Ventas gultnē atrod simtgadīgus milzu betona masīvus

26/04/2019

Ostas hidrobūvju atjaunošana ir ne vien tehniski sarežģīts un grūts darbs, bet arī negaidītu izaicinājumu pilns. Tā, piemēram, krasta nostiprinājumu atjaunotājiem pie zemesgabala Dienvidu mols 5 nācās no upes gultnes izcelt simtgadīgus līdz pat 60 tonnām lielus betona masīvus, kas reiz stiprinājuši Dienvidu molu.

Vēsturiski Ventspils ostas Dienvidu mols sācies no vietas, kur šobrīd atrodas Ventspils ostas Kapteiņa dienesta ēka. Tāpēc fakts, ka upes gultnē salīdzinoši tālu no pašreizējā mola varētu būt senas mola stiprinājumu daļas, nav pārsteigums. Tomēr to, ko tieši sevī glabā Ventas gultne, iespējams noskaidrot vien sākot rakšanas darbus.

Šobrīd norit savu laiku nokalpojušo krasta nostiprinājumu pārbūve pie zemesgabala Dienvidu mols 5. Darbu veicēji AS “BMGS”, attīrot gultni un rokot grunti pie nostiprinājumiem, konstatēja, ka gultnē ir lieli betona masīvi. Tos vajadzēja no ūdens izcelt, jo citādi nebūtu iespējams iegremdēt rievpāļus, kas nepieciešami krasta stiprināšanai.

Smagākais betona masīvs, kas izcelts no upes gultnes šajā vietā, svēris vismaz 60 tonnas. Tas tika izvilkts no 7 metru dziļuma un gabarītos sasniedza 3 x 3 x 2,5 metrus.  Salīdzinājumam, lielākie betona masīvi, ko izmanto Ventspils molu stiprināšanai mūsdienās ir 45 tonnu smagi.

Vecākie betona masīvi, ko būvniekiem nācās izvilkt no gultnes, tur nogulējuši vismaz 100 gadus. Uz tiem vēl saglabājušās koka veidņu pēdas – tā bija nepieciešamas betona masīvu izgatavošanai un iegremdēšanai, jo pirms 100 gadiem, protams, nebija tādu transportēšanas iespēju kā šodien – mola masīvi tika gatavoti pie paša mola.

Izceltie betona masīvi saskaldīti sīkāk un nogādāti AS “BMGS” teritorijā. Un, neskatoties uz cienījamo vecumu, savu misiju tie turpinās pildīt – daļu no masīviem plānots izmantot Ziemeļu mola stiprināšanai.