Kuģošanas līdzekļi un industriālais mantojums

04/07/2017

Bākas jau izsenis kalpo kuģošanai, brīdinot kuģus jūrā par krasta tuvumu un nodrošinot citu svarīgu informāciju, savukārt mūsdienās tās ir arī interesanti vēstures, kultūras un tūrisma objekti. Ventspils brīvostas pārvalde rūpējas par Ovišu, Užavas un Akmeņraga bākām. Tās arī ir vienīgās Latvijas bākas, kas ir atvērtas apmeklētājiem.

Ovišu bāka – ES projektā

Lai saglabātu industriālās vēstures liecības, ir uzsākts Latvijas un Igaunijas pārrobežu sadarbības projekts Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai, kas tiek finansēts no Eiropas Savienības INTERREG programmas. Projektā ir iekļauti 26 Latvijas un Igaunijas industriālie mantojumi, tai skaitā arī Latvijas vecākā bāka – 37 m augstā Ovišu bāka. Projekta īstenošanas laikā tiks izveidots vienots maršruts, kas saistīs visus projektā iekļautos objektus.

Ovišu bāka noteikti ir viens no projekta skaistākajiem un interesantākajiem objektiem. Šeit apmeklētāji var apskatīt ne tikai pašu bāku, bet arī izstādi par Latvijas bāku senāko un pašreizējo laiku iekārtām. Ekspozīcija tika veidota vairāku gadu garumā un joprojām tiek papildināta. Piemēram, nesen ekspozīcijai pievienota sena boja, kas bija izskalota jūras krastā. Ovišos var apskatīt arī tādas bāku un kuģošanas iekārtas, kas pavisam nesen ir darbojušās, bet savu laiku jau nokalpojušas un nomainītas pret modernākām. Pēc projekta īstenošanas apmeklētāji aizraujošā un interaktīvā veidā varēs iepazīties ar bāku vēsturi un to lielo nozīmi.

Laulības bākā

Ovišu bāka, tāpat kā Užavas un Akmeņraga bākas, ir pieejama tūristiem. Ovišos šobrīd notiek iekštelpu remonts, tomēr, kā stāsta bākas uzraudze un vienlaikus arī gide Iveta Bādere, apmeklētājiem tas netraucē un visi ir laipni gaidīti! Bākas aktīvākā tūrisma sezona parasti ir jūlijā un augustā. Šovasar Ovišos jau bija ieradušies tūristi no dažādām Latvijas pilsētām, kā arī no Lietuvas, Vācijas, Skotijas, Luksemburgas un citām Eiropas valstīm. Interese par bāku ir dažāda, turpina Bādere. Lielākajai daļai apmeklētāju patīk uzkāpt pašā bākas virsotnē 37 m augstumā, kas ir tikpat augstu, cik 5-stāvu māja, lai vērotu skaisto dabas ainavu ar skatu uz jūru un priežu mežu galotnes. Citus vairāk saista Ventspils un Kurzemes kuģošanas vēstures izstāde.

Katru gadu Ovišu bākas teritorijā notiek dažādi tematiskie pasākumi. Piemēram, ekspedīcijas Mana jūra dalībnieki Ovišos atpūšas pēc garā ceļojuma gar jūras krastu. Vietu iecienījušas arī jauniešu organizācijas, kuras Ovišos sporto, rīko dažādas meistarklases un aktīvi pavada laiku. Interesanti, ka bāka arvien vairāk sāk piesaistīt jaunlaulātos – tur notiek kāzu un saderināšanās ceremonijas. Pagājušajā gadā laulību ceremonija notika pašā bākas virsotnē! Pateicoties bākas konstrukcijai, tajā ir lieliska dabiskā akustika – balss tiek pastiprināta tā, ka mākslinieki var muzicēt un dziedāt pat bez mikrofona!

Uzstājas Ēriks Loks

Bākā ir uzstājies Ventspils Centra sākumskolas zvanu ansamblis Saules zvani, kas Ovišos ar koncertu atkārtoti ciemosies augusta beigās. Tāpat šeit notiek Latvijas mūziķa Ērika Loka koncerti, kas pulcē arvien vairāk skatītāju. Ērika Loka kārtējais koncerts notiks jau 22. jūlijā. Mākslinieks Ovišos uzstāsies trešo reizi. «Pirmo reizi es uzstājos viens, bet pēc gada mēs jau bijām četri – Andris Grīnbergs, Kārlis Kazāks, Juris Lanovojs un es,» stāsta Loks.

Ovišu bāka ir unikāla būve, uzskata Ēriks Loks. Mūziķis nezaudē cerību, ka viņa koncerti piesaistīs entuziastus arī pašam ciemam, tādējādi atdzīvinot kultūrvidi piekrastē ne tikai vasarā, bet visu gadu.

Ērika Loka koncerts Ovišu bākā 22. jūlijā sastāvēs no vairākām daļām:

plkst. 11.00 pludmalē prezentāciju aizvadīs Latvijā un pasaulē pazīstamais sporta laivu un šobrīd populāro SUP dēļu ražotājs Prestol Boats, bet airēšanas meistars Arvis Iļjins pasniegs meistarklasi un dalīsies ar saviem padomiem iesācējiem;

plkst. 15.00 bākā notiks ģitārspēles meistara Andra Grīnberga un Liepājas ansambļa ar neparastu skanējumu Transcendentālē instrumentālais koncerts;

plkst. 17.00 pie bākas uzstāsies Ēriks Loks. Tāpat notiks Elīnas Alkas gleznu izstāde un dabas darbnīcas.

Bākas teritorijā atrodas bojas un citi kuģošanas līdzekļi, kas stāsta par kuģošanas vēsturi Kurzemē.

Ovišu bāka – visvecākā Latvijā, 37 metrus augsta.

Ovišu bākā gaisma iedegas uz 3 sekundēm, un tad seko 4,5 sekunžu ilgs tumsas brīdis. Bākuguns redzama 15 jūras jūdzes tālu.

Daudzus saista izstāde par kuģošanas līdzekļiem, kas tikuši izmantoti dažādos laikos.

Ventspils brīvostas pārvalde ir atbildīga par Latvijas vecākās – Ovišu – bākas, romantiskās Užavas bākas un no apdzīvotām vietām visattālākās Akmeņraga bākas saglabāšanu un uzturēšanu kārtībā. Šīs trīs ir vienīgās Latvijas bākas, kuras ir oficiāli pieejamas publiskai apskatei. Kā unikāls kultūrvēsturiskais mantojums tās saista Kurzemes piekrastes apmeklētājus.

Ovišu bāka

Celta 1814. vai 1844. g.

Torņa augstums – 37 m.

Augstums virs jūras līmeņa – 38 m.

Apmeklējums – darbdienās.

Pieteikšanās – 63600364 (darbdienās),

26264616 (iepriekšējiem pieteikumiem).

Užavas bāka

Celta 1879. g., atjaunota 1925. g.

Torņa augstums – 19 m.

Augstums virs jūras līmeņa – 44 m.

Apmeklējums – darbdienās.

Pieteikšanās – 63630573 (darbdienās),

28341836 (iepriekšējiem pieteikumiem).

Akmeņraga bāka

Celta 1885. g., atjaunota 1921. g.

Torņa ar laternu augstums – 38 m.

Apmeklējums – darbdienās.

Pieteikšanās – 28350899

Augstākminētā informācija atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.