēmumam ir vairāk nekā 50 gadu dažādas plastmasas apstrādes vēsture. Uzsākot 2006. gadā ar poliuretāna detaļu ražošanu biroja mēbelēm un rehabilitācijai, Froli Baltic kopš 2012. gada attīsta otru virzienu – šūšanas jomu automašīnu rūpniecībai. Līdztekus poliuretāna izstrādājumu ceham uzņēmumā apgriezienus uzņem divi šūšanas cehi. Vēl pirms gada uzņēmumā Froli Baltic strādāja 20 cilvēku, bet tagad jau - 35 - un uzņēmums ir gatavs pieņemt jaunus speciālistus.

Šūšanas joma ir tā nozare, kas patlaban attīstās visstraujāk, stāsta administrācijas vadītāja Alicija Voroņecka. Sākumā uzņēmumā strādāja tikai divas šuvējas, bet tagad to skaits ir sasniedzis 17. Atklājot šūšanas cehu, Froli Baltic pieņēma pasūtījumus no viena klienta, bet tagad – jau no trīs. 90% Froli Baltic šūšanas produkcijas veido virsmatraču pārvalki automašīnu industrijai, konkrētāk – kemperiem, kas kļūst arvien populārāki individuālo tūristu vidū.

Aprīko kemperus

«Māteskompānija sadarbojas ar trim lieliem automašīnu ražotājiem,» sarunā iesaistās komercdarbības speciāliste Ketija Boitmane. Pēdējos gados Eiropā strauji pieaug individuālo un ģimenes ceļojumu popularitāte, ceļojot ar mājām uz riteņiem – ar kemperiem. Pateicoties tam, pieaug pieprasījums arī pēc šūšanas izstrādājumiem. Mātesuzņēmums specializējas dažādu plastmasas izstrādājumu ražošanā un kemperu aprīkošanā ar gultām, bet Ventspils filiāle piedāvā matraču pārvalkus šīm gultasvietām mājām uz riteņiem. Ventspils šuvēju produkcija nonāk Vācijā, Francijā, Holandē, Beļģijā, uzskaita Boitmane.

Septiņu gadu laikā paplašinājies arī šūšanas produkcijas sortiments. Līdztekus vairāku modeļu virsmatraču pārvalkiem divos šūšanas cehos tiek darināti arī citi produkti – tādi kā muguras balsta pārvalki šoferiem, kuriem ilgstoši iznāk pavadīt laiku pie stūres, kā arī pārvalki speciāliem spilventiņiem zīdaiņu galvas aizsardzībai. Šis mazais izstrādājums prasa no šuvējām īpaši rūpīgu darbu. Ventspilnieki veiksmīgi apguvuši arī šo produktu ražošanu, un tagad katru nedēļu pasūtītājiem, pārsvarā Vācijā, no Ventspils tiek transportēti 700 spilvenu pārvalku pašiem mazākajiem.

Palīdz vācu disciplīna

Automašīnu industrija ir viens no prasīgākajiem pasūtītājiem, norāda uzņēmumā. Lai apstiprinātu Ventspils ražotnes atbilstību visaugstākajām prasībām, šogad Froli Baltic veiksmīgi izgāja kvalitātes vadības sistēmas ISO 9001:2015 sertifikāciju. Kā norāda Ketija Boitmane, sertifikāta saņemšanai uzņēmumam vajadzēja izpildīt tikai dažas formalitātes un ieviest vairākus dokumentus, jo kvalitātes kontroles sistēma faktiski jau uzņēmumā darbojās un atbilda starptautiskā sertifikāta prasībām. «Strādājot ar vācu disciplīnu un kārtību vairāk nekā desmit gadus, kolektīvs iemācījies strādāt ātri un kvalitatīvi, nododot šo pieredzi jaunajiem kolēģiem,» stāsta Boitmane. Pateicoties tam, sertifikāciju ISO 9001:2015 standarta atbilstībai uzņēmumam izdevās iziet salīdzinošo viegli un ātri. «Darbinieki ar prieku iesaistījās gatavošanās procesā sertifikāta iegūšanai, piedāvājot savas idejas,» piebilst Boitmane.

Prioritāte – ģimenes vērtības

Ventspils uzņēmums Froli Baltic ir daļa no ģimenes kompānijas Froli Kunststoffwerk GmbH & Co. KG, kas atrodas Šloss Holte-Štukenbrok (Schloss Holte-Stukenbrock). Ventspils filiāles darba kolektīvā prioritāte arī tiek dota ģimenes vērtībām, uzsver Alicija Voroņecka. Visi rūpnīcas darbinieki vienlaikus dodas apmaksātā atvaļinājumā, un viņiem ir iespēja atpūsties kopā ar ģimenēm vasarā divas nedēļas un ziemā divas nedēļas Ziemassvētku laikā. Darba devējs nodrošina darbiniekiem visas sociālās garantijas, veselības apdrošināšanu, apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem ieskaitot. Kāda audita laikā eksperti atzina: «Pēc tā, ar kādu entuziasmu un smaidu sejā jūsu darbinieki stāsta par savu darbu, mēs sapratām, ka viņiem šeit ir labi.»

Administrācija rūpējas par saviem padotajiem, bet darbinieki savukārt atbildīgi pilda savus ražošanas pienākumus. Tam vislabākais apstiprinājums ir pavisam niecīgā kadru mainība uzņēmumā Froli Baltic. Lielāko daļu kolektīva veido darbinieki, kuri atnākuši uz šejieni līdz ar rūpnīcas atklāšanu. Aizvadīto gadu laikā daži pārkvalificējušies no poliuretāna apstrādes speciālistiem par šūšanas ceha darbiniekiem vai otrādi.

Problēmas rodas, kad ir jāmeklē kvalificēti speciālisti, kurus neapmāca Latvijā. Pagājušajā gadā uzņēmums aicināja darbā plastmasas izstrādājumu inženieri. Piemērotu kandidatūru izdevās atrast Ukrainā, stāsta Voroņecka. Patlaban speciālists nostrādājis Ventspilī gadu un pārvedis uz šejieni savu ģimeni. Froli Baltic gatavs izskatīt arī citus piedāvājumus no plastmasas nozares speciālistiem. Šajā gadā uzņēmums uzaicinājis darbā šuvējas un veiksmīgi nokomplektējis visas vakances šajā specialitātē.

Gatavo izstrādājumu transportēšanas diena

Uzņēmums Froli Baltic uzlabo Latvijas un Ventspils eksporta potenciālu – 95% tā produkcijas aiziet ārpus mūsu valsts robežām. Pateicoties Ventspils uzņēmumam, pasūtītāji visā pasaulē arvien labāk un vairāk uzzina par Latviju. Līdztekus jau minētajām valstīm Froli Baltic produkcija tiek eksportēta arī uz Dāniju, Poliju, kā arī māteskompānija sadala Ventspils izstrādājumus uz vēl tālākām valstīm un kontinentiem, Angliju, Ameriku un citas valstis ieskaitot. Ārzemju klienti arvien vairāk novērtē ventspilnieku saražoto produkciju un nodrošinātos pakalpojumus – operativitāti, elastīgumu, kvalitāti, attīstītas un ērtas transporta un ostas infrastruktūras pieejamību, kas ļauj ātri nogādāt produkciju uz jebkuru pasaules nostūri.

Katru piektdienu pie rūpnīcas Froli Baltic var redzēt kravas automašīnas, kurās iekrauj gatavo produkciju un transportē patērētājiem. «Tā mēs pabeidzam katru darba nedēļu un ar mierīgu sirdi dodamies brīvdienās, lai pirmdien atkal ķertos pie nākamo pasūtījumu izpildes,» saka Ketija Boitmane.

Meklē papildu telpas

Patlaban poliuretāna un šūšanas izstrādājumu ražošatne ir ne tikai nostiprinājusies Ventspilī, bet arī gatava paplašināties, ja atradīs tam piemērotu vietu. «Telpu trūkums – tas ir viens no ierobežojošajiem faktoriem ražošanas attīstībai,» norāda Alicija Voroņecka. Uzņēmumam kļūst par šauru savās telpās Kustes dambī 6, tas būtu gatavs nomāt no Ventspils brīvostas pārvaldes papildu ražošanas telpas. Froli Baltic administrācija šobrīd par to runā ar Ventspils brīvostas pārvaldi, tomēr problēmu rada tas, ka brīvostas teritorijā pieprasījums pēc ražošanas ēkām ir tik liels, ka visas telpas, pat topošās ieskaitot, jau ir nomnieku aizņemtas. Tādēļ māteskompānija izskata pagaidu variantus un risinājumus, projektējot iespējamo paplašināšanos no Ventspils brīvostas nomātās zemes Kustes dambī 6 robežās .

Runājot par plāniem un perspektīvām, Froli Baltic pārstāves pieļauj, ka arī turpmāk varētu attīstīties poliuretāna apstrāde. Ventspils uzņēmums jau apspriedis plānus ar māteskompāniju. Speciālisti no Vācijas apmeklē Ventspils ražotni katru ceturksni, bet aptuveni reizi divos gados uz Ventspili brauc ģimenes kompānijas īpašniece Dr. Margreta Fromme-Ruhmane. Šonedēļ Dr. Frommes-Rutmanes kundze kārtējo reizi apmeklēja Ventspils filiāli.

Alicija Voroņecka (no labās) un Ketija Boitmane rāda gaatvo detaļu, kas tikko izņemta no preses formas.

Laba kvalitāte un uzticamība

Dr. Margreta Fromme-Rutmane, Froli Kunststoffwerk GmbH & Co. KG vadītāja un īpašniece:

– Esam ļoti gandarīti par to, kā uzņēmums attīstās Ventspilī. Priecājamies, ka varējām atrast ļoti kvalificētus administrācijas darbiniekus, kuri runā vāciski. Domājam par mūsu ražotnes paplašināšanu Ventspilī, lai gan līdz šim šie plāni saskārušies ar grūtībām, kuras mēs ceram pārvarēt. Paplašināšanos plānojam abās ražošanas jomās – gan poliuretāna, gan tekstila izstrādājumu izgatavošanā. Paplašināsim gan poliuretāna, gan šūšanas cehu, pievienojot jaunas iekārtas ar lielāku elastību. Ja runa ir par Ventspilī saražotajiem izstrādājumiem eksporta tirgiem, tad tos var raksturot ar diviem epitetiem – laba kvalitāte un uzticamība. Esam ļoti gandarīti par Ventspils rūpnīcas Froli Baltic kolektīvu, novērtējam tā spējas un ģimenisko atmosfēru uzņēmumā – braucam uz šejieni kā pie draugiem. Reizēm ir grūti atrast speciālistus, taču arī ar šo uzdevumu tiekam galā. Atbraucot uz Ventspili, mēs zinām, ka šeit mūs vienmēr laipni sagaidīs!