Pirmais investors brīvostas teritorijā

13/08/2019

Uzņēmums Diana Sveces ir pats pirmais, kurš Ventspils brīvostas industriālajā zonā piesaistīja ārvalstu investīcijas. Uzņēmums veiksmīgi darbojas jau 15 gadus.

Divas nozīmīgas jubilejas

Ražotne Ventspils brīvostas industriālajā zonā tika atklāta 2004. gada 5. augustā kā Dānijas ģimenes uzņēmuma Diana Lys Hald meitasuzņēmums. Interesanti, ka Diana Sveces 15. gadskārta, kopš izveidota ražotne, bija vienā dienā ar nozīmīgu notikumu tā īpašnieka Larsa Olesena dzīvē – viņš šai dienā svinēja savu 50. dzimšanas dienu. Gadu gaitā uzņēmums attīstījies, veicis finansiālus ieguldījumus un paplašinājis darbinieku skaitu. Pirmajos darbības mēnešos uzņēmumā strādāja vien aptuveni 20 darbinieku, šodien tā ir darbavieta 200 cilvēkiem. Olesens lepojas, ka nesen darbu uzņēmumā sākuši divi Ventspils Augstskolas absolventi – ražošanas daļas vadītājs Jevgeņijs Sikuriņecs un ražošanas struktūrvienības vadītājs Aivars Černuho. Uzņēmumam, lai tas attīstītos, nepieciešamas jaunas idejas un jaunu cilvēku skatījums, pārliecināts Diana Sveces vadītājs.

Cieņā roku darbs

Sveču ražotne strādā septiņas dienas nedēļā 24 stundas diennaktī. Sākotnēji ražošanā uzsvars tika likts uz roku darbu. Šodien daudz paveic modernas iekārtas, piemēram, sveces pako roboti, bet roku darbam joprojām ir ļoti liela nozīme ražošanas procesos. Roku darbs tiek plaši izmantots, lai ražotu dažāda veida figūrsveces un šobrīd aktuālās rustikas stila sveces. Produkta izmaksas veido ne tikai samaksa par darbu, bet arī izdevumi par transportu, kas Latvijā pēdējos gados ir strauji pieauguši, un izejvielām.

Investē katru gadu

15 gadu laikā uzņēmums ēkās un ražošanā ieguldījis 8,83 miljonus eiro. Domājot par attīstību, investīcijas tiek piesaistītas ik gadu. Šogad, piemēram, iegādāti kondicionieri ražošanas telpām. Šādu nepieciešamību parādīja pagājusī vasara, kad septiņas nedēļas pēc kārtas bija ļoti karsts, tādēļ parafīns, saliets formās, necietēja. Šī iemesla dēļ uz kādu laiku ražošana bija jāpārtrauc, bet pēc tam nācās strādāt īpaši saspringti. Lai nenokavētu pasūtījumu termiņus, ražošanā, tiklīdz telpās bija piemērota temperatūra, iesaistījās pat biroja darbinieki. Runājot par lielām investīcijām, tās vienmēr tiek pārrunātas ģimenes lokā, jo sveču rūpniecībā darbojas četri brāļi Ole­seni. Larsa brālis Jorgens Olesens vada rūpnīcu Dānijā, brālis Tomass tur ir pārdošanas vadītājs, savukārt brālis Jespers ir ražošanas vadītājs filiālē, kurā tiek ražotas stearīna sveces. «Mēs visi kā viena liela ģimene mēģinām visu vadīt kopā,» stāsta Ventspils uzņēmuma vadītājs.

Klienti Ventspilī un ASV

Šo 15 gadu laikā būtisks pagrieziens bija 2011. gads, kad uzņēmums mainīja struktūru un atrada jaunus tirgus, tostarp Vācijā un Austrijā. No Diana Lys Hald meitasuzņēmuma tas kļuva par patstāvīgu partneri. Aptuveni puse produkcijas joprojām tiek realizēta sadarbībā ar Dānijas uzņēmumu, bet otru pusi pasūtītāji saņem pa tiešo no ražotāja. Šodien uzņēmums eksportē sveces uz ASV, Kanādu, Čehiju, Franciju, Spāniju un citām valstīm. Diezgan daudz tiek eksportēts arī uz kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju. Tāpat kā uzņēmuma pirmsākumos, joprojām visvairāk produkcijas tiek eksportēts uz Skandināviju. Kopumā eksportam tiek ražots 91% produkcijas. Taču Diana Sveces produkciju iespējams iegādāties arī vairākos veikalos Ventspilī.

Galvenā izejviela sveču ražošanā ir parafīns, kas lielākoties tiek iepirkts Krievijā, mazliet arī Vācijā un Ķīnā. Savukārt stearīns, kas kļūst arvien populārāks, tiek pamatā iepirkts Zviedrijā un Beļģijā. Gada laikā uzņēmums pārstrādā ap 3600 t izejvielu.

Pozitīva sadarbība

Atskatoties vēsturē, Olesens stāsta, ka ienākšana Ventspilī noteikti bijusi pareiza izvēle. Cilvēki šeit, viņa skatījumā, ir ļoti atsaucīgi, uzņēmumā izveidota ļoti laba komanda. Arī sadarbību ar Ventspils brīvostu, kuras teritorijā uzņēmums darbojas, viņš vērtē pozitīvi. Vienmēr visus jautājumus izdevies atrisināt savlaicīgi un veiksmīgi. Kā piemēru Diana Sveces īpašnieks min gadījumu, kad uzņēmumam bija nepieciešama vēl viena noliktava, kuras būvniecībai bez problēmām izdevies iegūt tai nepieciešamo zemes gabalu. Arī personīgajā dzīvē šeit, Ventspilī, aizvadītie 15 gadi Olesenam bijuši skaisti un laimīgi. Viņš neslēpj, ka pašā sākumā, šeit atbraucis, ļoti ilgojies pēc mājām Dānijā, taču ātri šeit iedzīvojies. Tagad, aizbraucot uz Dāniju, viņš drīz izjūt nepieciešamību būt mājās, «un mājas man ir Ventspilī», viņš saka.

Sveču modi diktē žurnāli

To, kādas sveces būs pieprasītas visvairāk, ietekmē dzīvesstila žurnālu dizaineri. Lai zinātu pasaules tendences un aktualitātes, Diana Sveces darbinieki regulāri dodas uz starptautiskām izstādēm. Ventspils ražotnē strādā trīs dizaineres, kas, pielāgojoties gan klientu vēlmēm, gan pasaules tendencēm, allaž izdomā ko jaunu. Tāpat sveču dizains tiek izstrādāts sadarbībā ar partner­uzņēmumu Dānijā. Nereti, lai izpatiktu klientu vēlmēm, jāļauj uz lietām paskatīties no cita redzespunkta. Tā, piemēram, pēdējos gados ražošanā ienākuši dažādi paliktņi un betona bļodas, kam pēc sveces izdegšanas var atrast vēl citu pielietojumu. Uzņēmuma īpašnieks norāda, ka ļoti svarīgi, lai ideju ģenerēšanā iesaistītos sievietes, jo arī mājās sievietes gaumei ir noteicošā loma. «Vīrietis domā, lai viss ir funkcionāli, sievietei vajag, lai ir omulīgi,» secina Olesens.

Top rūķīši un egles

Sveču ražošanas specifika allaž bijusi tematika, kas ir krietnu soli priekšā reālajam laikam. Tādējādi vasarā intensīvi tiek ražotas preces ar Ziemassvētku tematiku, bet gada beigās top produkcija, kas domāta Lieldienām. Gada tumšajā laikā cilvēki sveces pērk visvairāk. Tāpēc preces Ziemassvētkiem sāk ražot jau kopš janvāra, bet septembra beigās šai produkcijai jābūt saražotai un piegādātai pasūtītājiem. Patlaban nākamajiem Ziemassvētkiem top daudz jaunu figūrsveču – dažāda veida eglītes, rūķi, elfi, vilcieniņi, kalendārsveces u.c. Pirms dažiem gadiem ļoti pieprasīti bija adventes laika sveču komplekti, kurus veidoja četras vienādas sveces. Pēdējos gados adventes kompozīcijās tiek izmantotas dažādas krāsas un formas sveces, tāpēc komplekti ir mazāk pieprasīti. Nākamās sezonas aktuālā tendence ir sveces, kas kompozicionāli sastāv no divām daļām – apakšējā daļa ir zeltīta vai sudrabota un vizuāli atgādina svečturi, bet augšējā daļa veidota tradicionālas galda sveces formā un ir balta vai kādā citā krāsā. Ļoti pieprasīta ir silti balta jeb ziloņkaula krāsa.

Nereti klienti, izvaicājuši par to, kas šogad jauns, tomēr iegādājas tādas sveces, kādas pērk gadu no gada. Arī uzņēmuma īpašniekam pašam vislabāk patīk sveces tradicionālajās Ziemassvētku krāsās – zelta, baltas, sarkanas un zaļas.

SIA Diana Sveces īpašnieks Larss Olesens 15 darbības gadus Ventspilī vērtē kā ļoti veiksmīgus.

Rūpnīcā, kas darbojas septiņas dienas nedēļā un 24 stundas diennaktī, strādā ap 200 darbinieku.

Sveču ražošanā liela nozīme ir roku darbam. Katra figūrsveces detaļa tiek izkrāsota ar otiņu.

Patlaban rūpnīcā intensīvi tiek ražotas sveces Ziemassvētku tematikā.

Rūpnīcā ražo arī sveces, kas tiek izgaismotas ar lampiņas un iemontētās baterijas palīdzību. Šie gaismekļi skaisti izskatās logā ziemas vakaros.