Soli pretī iedzīvotājiem un partneriem

06/06/2017
Pagājušās nedēļas izskaņā, 2. un 3. jūnijā, Olimpiskajā centrā Ventspils norisinājās lielākās Latvijas uzņēmējus pārstāvošās biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Ventspils pašvaldības organizētais pasākums Uzņēmēju dienas Kurzemē 2017, kurā piedalījās vairāk nekā 130 uzņēmumu, tirgotāju un iestāžu gan no Kurzemes, gan Latvijas kopumā, tostarp arī Ventspils brīvostas pārvalde, kuru pārstāvēja virkne uzņēmumu.

Dalība izstādē – vērtīgs ieguvums

Kā pasākuma centrālais notikums tika organizēta uzņēmēju izstāde, kurā ikvienam interesentam bija iespēja uz vietas iepazīties ar uzņēmumu darbību un produktiem, kā arī uzzināt atbildes uz viņu interesējošajiem jautājumiem par darba nosacījumiem un karjeras izaugsmes iespējām uzņēmumos. Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks atklāšanas pasākumā pauda prieku, ka līdz ar pašmāju uzņēmējiem ieradušies arī ciemiņi no Saldus, Liepājas, Kuldīgas un citām Latvijas pilsētām. Ventspils brīvostā darbojas vairāki desmiti veiksmīgu ražošanas uzņēmumu, tomēr ventspilniekiem nav iespējas redzēt to produkcijas, jo lielākā tās daļa tiek eksportēta. Izstādes apmeklētāji patiešām izrādīja interesi par Ventspilī saražoto, uzdeva jautājumus un varēja uzzināt daudz jaunu un aizraujošu faktu par uzņēmumiem. Daudzi izstādes apmeklētāji izmantoja izdevību klātienē aprunāties ar uzņēmumu pārstāvjiem par darba iespējām un attīstības plāniem nākotnē. Turklāt šādās izstādēs iespēja paplašināt redzesloku par biznesa vides aktualitātēm pilsētā un reģionā ir ne tikai iedzīvotājiem, bet arī uzņēmumu pārstāvjiem.

Uzņēmumi ārpus ierastā

Ventspils brīvostas pārvaldes stendā izstādes apmeklētāji klātienē varēja apskatīt Ventspilī saražoto un uzzināt par plānotajām trīs jaunajām ražošanas ēkām. SIA Bucher Municipal speciāli izstādei bija atvedusi divas pavisam jaunas ielu tīrāmās mašīnas. EuroLCDs demonstrēja jaunā un inovatīvā produkta – viedā loga – priekšrocības un darbības principus. Izstādes apmeklētājus pārsteidza Ventspils-Andren sagādātās detaļas no ražotajiem līdz 36 m garajiem un 4–8 m diametrā platajiem lielgabarīta skursteņiem un dūmgāzu attīrīšanas sistēmām, sniedzot priekšstatu par lielgabarīta skursteņu patiešām milzīgajiem izmēriem. Ar mūsdienīgām ekspozīcijām izstādē piedalījās arī HansaMatrix VentspilsFroli BalticARBO WindowsImmer DigitalForta ModularBio-Venta, Hydraulik Bauteile Baltic,kā arī bija iespējams apskatīt Kurzemes granulu produkciju. Tāpat Ventspils brīvostas stendā varēja apskatīt ekspozīciju no Kurzemes Democentra, kurā apkopoti Ventspilī ražoto produktu prototipi.

Interesanta pieredze ventspilniekiem bija zināšanu pārbaude par Ventspils uzņēmumiem un to, kas pie mums tiek ražots, nupat tapušajā interaktīvajā spēlē Ražots Ventspilī. Kaut arī tās spēlētājiem sākumā šķita, ka viegli varēs to izspēlēt, liela daļa no viņiem beigās tomēr atzina, ka tik vienkārši tas nemaz neesot bijis. Viņi zinājuši visu uzņēmumu nosaukumus, bet ne par katra produkciju varējuši precīzi atbildēt. Tas arī ir šīs spēles uzdevums – aizraujošā un interaktīvā veidā iepazīstināt ar Ventspilī ražoto.

Iepazīstina ar attīstības plāniem

Eiropā šobrīd darbojas vien piecas kompānijas, kas nodrošina digitālās drukas iespējas elastīgo iepakojumu ražošanā, un AS Immer Digital ir viena no tām, norādīja uzņēmuma tirdzniecības speciālists Latvijas tirgū Lauris Birzulis. Pēdējā gada laikā Immer Digital katru mēnesi ir audzis par 5–10 jauniem darbiniekiem, kas nozīmē nemitīgu attīstību, turklāt plānots, ka turpmāko 2 gadu laikā paplašināšanās būs 4–5 reizes lielāka. Birzulis uzsvēra, ka izstādes sniedz iespēju celt uzņēmuma prestižu, kā arī iepazīstināt ar produkciju gan patērētājus, gan klientus, jo, piemēram, mazie un vidējie uzņēmumi Latvijā par šādu ražotni zina salīdzinoši maz. Taču progress izaugsmē esot jūtams, jo iepriekš bijis nepieciešams uzrunāt potenciālo klientu, bet šobrīd ražotāji paši arī sākot interesēties. «Mēs cenšamies atšķirties no konkurentiem, esot soli priekšā un ražojot ko jaunu,» teica pārstāvis. «Turklāt vienmēr ir jāskatās uz priekšu, domājot, ar ko vēl var pārsteigt ražotāju, kas ar mums strādā, lai sadarbība būtu ilgtermiņa.»

Savukārt uzņēmums Froli Baltic ir pazīstams kā dažādu poliuretāna putu izstrādājumu ražotājs. Produkciju izmanto veselības un rehabilitācijas nozarēs, kā arī autobūvē un mēbeļu ražošanā. Izstādes laikā apmeklētājiem bija iespēja apskatīt daļu produkcijas – ergonomiskos spilvenus, aprīkojumu medicīniskajam ekipējumam, kā arī citus produktus, kas tiek realizēti ārvalstu tirgos: Nīderlandē, Vācijā, Dānijā un pat ASV. Interesanti, ka reiz Froli Baltic gatavotās detaļas krēsliem aizceļoja pie klienta ārvalstīs, bet galarezultātā atgriezās atpakaļ mūsu pilsētā – Ventspils Tehnikuma telpās. Produkcija tiek ražota divos cehos – poliuretāna un šūšanas –, kuros šobrīd kopumā ir nodarbināti 24 cilvēki. Nākotnē plānots arvien attīstīties, kā arī iegādāties jaunas iekārtas šūšanas ceham un paplašināt ražošanas līniju, informēja Froli Baltic komercdarbības speciāliste Ketija Boitmane.

Jo īpaši lielu klātesošo interesi izraisīja pašmāju uzņēmums EuroLCDs, kas sadarbībā ar vēl diviem uzņēmumiem – HansaMatrix Ventspils un ARBO Windows – ražo inovatīvu produktu – viedos logus, kam ir dažādas modernas funkcijas. Nākotnes plāni ir lieli, jo produkciju iecerēts realizēt ASV, Kanādā, Francijā, Anglijā un, ražojot lielformāta, iespējams, arī Apvienotajos Arābu Emirātos. Jautājot, ar ko šobrīd uzņēmums lepojas visvairāk, EuroLCDs valdes priekšsēdētāja Ulda Salenieka atbilde bija viennozīmīga: ar darbiniekiem. «Mums ir lieliska inženieru komanda,» norādīja Salenieks, papildinot, ka liela daļa no tiem ir Ventspils Augstskolas absolventi, kuri ir teicami pierādījuši sevi. Savukārt sadarbības uzņēmums HansaMatrix Ventspils izstādē piedalījās, lai apliecinātu savu aktivitāti un uzrunātu vietējos iedzīvotājus, jo šobrīd aktivitāte vistiešāk izpaužas personāla atlasē. «Mēs augam, attīstāmies un ejam uz priekšu,» sacīja HansaMatrix Ventspils personāla speciāliste Elīna Voika, «līdz ar to arī mūsu kolektīvs aug.» Šobrīd uzņēmumā ir aktuālas vakances dažādās pozīcijās – darbā tiek aicināti 10 ražošanas darbinieki, aptuveni 10 sezonālie darbinieki, 1 speciālists – SolidWorks rasētājs/kon­struktors –, kā arī ir brīva vakance personāla speciālistam uz noteiktu laiku. Viena no uzņēmuma profesionālajām vērtībām ir kvalitāte, kas vienmēr ir līdzsvarā ar maksimālu efektivitāti – pie tā arī arvien strādājam, norādīja uzņēmuma pārstāve. Tāpat HansaMatrix Ventspils ir sociāli aktīvs uzņēmums, kas sniedz pienesumu arī izglītības jomā.

Svarīgākais ir darbinieks

Paralēli izstādei norisinājās Biznesa iespēju forums, kurā par uzņēmuma pieredzi ilgtspējīgu pārmaiņu ieviešanā stāstīja arī SIA Bucher Municipal vadītājs Mikus Brakanskis, uzsverot, ka visa centrā ir cilvēks – darbinieks. Par efektivitātes virzību un darba optimizāciju uzņēmums sācis domāt 2012. gadā. Rezultātā soli pa solim gadu laikā, iesaistot teju visus darbiniekus, ir sakārtotas darba vietas, optimizēta darba vide, kā arī ieviesta platforma ideju paušanai.

Kopumā ilgtspējīgu pārmaiņu ieviešana esot sekmējusi vairākus ieguvumus, taču viens no lielākajiem – investīciju piesaiste. Pēdējā gada laikā uzņēmums ieguvis tiesības īstenot vairākus projektus, kā rezultātā papildus pieņemts 100 darbinieku, informēja Brakanskis.

Uzņēmēju dienu Kurzemē 2017 izstādi atklāja Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks (no kreisās), LTRK prezidents Aigars Rostovskis, finanšu institūcijas ALTUM Plānošanas un finanšu vadības departamenta vadītājs Aleksandrs Bimbirulis, kā arī SEB līzinga valdes priekšsēdētāja Jeļena Gavrilova.
Izstādes apmeklētājiem bija iespēja apskatīt arī Bucher Municipal ielu tīrāmo mašīnu.
 
Katram uzņēmumam izstādē bija savs stends, kurā apskatei tika izstādīta produkcija, savukārt atbildes uz apmeklētājus interesējošajiem jautājumiem sniedza uzņēmumu pārstāvji.