Varenā ostā ienāk vareni kuģi

10/03/2017
Ventspils ostā šajā nedēļā pietauvojušies un kravas uzņēmuši divi milzīgi tankeri. Abu kuģu lielo izmēru un iegrimes dēļ tie var piestāt tikai tādā ostā, kas spēj nodrošināt atbilstošu infrastruktūru, servisu un kuģošanas kanāla dziļumu - Ventspils osta to var.

Naktī uz 5.martu Ventspils ostas 33.piestātnē pietauvojās 244 metrus garais un 42 metrus platais tankeris MINERVA ARIES ar Maltas karogu. Lielais kuģis uzņēma 100 tūkstošus tonnu dīzeļdegvielas.

Savukārt blakus, 32.piestātnē, 6.martā pietauvojās 274 metrus garais un 48 metrus platais tankeris KRITI ISLAND ar Grieķijas karogu. Tankeris ieradās pēc 127 tūkstošus tonnu lielas mazuta kravas. Jāpiebilst, ka šis ir ļoti liels platums Panamax tipa kuģiem.

Abi tankeri ir patiešām vareni, salīdzinājumam – kuģi stiepjas gandrīz deviņstāvu ēkas augstumā, to garums ir vēl iespaidīgāks. Tankeris MINERVA ARIES ir nedaudz garāks kā divi viens aiz otra novietoti Ventspils futbola laukumi, bet KRITI ISLAND garums atbilst diviem ar pusi futbola laukumiem.

Tik lielu kuģu ienākšana Ventspils ostā nu jau ir uzskatāma par ierastu ikdienu, un ostas darbiniekus nepārsteidz – viss notiek kā parasti. Šajā gadā ostā ienākuši jau 15 lielie tankeri, kas bijuši lielāki par 240 metriem!

Kuģu būves industrija nepārtraukti attīstās, un kravas kuģi kļūst aizvien lielāki un iespaidīgāki. Jo lielāks kravas kuģis, jo vairāk tas spēj pārvadāt, un divu vai vairāku mazāku kuģu vietā pietiek ar vienu, bet ļoti lielu. Lielo kuģu īpatsvars tikai palielināsies, tāpēc arī ostām ir jāattīstās un jānodrošina visa nepieciešamā infrastruktūra, lai šādi milzeņi spētu ostā ienākt. Tas ir ļoti svarīgs faktors, lai osta būtu konkurētspējīga, un to izvēlētos lielie jūras kravu pārvadātāji.

Ventspils brīvostas pārvalde mērķtiecīgi strādā pie Ventspils ostas attīstības. Kā Baltijas jūras austrumu piekrastes dziļākā osta mēs spējam apkalpot lielākos kuģus, kādi ienāk Baltijas jūrā. Ostas maksimālais dziļums ir 17,5 m, osta var apkalpot kuģus ar maksimālo iegrimi 15 m.