«Ventplac» birojs pārcēlies uz termināli

13/03/2018

SIA Ventplac birojs nesen pārcēlies uz jaunu ērtu administratīvo ēku kokmateriālu pārkraušanas termināļa teritorijā. Tādējādi visa termināļa struktūra – kravas laukumi, piestātnes, operatīvie darbinieki, klientu pārstāvji, mehāniskā daļa un administrācija – kompakti iekārtojusies vienuviet, racionāli izmantojot termināļa teritoriju.

Rūpniecības ielā 11, aiz akurāta metāla norobežojuma, vecu koku ieskauta, pavisam nesen tapa mūsdienīga vienstāva būve. Jaunā SIA Ventplac administrācijas ēka uz milzīgo baļķu grēdu fona lieliski iekļaujas termināļa ainavā. Plānojot ēku, tika saglabāti vecie koki, ko reiz šeit stādījušas rūpīgas ventspilnieku rokas. Vien pirms nedaudziem gadiem taču šeit, tiesa, ar citu adresi – Skaidu ielā 9 – slējās divstāvu dzīvojamā māja. Līdzās jaunajai Ventplac administratīvajai ēkai Ventspils brīvostas pārvalde izbūvējusi labiekārtotu autostāvlaukumu. Rūpniecības ielas stūris, kas atrodas pie paceļamā tilta rotācijas apļa, nu ieguvis labiekārtotas un pabeigtas vietas izskatu.

Četru gadu laikā – kopš 2014. gada, kad SIA Ventplac, iegūstot nomas tiesības, no NNVT teritorijas pārcēlās uz jauno sauskravu termināli, ko Ventspils brīvostas pārvalde uzbūvēja Ventas kreisajā krastā aiz paceļamā tilta, – termināļa labiekārtošana nav apstājusies. «Sadarbojoties ar Ventspils brīvostas pārvaldi un saņemot tās atbalstu, turpinām attīstīt un pilnveidot termināļa teritoriju,» norāda SIA Ventplac valdes priekšsēdētājs Aivars Baude. 2014. gada sākumā Ventplac pārcēlās uz jauno sauskravu termināli, iegūstot savā rīcībā piestātnes, 5000 kvadrātmetru plašus kravas laukumus ar cieto segumu un vēl papildu teritoriju bez cietā seguma, ko terminālis arī izmanto savām vajadzībām.

«Mēs ieguvām iespēju iekraut koksni kuģos, taču termināļa infrastruktūra vēl bija būtiski jāpapildina,» atceras Baude. Atkarībā no finansiālajām iespējām uzņēmums soli pa solim pilnveidoja termināļa infrastruktūru. Vispirms tas nodrošināja pieņemamus apstākļus saviem klientiem – kravu īpašniekiem, kuru pārstāvji, ņemot vērā termināļa darbības specifiku, arī atrodas ostā, pieņemot kravas un uzskaitot to apjomus. Tajā pašā 2014. gadā Ventplacmodernizēja klientu pārstāvjiem paredzētās mājiņas, pieslēdzot tās pilsētas komunikācijām. Termināļa teritorijā tika arī ierīkota videonovērošanas sistēma.

Nākamais solis bija darba apstākļu uzlabošana termināļa operatīvajiem darbiniekiem – stividoriem, celtņu vadītājiem u.c. Viņu vajadzībām tika uzceltas mājiņas, kas pieslēgtas pie pilsētas komunikācijām un kurās terminālī strādājošajiem nodrošinātas siltas garderobes telpas, dušas un citas ērtības. Ventspils brīvostas pārvalde savukārt izbūvēja laukumu tehnikas – celtņu un iekrāvēju – mazgāšanai, ierīkojot attīrīšanas iekārtas, filtrus un ar eļļām piesārņoto ūdeņu uztvērējus, kā arī degvielas uzpildei tehnikas līdzekļos. «Ventspils brīvostas pārvalde izbūvēja laukumu un komunikācijas, bet mēs – visas virszemes būves,» piebilda Baude. Sadzīves namiņi operatīvo darbinieku vajadzībām un klientu mājiņas atrodas vien pārdesmit metru no jaunās administrācijas ēkas, kas ļauj operatīvi risināt jebkādus radušos jautājumus.

Kā noslēdzošais posms sauskravu termināļa teritorijas apgūšanā bija administrācijas ēkas būvniecība. Pie tās ērti piebraukt no rotācijas apļa, nav nepieciešamības iegūt speciālu caurlaidi, savukārt kravas automašīnas ar baļķiem šo teritorijas daļu iebraukšanai terminālī neizmanto. «Mums izdevies ļoti racionāli izmantot termināļa teritoriju, kā arī saglabāt vecos kokus,» priecājas Baude. Pēc pārcelšanās no NNVT uz jauno sauskravu termināli SIA Ventplac birojs četrus gadus atradās nomātās telpās Ostas ielā 55. Šī gada 31. janvārī uzņēmuma administrācija uzsāka pārcelšanos uz jauno ēku, kas 21. februārī tika oficiāli nodota ekspluatācijā.

SIA Ventplac liekus tēriņus neatļaujas. Tas kļuvis par galveno kritēriju, izvēloties administrācijas ēkas projektu, – tai jābūt ekonomiskai ekspluatācijā, nelielai, taču funkcionālai. Divi dārgi projekti tika noraidīti. Rīgas arhitekta Riharda Rozītes piedāvājums izrādījās optimāls. 155 kvadrātmetrus plašās ēkas – kopā ar apkures telpu, kur patērē arī mežizstrādes produktus, – būvniecībai izmantots gāzbetons un koka apdare, tai skaitā koka slēģi, kas pilda arī žalūziju funkciju. Būvdarbus veica Kuldīgas uzņēmums SIA Korp, kas piedāvāja visizdevīgāko cenu. Celtnieki savu darbu paveica rekordīsā laikā un labā kvalitātē.

Dokumentāciju būvniecības uzsākšanai izdevās saskaņot līdz pagājušā gada augusta beigām. 29. augustā būvnieki sāka noņemt grunti, bet 18. septembrī topošās ēkas pamatos tika guldīta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, atceras Baude. Celtniekiem nācās strādāt sarežģītos laikapstākļos, kad Ventspilī ilgstoši lija. Un tomēr ēka uzbūvēta rekorda cienīgā termiņā – piecu mēnešu laikā!

Vienlaikus ar ēkas celtniecību Ventspils brīvostas pārvalde izbūvēja autostāvlaukumu ar lietusūdens kanalizāciju, apgaismojumu un bruģakmens segumu. Līdz ar pavasara atnākšanu un siltāka laika iestāšanos Ventplac biroja pagalmā tiks pabeigti labiekārtošanas darbi, formēti koku vainagi un iestādīts rododendrs, kā arī pabeigti apzaļumošanas darbi.

SIA Ventplac pērn pārkrāvusi vairāk nekā pusmiljonu tonnu kokmateriālu, apkalpojot 151 kuģi. Rekordliels kravu apgrozījums reģistrēts 2010. gadā – 795 tūkst. tonnu. Līdztekus celulozes kokmateriāliem, kas tiek eksportēti uz Skandināviju, Ventplac pārkrauj arī kūdru, kvalitatīvu malku, koksnes šķeldu un citu vietējo kravu īpašnieku produkciju. Kompānijas nākotnes plānos ir noliktavas būvniecība beramkravu uzglabāšanai.

Vēl pagājušā gada augustā jaunās administratīvās ēkas vietā bija pļava. 29. augustā būvnieki sāka norakt augsnes virskārtu.

Jaunā biroja ēka ar koka apdari un vecajiem kokiem līdzās labi iederas termināļa kopskatā. Līdzās jaunajai ēkai Ventspils brīvostas pārvalde izbūvējusi autostāvlaukumu ar lietusūdens kanalizāciju, apgaismojumu un bruģakmens segumu.

Biroja ēkas atrašanās termināļa teritorijā padara vienkāršāku operatīvo vadību, ar gandarījumu norāda valdes priekšsēdētājs Aivars Baude.

SIA Ventplac nelielā administrācija otro mēnesi apdzīvo ērtās jaunās biroja telpas Rūpniecības ielā 11. Biroja vadītāja Agnese Doniņa priecājas, ka apmeklētājiem tagad ir plašs vestibils.