Lai uzņēmējam Ventspilī būtu vieglāk

05/11/2019

Jau vairāk nekā divus gadus Ventspils Augsto tehnoloģiju parka paspārnē darbojas Biznesa atbalsta centrs, ar kura palīdzību veiksmīgi darbību uzsācis un turpina ne viens vien Ventspils uzņēmējs.

Rada kopā

Pirmā lieta, ko uzreiz piemin cilvēki, kam bijusi saistība ar Biznesa atbalsta centru (BAC), kas atrodas teju pašā pilsētas centrā Pils ielā 17, ir tā saucamā koprades telpa, kur ikvienam ir pieejama bezmaksas darba vieta. Uzsvērts tiek gan tas, ka telpas var izmantot bez maksas, gan tas, ka tā ir iespēja satikt citus un dalīties pieredzē. «Šī lieta tiešām iedzīvojusies un ir pieprasīta. Priecājamies, ka mums ir jau pāris pastāvīgo apmeklētāju, kuri nāk kā uz darbu. Te ir žurnāliste, kas strādā attālināti, un grafiskā dizaina izstrādātājs, bet nāk arī citu nozaru pārstāvji. Šādi veidojas ar jauni kontakti, un ir arī tādi koprades telpas apmeklētāji, kuriem jau ir kopīgi projekti. Tā ir ne tikai iespēja ieekonomēt uz telpu īres un interneta izmaksu rēķina, bet arī tikt pie vērtīgas informācijas. Galu galā, tas ir arī interesantāk, nekā vienam sēdēt mājās,» stāsta BAC vadītāja Ilze Valdmane. Viņa atklāj, ka brīžiem telpas ir tik pieprasītas, ka nākas saspiesties, bet parasti to izdodas atrisināt. Šīs telpas tiek izmantotas arī nelielu pasākumu organizēšanai. Tās ir pieejamas darbdienās no plkst. 9 līdz 18, taču, iepriekš vienojoties, koprades telpas izmantojamas arī ārpus noteiktā darba laika.

Tieši nepieciešamie speciālisti

BAC regulāri organizē dažādus biznesa atbalsta pasākumus, kas tāpat ir bez maksas. Lielu popularitāti jau iemantojuši Biznesa rīti, kurus apmeklē vairāki desmiti interesentu. Novembrī plānots uzsākt nebijušu projektu – Ventspils TechGirls. Tā mērķis ir ieinteresēt sievietes par informācijas tehnoloģiju (IT) nozari. Valdmane skaidro, ka šāda projekta nepieciešamību diktē pati dzīve: «IT ir viena no straujāk augošajām nozarēm pasaulē, un pavisam drīz jau varētu iestāties šajā jomā strādājošo deficīts. Faktiski, tas jau notiek, turklāt tajā tomēr dominē vīrieši. Lai mainītu šo situāciju, aicināsim sievietes, kuras jau strādā ar šo nozari saistītos uzņēmumos vai kurām ir interese par IT, uz semināriem un darbnīcām. Būs iespēja vienkārši labi kopā pavadīt laiku un tikt pie noderīgas informācijas.»

Līdz šim, realizējot projektu Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas, BAC organizējis pārkvalifikācijas nodarbības un apmācības par dažādām IT tēmām. Vasaras vidū norisinājās programmatūras Java Scrip React apmācības, pēc kurām apliecinājumus par kursa apgūšanu ieguva 13 jaunie IT speciālisti. Viens no viņiem uzreiz tika pieņemts praksē Ventspils Augsto tehnoloģiju parka uzņēmumā Accenture Latvia. Savukārt septembra sākumā beidzās apmācības par tēmu IKT ražošanas cikls. Deviņi no desmit to beidzējiem uzreiz tika pie iespējas strādāt citā Ventspils uzņēmumā SIA Azeron, kas nodarbojas ar inovatīvu videospēļu tastatūru (gaming keypad) ražošanu. Jāpiebilst, ka šādas apmācības notiek saziņā ar uzņēmumiem – vispirms tiek noskaidrots, kādi speciālisti ir nepieciešami. Tās turpināsies vēl vismaz divus gadus, bet līdz šim darbā pēc pārkvalificēšanas apmācībām iekārtots 21 cilvēks.

Palīdz jaunajiem uzņēmumiem

BAC jaunie uzņēmēji var iegūt ne tikai nepieciešamo informāciju, kur un kā attīstīt savu ideju, bet arī uzņēmuma sekmīgai darbībai vajadzīgās zināšanas. Piemēram, oktobrī sākās apmācību cikls Start it smart, kas paredzēts jaunizveidotiem uzņēmumiem un kura tēma ir Digitālais mārketings un eksports. Tajā ir ieplānotas septiņas nodarbības, bet decembra sākumā apmācības tiks noslēgtas ar paneļdiskusiju, kurā piedalīsies uzņēmējdarbības profesionāļi, kam ir pieredze preču vai pakalpojumu eksportā un apstākļu radīšanā jauna eksporta tirgus apgūšanai. Vienu lekciju vadīs indiešu izcelsmes vieslektors Daršaks Bhats, kurš ir viens no pieprasītākajiem digitālā mārketinga ekspertiem pasaulē. «Cenšamies atlasīt ļoti labus lektorus, tiešām savas jomas guru, bet gribu uzsvērt, ka arī šīs apmācības ir bez maksas. Šobrīd šādi tiek atbalstīti 13 uzņēmumi, kas tikko sākuši savu darbību vai joprojām vēl tikai uzņem apgriezienus. Arī nākamajā gadā turpināsim rīkot šādas apmācības uzņēmumiem, bet tās būs jau par citām tēmām,» pastāsta BAC vadītāja.

Tāpat BAC palīdz uzņēmumiem, kas ienāk Ventspilī, nokomplektējot to darbinieku komandas. Viens no piemēriem ir datorprogrammu izstrādātāji Emergn, kas ar BAC palīdzību pērn atvēra filiāli Ventspilī, bet kopumā šādi palīdzēts jau 14 uzņēmumiem. Savu ražotni brīvostas industriālajā zonā drīzumā sāks būvēt Ukrainas uzņēmums SIA Aquatoria V, un Valdmane atklāj, ka arī tam visu nepieciešamo nodrošina BAC: «Darām visu, lai šim ukraiņu investoram un arī citiem uzņēmējiem ienākšana Ventspilī būtu pēc iespējas vieglāka un vienkāršāka. Piesaistām darbiniekus, kārtojam dokumentāciju un darām visu pārējo, kas nepieciešams laikā, kamēr uzņēmumiem vēl nav vietējās komandas. Brīvostas pārvalde atbalsta ar infrastruktūru, bet mēs pirmajā laikā palīdzam ar visu pārējo.»

BAC organizētajās apmācībās bez maksas iespējams iegūt jaunas iemaņas un zināšanas, kas noder gan darba tirgū, gan sava biznesa attīstīšanā.

No idejas līdz realizācijai

Valdmane spriež, ka BAC jaunajiem uzņēmējiem palīdz uzreiz atrast pareizās durvis, kuras vērt, lai turpinātu attīstīt savu ideju un nebūtu jāstaigā pa desmitiem koridoru. Pirms vairāk nekā gada šādi tika palīdzēts Aleksandram Bobrovam, kuram bija ideja par drēbju pakaramo ražošanu no īpaša kartona, ar ko šobrīd jau sekmīgi nodarbojas SIA Trempel. «Šī gada laikā esam izstrādājuši ražošanas tehnoloģiju, lai varētu sākt ražot lielākā apjomā, kas ir citādāk, nekā izgatavot nelielu daudzumu. Bija jāsaprot, kā ražot, teiksim, 10 000 pakaramo mēnesī – kur dabūt materiālu, kā to piegādāt un tā tālāk. Bija jātiek skaidrībā arī ar loģistiku, jo piegādāt nepieciešams lielus daudzumus. Tāpat arī izdevies uzlabot materiālu un pašu produktu, tas kļuvis nedaudz cietāks un biezāks,» stāsta Aleksandrs, kura ražojumi jau uzsākuši ceļu pie pircējiem.

Foto: www.azeron.eu

Ar BAC atbalstu savu ražotni no mājām uz plašākām telpām pārcēlusi firma Azeron. Sākotnēji spēļu tastatūras tika darinātas privātām vajadzībām ar mērķi atvieglot datorspēļu spēlēšanu, tās vairākus gadus tika testētas draugu lokā un tika novērtētas kā ļoti labs risinājums. Saņemot daudz labu atzinumu, Azeron komanda nolēma tastatūru padarīt pieejamu ikvienam, un tieši te talkā nāca BAC. Šobrīd Azeron ražojums kļuvis par nelielu sensāciju datorspēļu cienītāju vidū. Produkcija jau tiek eksportēta uz ASV, Austrāliju, Āziju un Rietum­eiropas valstīm, firmas mājaslapu ik dienu apmeklē vismaz 5000 unikālo apmeklētāju, savukārt videospēļu blogeru video ar tās produktu skatīti jau vairāk nekā piecus miljonus reižu. Lai gan Azeron joprojām pieskaitāms jaunajiem uzņēmumiem, tas jau nodrošina darbu vairāk nekā desmit darbiniekiem. Valdmane atzīst, ka veiksmes stāstu ir vēl un BAC turpinās strādāt, lai to būtu vēl vairāk.

Foto: www.facebook.com/pg/trempelhangers/

Aleksandrs Bobrovs, SIA Trempel dibinātājs

– Biznesa atbalsta centrs (BAC) piedāvā telpas, turklāt bez maksas, kas, uzsākot savu biznesu, ir ļoti svarīgi. Tev nav jātērējas telpu īrei, ir iekārtota darba vieta, pieejams internets, turklāt man uzreiz iepatikās atmosfēra koprades telpā. Apkārt bija cilvēki, kuriem ir kādas idejas, bizness, kuri nečīkst, ka viss ir slikti, bet tādā atmosfērā ir daudz patīkamāk strādāt nekā vienam mājās vai birojā. Tev apkārt ir cilvēki, kuri jau daudz ko zina un var sarūpēt visu noderīgo informāciju: kā atvērt uzņēmumu, kādu atbalstu var saņemt pašvaldībā vai brīvostā, kur iespējams iegūt finansējumu. Ar to visu BAC palīdzēs un arī noorganizēs tikšanās ar tev vajadzīgiem cilvēkiem. Kad tas jau bija nepieciešams, man palīdzēja arī sameklēt ofisa telpas. Paša spēkiem visu skaidrot un meklēt būtu ļoti laikietilpīgi, turklāt arī nevar zināt, vai atrastu pareizo un labāko, ja tev nav visas informācijas. Es ierados nedaudz vairāk kā pirms gada tikai ar ideju un uzreiz saņēmu ieteikumus, ko darīt tālāk. Un tieši tāpēc šajā laikā paveikts jau ir tik daudz un pirms neilga laika varējām sākt reāli ražot un tirgot. Pirmais pasūtījums jau aizceļojis uz Spāniju, un es ceru, ka drīzumā ceļos arī uz Angliju. Vietējie pagaidām tikai skatās, jo vēl īsti nespēj saprast, kā tas ir – karināt kaut ko uz kaut kāda kartona? Es to arī labi saprotu, jo tas ir kaut kas jauns, bet izstādēs, kad šos pakarināmos var arī aptaustīt, interese rodas. Pagaidām ražotne atrodas Rīgā, kur mums palīdz viens uzņēmums, bet ar laiku pārcelsim to uz Ventspili, kas būtu pareizāk un izdevīgāk.