Ilgadējais ostas kapteinis Arvīds Buks devies pelnītā atpūtā

17/07/2019

Šogad ilggadējam ostas kapteinim Arvīdam Bukam Jūras svētki bija ne tikai prieka, bet arī nelielu skumju piepildīti. 15. jūlijs bija viņa pēdējā darba diena Ventspils ostas kapteiņa amatā. Par daudzajiem darba gadiem darba veterānam pateicās kolēģi un pilsētas dome.

Arvīdam Bukam ir viens no garākajiem darba stāžiem. Savam iemīļotajam darbam, jūrai un cilvēkiem viņš kalpojis 64 gadus, no tiem 27 gadus bijis Ventspils ostas kapteinis. Tas Latvijai ir rekordgarš laiks. Jūras svētkos Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs pasniedza Arvīdam Bukam Atzinības rakstu un naudas prēmiju. Atzinīgus vārdus un augstu darba novērtējumu tagad jau bijušajam ostas kapteinim izteica Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis. Savukārt pats veterāns pateicās simtiem cilvēku, ar kuriem viņš strādājis šajos gados gan jūrā, gan krastā. «Mēs pelnījām naudu sev un zivis valstij,» atceras veterāns. Savos 83 gados viņš joprojām pildīja Ventspils ostas kapteiņa pienākumus. Taču tagad ir pienācis brīdis, kad jāšķiras no kolēģiem un iemīļotā darba.

«Ja jūs man jautāsiet, kā jūtas cilvēks, kas nostrādājis 64 gadus, es jums atbildēšu: kā sprinteris, kurš noskrējis garu distanci un tagad var noslaucīt sviedrus un atpūsties,» savās izjūtās dalījās veterāns, pieņemot apbalvojumu no pilsētas pašvaldības vadītāja.

Arvīds Buks ir Ventspilī labi pazīstams un cienījams cilvēks. Vairāk nekā 30 gadus viņš gājis jūrā, izejot visus jūrnieka profesijas posmus un uzsākot šo ceļu 19 gadu vecumā. Ar Ventspili Arvīds Buks savu dzīvi saistīja teju pirms 40 gadiem. Viņš bija nopelniem bagāts ekspedīcijas kuģu kapteinis Latvijas zvejnieku kolhozā Sarkanā bāka. Katra zvejnieka sapnis bija nokļūt viņa komandā, jo visi zināja: Arvīdu Buku pavada veiksme, uz viņa kuģa vienmēr ir lielākā zivju nozveja un vislielākās algas. Kādu laiku Arvīds Buks strādāja kolhoza Sarkanā bāka vadībā.

1992. gadā Buks kļuva par pirmo Ventspils ostas kapteini neatkarīgajā Latvijā. Toreiz Ostas kapteiņa dienests pārgāja Ventspils brīvostas pārvaldes pārziņā. Arvīda Buka un Ventspils brīvostas pārvaldes vadībā Ostas kapteiņa dienests tika faktiski izveidots no jauna. Arvīds Buks bija klāt un iesaistījās ostā notiekošajās milzīgajās pārmaiņās. Viņa darba gados osta ieguva pavisam citu kvalitāti – tā kļuva dziļ­ūdens, mūsdienīga un droša; ostā ir uzbūvēti jauni termināļi un piestātnes.

Latvijas valsts augstu novērtējusi Arvīda Buka nopelnus. 2018. gadā Latvijas prezidents Raimonds Vējonis prezidenta pilī pasniedza cienījamajam ventspilniekam valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni. Tagad viņam vajadzēs pierast un baudīt jaunu dzīves posmu. Bet garlaicīgi viņam nebūs.

Saimniecībā Buki rit spraiga dzīve un satiekas ģimenes četru pa­audžu pārstāvji, kam vienmēr noder dzimtas vecākā padoms. Bet, ja sagribēsies klusumu, Arvīds ņems rokās makšķeri un dosies makšķerēt. Ķert zivis – tā arī ir Arvīda mīļākā nodarbošanās, kuru viņš pārzina ļoti labi.