Hercogam Jēkabam - jubileja

12/05/2015
Šogad aprit 20 gadu ventspilnieku un daudzu citu pilsētu un valstu iedzīvotāju iecienītajam Ventspils brīvostas pārvaldes ekskursiju kuģītim Hercogs Jēkabs. Maija sākumā tas uzsācis savu 20. sezonu.

Kopš 1995. gada pašaizliedzīgi kalpojot atpūtas un tūrisma sezonas laikā, ekskursiju kuģītis Hercogs Jēkabs kļuvis par miljonāru – uz tā klāja atpūtušies 1 miljons 125 tūkstoši pasažieru! Pagājušajā gadā no tā klāja Ventspili un ostu apskatījuši 49 050 cilvēku – tas ir vairāk nekā dzīvo pašā Ventspilī!

Jaunās sezonas jau pašā sākumā, kas bija tieši maija brīvdienās, apstiprinājās esošā pastiprinātā interese par izklaides braucieniem ar Hercogu Jēkabu. Maija pirmajās dienās ostas akvatoriju apskatīja vairāki simti pasažieru. 1. maijā, atklājot sezonu, braucienā ar Hercogu Jēkabu devās 177 cilvēki, stāsta kasiere Marija. Pagaidām galvenie pasažieri ir ventspilnieki, kuri pēc ziemas ir noilgojušies pēc Hercoga Jēkaba – tāpat kā citi Latvijas iedzīvotāji. Ventspils Augstskolas studentes Dārta un Sintija mēģina izmantot laiku, kamēr viņas dzīvo mūsu pilsētā, lai izbaudītu visas aktīvās atpūtas iespējas, toskait – pirmo reizi pavizinoties ar Hercogu Jēkabu. Pāvil­ostas iedzīvotāja Dārta priecājas par Ventspils sakoptību un skaistumu, par lielo atpūtas iespēju klāstu. Talsu iedzīvotāja Sintija saka, ka viņas mīļākā vieta mūsu pilsētā ir jūra un pludmale.

Jaunajā sezonā ar Hercogu Jēkabu jau paguvuši izbraukāties arī dobelnieki. Dobeles Valsts ģimnāzijas 7.b klases skolēni, piedaloties vēstures konkursā, uzvarēja 165 skolu konkurencē, stāsta skolotāja un klases audzinātāja Iveta Meija. Dobelnieki izpētījuši Kurzemes un Zemgales hercogistes vēsturi. Pagājušajā nedēļā 56 Dobeles skolēni un trīs pedagogi bija atbraukuši uz mūsu pilsētu, kur noritēja noslēdzošais konkursa posms. Ventspilī dobelnieki paguva apmeklēt Livonijas ordeņa pili, planetāriju un doties izbraukumā ar Hercogu Jēkabu. Viesi pamanījuši, ka Ventspilī dzīvo atsaucīgi, draudzīgi un smaidīgi cilvēki. Skolēni uzzināja daudz jauna par Ventspils vēsturi. Dobelniece Māra Girne uzskata, ka Ventspils ir viena no interesantākajām Latvijas pilsētām – ar bagātu vēsturi un brīnišķīgu ostu. Ūdens ekskursija ar Hercogu Jēkabu kļuva par jauku vizītes noslēgumu Ventspilī, atzīst skolēni un skolotāji no Dobeles.

Maija vidū tūristu skaits no dažādām Latvijas pilsētām un valstīm pieaugs. Kopš Marija septiņus gadus strādā par kasieri, viņa ir pārdevusi biļetes uz Hercogu Jēkabu cilvēkiem no visdažādākajiem pasaules nostūriem, toskait no Amerikas un Kanādas. Tūristi sajūsminās par mūsu pilsētas sakoptību un bieži interesējas par govju skulptūru izcelsmi. Ventspili nereti apciemo arī latviešu izcelsmes ārzemnieki, toskait arī bijušie ventspilnieki; parasti tie ir latviešu bērni, kas emigrējuši no valsts padomju laikā, stāsta Marija. Taču visbiežāk no ārzemniekiem Hercogu Jēkabu apmeklē, protams, lietuvieši. Ekskursiju kuģītis atiet pēc saraksta no 18. piestātnes, kas atrodas Tirgus un Ostas ielas krustojumā. Viena brauciena ilgums – 45 minūtes. Šajā laikā kuģītis aizved pasažierus vispirms aiz paceļamā tilta, pēc tam apgriežas un dodas jūras vārtu virzienā, bet pēc to sasniegšanas atgriežas atpakaļ piestātnē. Hercogs Jēkabs nav paredzēts izbraucieniem jūrā, atgādina kapteinis Osvalds Zemels. Viņš ar lepnumu izrāda pasažieriem kuģi – gatavojoties jaunajai sezonai, ir nokrāsots Hercoga Jēkaba korpuss, atjaunots dzinējs, uz augšējā klāja uzstādīti jauni soliņi. Šajā sezonā pie ekskursiju kuģīša stūres rata uz maiņām stāvēs pieredzējušie kapteiņi Osvalds Zemels un Raitis Blumbergs. Kapteiņi savā postenī dežurēja arī rudens un ziemas periodā, kad Hercogs Jēkabs tika remontēts tepat Ventspils ostā.

Maijā un septembrī kuģītis Hercogs Jēkabs kursē darbdienās plkst. 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 17.00, 19.00, bet brīvdienās un svētku dienās – plkst. 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00, 17.30, 19.00. Jūnijā, jūlijā un augustā Hercoga Jēkaba reisu laiks darbdienās – plkst. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 19.00, bet brīvdienās un svētku dienās – plkst. 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00, 17.30, 19.00. Oktobrī kuģītis kursēs katru dienu plkst. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 18.00. Biļetes nopērkamas kasē krastmalā no plkst. 9.00. Viena brauciena cena pieaugušajiem ir 1,40 eiro, skolēniem, studentiem un pensionāriem – 0,60 eiro, pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas. Ekskursijas laikā ir iespēja izmantot audiogida pakalpojumus. Tiek pieņemti pieteikumi organizētiem grupu braucieniem.

 

Romantisks un saistošs

Una Libkovska
Ventspils Tūrisma informācijas centra vadītāja

– Ekskursiju kuģītim Hercogs Jēkabs ir ļoti liela nozīme tūrisma attīstībā Ventspilī. Tas ir viens no populārākajiem apmeklējuma objektiem mūsu pilsētā. Ventspils unikalitāte ir tā, ka pilsēta atrodas vietā, kur Venta ietek Baltijas jūrā. Kādam tas saistās ar romantiku, bet kādam – ar biznesu un attīstību. Hercogs Jēkabs ļauj pilsētas viesiem ieraudzīt visu Ventspils plašumu un unikalitāti. Tiem, kuri nedzīvo pie jūras, ļoti patīk palūkoties uz krastu no jūras – to nereti ir atzinušas ģimenes no Jelgavas, Jēkabpils un citām pilsētām. Tieši pateicoties tam, Hercogs Jēkabs ir kļuvis par vienu no atpazīstamākajiem tūrisma objektiem. Tas ir arī viens no retajiem piedāvājumiem Latvijā. Šajā ziņā mēs varam sevi pielīdzināt tikai citām Eiropas galvaspilsētām. Hercogs Jēkabs piedāvā kā klasiskas ekskursijas, tā arī audiogida pakalpojumus, pateicoties kuriem viesi uzzina par mūsu pilsētas vēsturi un saņem informāciju par interesantākajiem objektiem, kurus viņi pēc tam var apmeklēt Ventspilī. Hercogs Jēkabs iepazīstina tūristus arī ar Ventspils brīvostu, tās vēsturi. Hercoga Jēkaba popularitāte katru gadu pieaug, palielinās arī reisu skaits. Aktīvākajā tūrisma sezonā Hercogs Jēkabs ir noslogots praktiski maksimāli.

 

Pasažieru kuģītis Hercogs Jēkabs:
- uzbūvēts 1995. gadā Holandē

- garums – 26 m
- platums – 4 m
- iegrime – 1,7 m
- maksimālais pasažieru skaits – 167