SIA Froli Baltic svin 10 gadu jubileju

31/05/2016
Pirms desmit gadiem, 2006. gada 19. maijā, Ventspils brīvostas industriālajā zonā darbu sāka SIA Froli Baltic, Vācijas uzņēmuma Froli Kunststoffwerk GmbH&Co. KG meitasuzņēmums, kas ražo poliuretāna putu izstrādājumus veselības un rehabilitācijas nozarēm, arī izstrādājumus autobūvei un mēbeļu ražošanai.

Atzīmējot uzņēmuma darbības jubileju, apliecinot cieņu Froli Baltic darbiniekiem un pateicoties par viņu ieguldīto darbu, Ventspilī ieradās uzņēmuma īpašniece Margreta Fromme-Rūtmane, ražošanas direktors Lotārs Brokgraitens un izpilddirektors Peters Lībings.

Darbinieku skaits SIA Froli Baltic atvēršanas dienā bija tikai pieci – trīs administrācijā un divi ražošanā. Desmit gados to skaits pieaudzis līdz 18 ražošanā nodarbinātajiem, bet administrācijā strādājošo skaits saglabājies līdzšinējais. Uzņēmums darbu sāka vienā cehā – poliuretāna ražošanas –, bet šobrīd ražošana notiek arī šūšanas cehā.

Uz jautājumu, vai uzņēmuma vadība ir apmierināta ar vietējiem darbiniekiem, Margreta Fromme-Rūtmane atbildēja apstiprinoši: «Ir ne tikai slavējams vietējo darbinieku izglītības līmenis, bet arī tas, ka katrs no viņiem ir gatavs izglītoties, mācīties, apgūt nezināmo un, galvenais, ļaut sevi mācīt. Apmācības sadarbībā ar vācu kolēģiem notiek gan tepat uz vietas, gan Vācijā. Esam lepni par saviem darbiniekiem un gandarīti par to, cik godprātīgi un rūpīgi viņi dara savu darbu. Strādāt pie poliuretāna darbības iekārtas nevar iemācīties skolā. Tas jāapgūst uz vietas, produkcija mainās, līdz ar to arī darbiniekiem nepieciešamas jaunas prasmes un iemaņas.»

Pārņemot Froli Kunststoffwerk 50 gadu laikā uzkrāto pieredzi, kvalitāti un precizitāti poliuretāna apstrādē, Froli Balticpoliuretāna ražotnē Ventspilī top dažādas sastāvdaļas rehabilitācijas ierīcēm medicīnas iestādēm, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, otrā produktu grupa ir detaļas darba krēsliem. «Tieši Froli Baltic gatavotās detaļas krēsliem aizceļoja uz Dāniju un atgriezās atpakaļ Ventspilī – Ventspils Tehnikuma laboratorijā kā gatavs izstrādājums,» stāstījumu papildina Lotārs Brokgraitens.

«Šūšanas cehā izgatavojam pārvalkus koncernam Volkswagen – sēdekļu/guļamvietu pārvalkus VW T4, T5 un jaunajiem T6 kemperiem. Daudz Vācijas ceļotāju redzami arī šeit, Ventspilī.»

Ne vienmēr izstrādājumam ir jāizmet tik liels loks, lai te ražotais produkts nonāktu atpakaļ. Ir klienti – Latvijas firmas, gan no Ventspils, gan Rīgas –, kas iegādājas izstrādājumus uzņēmumā Froli Baltic – atsevišķas detaļas trenažieriem, krēsliem, bērnu divriteņiem un citiem ražojumiem.

Ventspilī tapušie izstrādājumi nonāk visā Eiropā un ASV. Vācijas ražotnes produkcija – visā pasaulē. Populārākais un pieprasītākais produkts šobrīd ir jau iepriekš minētais guļamvirsmas pārklājs kemperiem.

Uzņēmuma vadība rūpējas par vides aizsardzību. Darbojoties šajā ķīmijas nozarē, īpaši svarīgi, lai produkti, kas nonāk medicīnas iestāžu, bērnu un cilvēku ar invaliditāti rīcībā, būtu cilvēkiem un videi draudzīgi. Froli Kunststoffwerk ir sertificēts, līdz ar to visas izejvielas tiek rūpīgi pārbaudītas. «Darām pat nedaudz vairāk, nekā prasa Eiropas un vietējā likumdošana. Cenšamies piekasīgāk strādāt pie prasību izpildes, jo mēs esam atbildīgi par katru mūsu produktu,» uzsvēra Peters Lībings.

Froli Baltic ir uzņēmuma vienīgā filiāle ārpus Vācijas. «Bija vērts pirms 10 gadiem to atvērt, mēs esam lepni par to, cik motivēti, strādīgi un rūpīgi ir darbinieki šeit,» sacīja Lībings.

Vietējās administrācijas pārstāve Alicija Voroņecka papildināja vācu kolēģu stāstījumu par uzņēmumu: «Esam salīdzinoši mazi, taču valstij maksājam ap 10 dažādu nodokļu. Sekojam visām izmaiņām gan nodokļu likumdošanā, gan vides aizsardzības prasībās, gan darba aizsardzībā. Tas nav vienkārši. Taču kopumā esam apmierināti ar sadarbību gan ar valsts, gan pašvaldības iestādēm, īpaši izjūtam brīvostas atbalstu.»

Sarunas noslēgumā Margreta Fromme-Rūtmane izteica komplimentu Ventspilij: «Jūsu pilsēta ir kā pērle pie jūras – atstāj iespaidu tas, cik te viss ir ļoti tīrs un kārtīgs. Katru reizi, braucot uz šejieni, pārņem izjūtas, ka brauc ciemos pie draugiem.»

Šūšanas cehā top guļamvietu pārvalki jaunajiem T6 kemperiem.

Krēslu sēdvirsmas izgatavotas Ventspilī, tad tās nonākušas Dānijas uzņēmumā, lai jau kā gatavs izstrādājums atgrieztos atpakaļ Ventspils Tehnikuma mācību telpā.

Vladislavs Žolobeckis darbojas ar presformu. Ražošanas procesā ķī­misko vielu sajauc slegtā veidā, iekārtas maisītājgalvā, no kuras to iepilda tieši presformā. Turklāt, lai nodrošinātu izstrādājuma kvalitāti, ražošanas telpās tiek uzturēta nemainīga gaisa temperatūra (+180C).

Izrādot cieņu Froli Baltic strādājošajiem, uz uzņēmuma 10 gadu jubileju Ventspilī bija ieradušies uzņēmuma ražošanas direktors Peters Lībings (Peter Liebing, no kreisās), īpašniece Margreta Fromme-Rūtmane (Margret Fromme-Ruthmann) un izpilddirektors Lotārs Brokgraitens (Lothar Brockgreitens). Viņiem pievienojusies arīFroli Baltic administrācijas vadītāja Alicija Voroņecka.

Froli Baltic hronoloģija (2006–2016)

2005. gada 1. jūlijā Ventspils muzejā uzņēmuma dibinātājs Heinrihs Fromme paraksta līgumu par Froli Kunststoffwerkmeitasuzņēmuma Froli Baltic SIA dibināšanu Ventspilī.

2006. gada 19. maijā Ventspilī, Kustes dambī 6, tiek atklāts jauns ražošanas uzņēmums – Froli Baltic SIA.

2006. gada jūnijā uzņēmumā uzsāk poliuretāna (PUR) izstrādājumu ražošanu.

2008.–2009. gads arī Froli Baltic bija krīzes laiks.

Pēc tam ražošanas temps pamazām aug un jau 2012. gada pavasarī Ventspilī tiek uzstādīta pirmā spilvenu ražošanas iekārta.

2012. gada maijā tiek iegādāta pirmā šujmašīna un iepriekš kā konferenču zāle izmantotā telpa kļūst par šūšanas cehu.

2012. gada augustā pabeidz noliktavas halles būvniecību, jo vietas esošajā ražošanas hallē kļūst par maz.

2013. gada pavasarī šūšanas cehs uzsāk pārvalku šūšanu Volkswagen T4 busiņiem, kas ir ļoti iemīļoti vācu tūristu vidū kā kemperi.

2014. gada pavasarī ar KPFI atbalstu Froli Baltic ierīko jaunu un modernu ventilācijas iekārtu, kas ne tikai uzlabo darba vidi un ražošanas procesu, bet arī paaugstina uzņēmuma ēkas energoefektivitāti.

2015. gada maijā sadarbībā ar Ventspils Digitālo centru uzņēmumā ierīko optisko interneta kabeli, kas būtiski uzlabo datu apstrādi, pārraidi un saziņu ar klientiem, sadarbības partneriem un mātesuzņēmumu Vācijā.

Šodien Froli piedāvājumā ir aptuveni 1800 mīkstās plastmasas izstrādājumu. Poliuretāna putu izstrādājumiem raksturīga augsta izturība, patīkama virsma un labas higiēniskās īpašības.

PUR izstrādājumu priekšrocības:

mitrumizturība (īpaši svarīga aprūpes jomā);

formu un krāsu dažādība;

iespēja izmantot koka, metāla vai plastmasas ieliktņus;

iespēja izstrādājumus lakot un apdrukāt;

dažādas cietības pakāpes un virsmu struktūras (piem., ādas);

ērta montāža ar iestrādāto ieliktņu palīdzību vai līmi;

svars no 50 līdz pat 4000 g.