Paplašina ražošanu un gaida darbiniekus

06/08/2019

Vērienīgajā Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijā tiek liktas lietā arī konstrukcijas, kas top Ventspils metināšanas rūpnīcā, kura pēdējos gados pārvarējusi krīzes periodu, paplašinājusi savu piedāvājumu klāstu un sekmīgi turpina darbu.

Vispirms jātiek galā ar mantojumu

2012. gadā atklātā Ventspils metināšanas rūpnīca specializējas dažādas sarežģītības un izmēru metāla konstrukciju ražošanā. Rūpnīcā ir viss nepieciešamais aprīkojums, lai ražotu visaugstākajām prasībām atbilstošu produkciju, turklāt tās speciālisti var nodrošināt arī konstrukciju montāžu pasūtītāja norādītajā vietā. Ventspilī ražotās konstrukcijas ir atrodamas ne vien Latvijā, bet arī citur Baltijā un Skandināvijā, tiesa, pavisam gludu ceļu uzņēmuma attīstība nav gājusi. Bijuši tiešām grūti laiki, bet rūpnīcas jaunā vadība skaidro, ka šis periods jau ir aiz muguras.

«Iepriekšējos gados tiešām bija problēmas, tāpēc no vecajiem laikiem sliktā aura vēl ir saglabājusies, ko mēs cenšamies mainīt, un uzskatu, ka tas arī veiksmīgi sanāk. Vadība ir pilnībā nomainījusies, pats šajā uzņēmumā strādāju trešo gadu un varu apgalvot, ka šajā laikā esam centušies maksimāli visu sakārtot tā, lai normāli var norisināties darbs un arī strādniekiem nebūt par ko sūdzēties. Algas maksājam laikus, visi nodokļi tiek nomaksāti, pasūtījumu netrūkst un varētu būt vēl vairāk, taču trūkst strādnieku. Kaut kādas vecās saimniekošanas sekas jau ir jūtamas joprojām, bet sāpīgākā no tām, laikam jau ir negatīvais tēls, kāds bija izveidojies un kā par mums ventspilnieki laikam jau domā joprojām, lai gan viss tiešām ir mainījies uz labo pusi,» skaidro projektu vadītājs Uldis Freimanis.

Nedaudz agrāk darbu Ventspils metināšanas rūpnīcā sāka pašreizējais tās vadītājs Andrejs Kirpičovs, kurš atzīst, ka iesākums bijis īsts izaicinājums: «Principā sākumā darbojāmies kā krīzes menedžeri, jo mantojumā bijām saņēmuši ļoti daudz problēmu, nepabeigtu lietu un kaudzi ar sūdzībām. Ražošanas apjoms bija neliels, un tāds pats bija arī darbinieku skaits. Divu gadu laikā izdevās izveidot saliedētu kolektīvu gan administrācijā, ieskaitot konstruktorus, tehnologus un visus pārējos nepieciešamos speciālistus, gan ražošanas cehā. Tie ir gan vietējie speciālisti, gan cilvēki, kas pie mums ieradušies no Ukrainas. Tāpat arī izdevās atgūt daļu veco klientu un iegūt jaunus Latvijā, Baltijā un Skandināvijā.»

Lai gan iepriekšējā vadība bija atstājusi mantojumā ne tikai problēmas, bet arī klientus, ar daļu no tiem vajadzēja atjaunot sadarbību, kas bija pārtrūkusi dažādu iemeslu dēļ – neievēroti termiņi, kvalitātes prasības. Piemēram, sadarbību izdevās atjaunot ar kādu Igaunijas firmu, kas pavēra plašāku ceļu uz Skandināviju.

Teleskops, estrāde un vēl

Nesen svinīgi atklātās koncertzāles Latvija būvniecībā daudz tika izmantoti tieši Ventspils metināšanas rūpniecības ražojumi, bet šobrīd liels un sarežģīts objekts ir Mežaparka Lielas estrādes rekonstrukcija. «Pasūtījums ir liels, un pavisam nesen viena krava aizceļoja tieši uz Rīgu, taču sarežģīts šis projekts ir tāpēc, ka viss mainās jau būvniecības laikā. Tāpēc sanāk tā, ka ne tikai vedam uz Rīgu gatavo produkciju, bet arī vedam atpakaļ, jo projekts ir izmainījies un tādas detaļas vairs neder, tās jāpārtaisa. Mēs nekādas kļūdas pieļāvuši neesam, bet nākas pārtaisīt, jo mainījušās pasūtītāju prasības,» skaidro Freimanis.

Ventspils metinātāju ražojumi tika likti lietā arī rekonstruējot Irbenes radioteleskopu, Zviedrijā no tiem tika uzbūvēts tilts, Dānijā tos izmantoja elektrostacijā, pagājušajā gadā lieli masti ceļoja uz Rīgas ostu, kur tika veikti darbi, lai mazinātu putēšanu, bet mājiņu rāmji – uz Lielbritāniju. Uzņēmums piedalījies arī Lielupes tenisa centra rekonstrukcijā, turklāt šajā gadījumā nodrošinot pilnu servisu – ražošanu, piegādi un montāžu. Tāpat ventspilnieki regulāri saņem pasūtījumus arī no citiem lieliem objektiem Rīgā un citur.

Uzņēmums pēdējā laikā arī paplašinājis piedāvājumu klāstu, jo, ja agrāk tās pārsvarā bija būvniecībai nepieciešamām metāla konstrukcijas, tad tagad apkalpota tiek arī mašīnbūves nozare un nesen klāt nācis arī trešais klients, kuru vajadzībām tiek gatavotas dažādu celtņu sastāvdaļas. Piemēram, regulāri pasūtījumi tiek saņemti no starptautiski labi zināmā uzņēmuma KoneCranes, bet ir arī citi pastāvīgie klienti. Turklāt tagad tiek piedāvāts ne vien saražot celtņiem nepieciešamās detaļas, bet tās tepat uz vietas arī aprīkot ar nepieciešamo elektroinstalāciju. Tāpat nesen izveidota frēzēšanas un virpošanas nodaļa.

Darba netrūkst, būtu tik vairāk darbinieku

«Uzņēmuma jaudas ir vēl lielākas, arī pieprasījums pēc mūsu pakalpojumiem ir, taču trūkst darbaroku, tāpēc dažkārt no kaut kā pat nākas atteikties. Visvairāk trūkst metinātāju un atslēdznieku konstrukciju montāžai. Arī plazmas griešanas iekārtas operatoru, jo šobrīd to apkalpo tikai divi cilvēki, kas dara tik, cik var paveikt, bet iekārtas jaudas ir daudz lielākas. Darba pietiktu arī strādāšanai divās un trīs maiņās, bet šobrīd tam pietrūkst resursu. Mēs esam gatavi pieņemt arī nepieredzējušus speciālistus, varbūt pat tikko no skolas sola, taču viņiem ir jābūt gataviem ļoti ātri visu apgūt, jo mācībām laika īsti nav. Tāpat plānojam piedāvāt mācību centram BUTS iespēju pie mums rīkot praktiskās nodarbības ar iespēju kādam no šīs grupas arī palikt pie mums strādāt,» stāsta Kirpičovs.

Metināšanas rūpnīcas vadība spriež, ka darbinieku trūkums saistīts arī ar veco mantojumu un laikiem, kad uzņēmumā tiešām bija problēmas, tajā skaitā ar algu izmaksām. Taču to, ka situācija tiešām mainījusies uz labo pusi, pierāda fakts, ka pēdējā laikā cehā kadru mainība bijusi tiešām neliela, – tātad visi ar visu ir apmierināti.

Pret papildu darbarokām nekas nebūtu pretī arī ceha vadītājam Aleksejam Vivdenko, kurš reizē gan norāda, ka pēdējā laikā interesi par darbu Ventspils metināšanas rūpnīcā izrādījuši speciālisti, kas pirms tam strādājuši vecajā Eiropā: «Cilvēki vienkārši saka, ka apnicis maisīties apkārt pa pasauli un gribas mājās, bet, ja jau te apstākļiem nav ne vainas, tad kāpēc gan neatgriezties? Cerams, jau šoruden tiksim pie diviem trim tādiem metinātājiem. Šāda tendence ir ļoti patīkama, jo speciālisti tiešām ir vajadzīgi. Darba netrūkst, kas jau ir labi, bet noteikti varam paveikt vēl vairāk.»

Ventspils metināšanas rūpnīcā tagad top arī detaļas mašīnbūvei, piemēram, dažādu izmēru celtņiem.

Darba rūpnīcā netrūkst, taču, lai strādātu ar pilnu jaudu, šobrīd pietrūkst darbinieku – tajā skaitā arī metinātāju un plazmas griešanas iekārtas operatoru.

Viens no uzņēmuma lepnumiem – plazmas griešanas iekārta, kurā savu ceļu sāk liela daļa saražotās produkcijas.

Šobrīd lielākais un sarežģītākais projekts Ventspils metinātājiem ir Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcija, kurai ventspilnieki piegādā arī šādus metāla režģus.

Ventspils Metināšanas rūpnīcas cehā šobrīd strādā 32 darbinieki, bet uzņēmuma jaudas ļauj nodarbināt vēl lielaku skaitu.