Ievilka Ventspils ražošanā elektroniku

16/04/2019

2005. gadā Ventas labajā krastā darbu sāka Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, kas tobrīd nozīmēja – viena vidēja izmēra ražošanas ēka. Šobrīd parkā strādājošie uzņēmumi aizņem jau piecas ražošanas ēkas, bet jau pēc gada tādas būs septiņas.

Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) stāsts ir cieši saistīts ar pilsētas industrializācijas veiksmes stāstu. Ventspilī savlaicīgi saprata, ka rūpniecība – tie nav tikai milzīgi cehi ar kūpošiem skursteņiem, kur tiek ražotas tikpat milzīgas lietas, bet attīstību var meklēt citās – daudz smalkākās nozarēs, kā, piemēram, elektronika un informācijas tehnoloģijas. Turklāt nozares attīstība Ventspilī ir cieši saistīta ar kompleksa inženierzinātņu virziena attīstību pilsētā, tai skaitā studijās un apmācībā mūsu izglītības iestādēs. Tieši tādēļ pašvaldības loma un iniciatīva saistīto jautājumu kompleksā risināšanā bija vitāli svarīga un starp VATP dibinātājiem ierindojās gan Brīvostas pārvalde, ar rūpi par uzņēmumiem piemērotu telpu un infrastruktūras attīstību, gan Ventspils Augstskola, tehnikums un citi.

Viss sākās faktiski zaļā pļavā, kurā 2005. gadā tika uzbūvēta pirmā ēka un iekārtotas pirmās autostāvvietas. Tobrīd bieži vien kautrējāmies par apzīmējumu parks, kas, lai arī bija mājvieta vairākiem uzņēmumiem, tomēr sastāvēja tikai no vienas ražošanas ēkas. Taču neatlaidība, par spīti globālajai krīzei 2008. gadā, un mērķtiecība parka attīstībā ir nesusi augļus – šobrīd ražošana notiek jau piecās ēkās un būvniecība uzsākusies vēl divos objektos. Tas ļauj ar lepnumu teikt, ka šobrīd Ventspils Augsto tehnoloģiju parks ir tāds pēc būtības un turklāt starp modernākajiem Baltijā.

Viens no lielākajiem ražotājiem parkā ir HansaMatrix Ventspils, kas ir arī viens no lielākajiem elektronikas komponenšu un produktu ražotājiem Latvijā. Pateicoties tieši ventspilniekiem, kuri tur strādā, uzņēmums joprojām aug un attīstās. Viens no jaunajiem projektiem tiek īstenots tieši šī uzņēmuma attīstībai, lai tur ražotu jauna veida produkciju. Attīstās arī cits lielais ražotājs Immer Digital, kas izgatavo augstas sarežģītības pārtikas iepakojumus. Otrs attīstības objekts paredzēts tieši šim uzņēmumam – tā būs lielākā ēka no jaunajām rūpnīcām, kas pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma tiks uzbūvētas tuvākā pusotra gada laikā. Tās platība ir apmēram 6000 kvadrātmetru.

Tā kā darbinieku skaits VATP palielināsies, nepieciešams pilnveidot arī pārējo infrastruktūru, tāpēc uzsākta arī divu jaunu autostāvlaukumu būvniecība ar tiem nepieciešamo lietusūdens attīrīšanas sistēmu ar smilšu un naftas produktu atdalītājiem. Stāvlaukumos būs paredzēta vieta 133 automašīnām.

Šajā pavasarī VATP teritorijā jau sākušies būvdarbi, top jaunās ēkas un automašīnu stāvlaukumi.

Uzņēmums Immer Digital jau tuvākajā laikā paplašinās ražotni, aizņemot parka lielāko būvi.

Izveidojies nopietns rūpniecības centrs

Igors Udodovs, Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks

– Ventspils Augsto tehnoloģiju parks iezīmē ļoti būtisku posmu pilsētas industrializācijā. Jau pirms parka izveides sapratām – ja gribam pilsētu attīstīt par kvalitatīvu un ilgtspējīgu rūpniecisko centru, jāfokusējas uz tādu ražošanu, kurā iesaistīts lielāks intelektuālais potenciāls. Starp tādām ir mašīnbūve, aparātbūve un elektronika, kur katrā, protams, ir vajadzīgs arī mazāk kvalificēts darbs, taču, lai radītu mašīnbūves vai elektronikas produktu, nepieciešams augstvērtīgs inženiertehniskais potenciāls un zināšanas. 2005. gadā ar mērķi Ventspilī attīstīt augsto tehnoloģiju nozares tika izveidots nodibinājums Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, kā arī tehnoloģiju parkā sākta infrastruktūras būvniecība, kas bija pirmais solis, lai ievilktu Ventspilī elektronikas nozari. Ar kopīgiem pilsētas, brīvostas, izglītojošo iestāžu un paša nodibinājuma pūliņiem Augsto tehnoloģiju parks nu ir izaudzis līdz nozīmīgam centram, kur notiek vidējas līdz ļoti augstas sarežģītības pakāpes produktu ražošana. Svarīgi, ka tiek veidotas jaunas darba vietas, turklāt tādas, kādu Ventspilī nekad nav bijis, un nozarēs, kādu šeit arī nav bijis. Protams, tas nozīmē, ka nepieciešamas apmācības un pārkvalificēšanās, taču tā ir iespēja iegūt labu darba vietu ļoti komfortablos apstākļos, kas ir pilnīgs pretstats tām milzīgajām, bieži vien neapkurināmajām telpām, kādas Latvijā dominēja agrāk.

Pēdējos gados klāt nākusi vēl viena svarīga komponente – informācijas tehnoloģijas (IT). Parkā šobrīd atrodas gan uzņēmums Accenture, kas ir viens no lielajiem IT pakalpojumu sniedzējiem pasaulē, gan Baltic Technology Group, gan Squalio datu centrs, kā arī VATP pārraudzītajā Biznesa atbalsta centrā attīstās vēl viena pasaules IT milža Emergnfiliāle. Globāli šai industrijai paredz vislielāko izaugsmes potenciālu, un ir skaidrs, ka arī Ventspilij ir jāizmanto šī iespēja kļūt par Baltijas mēroga IT centru. Turklāt atalgojuma līmenis šajā digitālajā industrijā ir par pakāpi augstāks nekā citur, kas nozīmē, ka, pielāgojoties globālajām darba tirgus tendencēm, Ventspilī varēs iegūt darbu pasaules mēroga uzņēmumos.

Ventspils Augsto tehnoloģiju parks attīstās un turpinās attīstīties – kopējā parka teritorija ļauj dubultot vai pat trīskāršot esošo apjomu, tāpēc ir skaidrs, ka ilgtermiņā šajā teritorijā turpinās veidoties jaunas, kvalitatīvas darba vietas ventspilniekiem.

VATP piedāvā:

kopējā platība: 40 ha
brīvā platība: 27 ha
pieejami ar inženierkomunikācijām aprīkoti zemes gabali
iespēja projektēt un izbūvēt ražošanas ēkas,  pievedceļus un stāvvietas
iespēja nomāt biroja telpas un ražošanas ēkas  par konkurētspējīgu nomas maksu
pieejamās inženierkomunikācijas: elektroenerģijas pieslēgums, centralizētā pilsētas siltumapgāde, ūdensapgāde utt.