Ventspilī būvēs Londonas dzīvokļus

27/03/2018

Modulārās būvniecības uzņēmums Forta Modular, kas ir viens no Ventspils brīvostas rūpnieciskajiem klientiem, patlaban uzsāk jaunu attīstības ciklu un darbu pie nozīmīgiem pasūtījumiem.

Dzīvojamā ēka un biroji

Šobrīd uzņēmums nopietni gatavojas jauniem projektiem – tiek komplektēta rūpnīcas darbinieku komanda, iekārtota ražotne, gaidīti pasūtītie izejmateriāli, lai jau tuvākajās dienās iedarbinātu ražošanas līnijas un ar pilnu jaudu sāktu ražošanas procesus. Kā informē Forta Modular Ventspils rūpnīcas ražošanas vadītājs Artis Dzelme, patlaban pēc ilgāka pārtraukuma uzņēmums gatavojas atsākt ražošanu, lai izpildītu nozīmīgu pasūtījumu – Ventspilī taps 48 moduļi 5-stāvu dzīvojamai ēkai Londonā, kurā plānoti 19 apartamenti. Darbus iecerēts pabeigt līdz jūnija sākumam. Forta Modular noslēdzis līgumu arī par biroju ēkas būvniecību Islandē, šī ēka sastāvēs no 72 moduļiem. Paralēli uzņēmums strādā arī pie vairākiem citiem projektiem Skandināvijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, tie patlaban ir pārrunu stadijā. Lai piesaistītu jaunus pasūtītājus, uzņēmums divas reizes gadā rīko seminārus viesnīcā Ārlandā, Zviedrijā, kas ir līdz šim nozīmīgākais Forta Modular projekts. Tie vienmēr ir labi apmeklēti, un pēc tiem ikreiz ir jūtama potenciālo klientu interese.

Viss sākas ar tērauda rāmi

Uzņēmumam Forta Modular ir divas ražotnes – viena atrodas Tukumā, otra – Ventspilī, katra aptuveni 12 000 m² plaša, bet centrālais birojs atrodas Rīgā. Forta Modular izpilddirektors un valdes loceklis Māris Ozoliņš kā būtisku priekšrocību, kas piemīt Ventspils ražotnei, min izdevīgo ģeogrāfisko novietojumu līdzās ostai, kas ļauj saražotos moduļus ērti transportēt līdz pasūtītājiem. Patlaban uzņēmuma klienti galvenokārt ir Skandināvijas valstis un Lielbritānija. Nākotnē tā varētu būt arī ASV, un tādā gadījumā priekšrocība būs arī muitas zona.

Londonas projekts, kas patlaban uzņem apgriezienus, ir sadalīts divās daļās – Tukumā jau uzsākta vannas istabu moduļu ražošana, kas ir tehniski sarežģītākā, savukārt Ventspils ražotnē noritēs galvenais montāžas darbs. Kā pamato Dzelme, tehnoloģiski pareizāk darbu organizēt tā, lai uz montāžas līnijas būtu mazāk tādu darbu, kur nepieciešama materiālu žūšana, kā tas ir, piemēram, flīzēšanā. Modulārās būvniecības pamatā ir tērauda karkass, kas uzņem būves nesošo slodzi. Ventspilī moduļa tapšana arī sākas ar tērauda rāmja izgatavošanu. Tajā tiks iemontēts vannas istabas modulis, ieliktas sienas, griesti un veikti citi darbi. Kopumā ražošana tiks organizēta četrās līnijās un ap 40 darba stacijās. Piemēram, pirmajā stacijā moduli samontēs, otrajā – pievienos inženierkomunikācijas, nākamajā – sapildīs ar siltināšanas materiālu utt. Kad moduļi būs saražoti, Forta Modular darbinieku komanda dosies uz Londonu ēku samontēt. Metāla izejvielas tiek izgatavotas Ventspils metināšanas rūpnīcā, koka izejvielas pasūtītas vietējā uzņēmumā Kurekss. Projekta griestu konstrukcijās Forta Modular izmantos jaunu materiālu – koka blokus, kas veidoti no dažādos virzienos salīmētām brusām. Šo materiālu ražo Skonto grupas uzņēmums Jelgavā. Jāpiebilst, ka Londonas dzīvojamās ēkas tehniskais projekts izstrādāts Lielbritānijā.

Vēl ir vakances

Aptuveni 25 darbinieki bija iesaistīti rūpnīcas sagatavošanas darbos – marķēja darba zonas, izgatavoja instrumentu skapjus un veica vēl citus darbus. Taču kopumā Ventspils rūpnīcā plānots nodarbināt 100–110 darbinieku. Patlaban nokomplektēti 60–70% no komandas, notiek pārrunas ar potenciālajiem darbiniekiem un ir arī vairākas vakances. Ventspils ražotnē darbā tiek aicināti, piemēram, namdari, santehniķi, elektriķi, ventilācijas iekārtu, kā arī montāžas speciālisti. Darbinieku pamatsastāvu veido pieredzējuši darbinieki, kas arī iepriekš strādājuši moduļu ražošanā (Rūpniecības ielā 27, kur atrodas Forta Modular ražotne, moduļu ražošana notiek jau kopš 2009. gada – sākotnēji te darbojās uzņēmums Bau-How Baltic, pēc tam – Heimdal Skonto Latvia). Un par šiem darbiniekiem, kam jau ir pieredze, rūpnīcas vadība ir ļoti gandarīta. Ir arī atsevišķi darbinieki, kas Ventspilī atgriezušies pēc laika, kas pavadīts, strādājot ārzemēs. Iecerēts, ka Londonas daudzdzīvokļu māju projektu uzreiz pēc tā pabeigšanas nomainīs nākamais – Islandes biroju ēkas moduļi, tādējādi darbiniekiem ražotnē būs nodrošināts darbs arī turpmāk.

Ražošanas vadītājs Artis Dzelme demonstrē ražotnes plānu.

Griestu konstrukcijās tiek izmantots jauns materiāls, kas veidots no dažādos virzienos salīmētām koka brusām. Vīri liek kopā griestu bloku.

Ražotnē montē jaunas un regulējamas traversas moduļu pacelšanai.

Viesnīcas moduļa prototips no iekšpuses.

Ārlandas viesnīcas moduļa prototips no ārpuses.

Modulārās būvniecības priekšrocības:

- Kvalitāte. Moduļi tiek izgatavoti ražotnē zem jumta, stingri ievērojot tehnoloģiskos procesus. Būve netiek pakļauta laika apstākļu negatīvajai ietekmei. Arī transportējot moduļi tiek rūpīgi iepakoti un objektā nonāk sausi.

- Metāla rāmju moduļi ir ļoti izturīgi – tos var izmantot daudzstāvu ēku celtniecībā. Pasaulē augstākā modulārā ēka atrodas Ņujorkā, un tā ir 32 stāvus augsta. Ar modernu fasādes apšuvumu modulāra ēka izskatās tāpat kā tradicionāli celts projekts.

- Laika ietaupījums. Vienlaicīgi iespējams uzsākt ēkas pamatu betonēšanu un moduļu izgatavošanu. Kad dzelzsbetons, ko mēdz izmantot ēkas 1. stāvā, sasniedz nepieciešamo cietību, moduļi ir gatavi un tos var montēt būvē.

- Ražotnē uz vietas iespējams pilnībā izgatavot, piemēram, viesnīcas numuriņu, ieskaitot kosmētisko remontu, mēbeles, santehniku un apgaismojumu. Samontējot moduļus, atliek izbūvēt koridorus un pieslēgt kopējām komunikācijām. Tādējādi pēc moduļu samontēšanas numuriņi ir jau aprīkoti.

- Ekonomiski izdevīga valstīs, kur ir augstas darbaspēka izmaksas, kā arī īss siltās sezonas periods. Patlaban modulārā būvniecība īpaši attīstīta Lielbritānijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā.

Par uzņēmumu:

Forta Modular ir dzīvojamo ēku modulārās būvniecības uzņēmums, kas darbību Ventspils brīvostas teritorijā uzsācis 2015. gadā.

Forta Modular ir uzņēmuma Forta Medical zīmols. Uzņēmumam jau ir liela pieredze moduļu ražošanā tieši medicīnas iestādēm. Latvijā tapis Jēkabpils reģionālās slimnīcas Magnētiskās rezonanses centrs.

Forta Modular nozīmīgākais projekts ir 150 moduļu ražošana viesnīcas ēkai pie Stokholmas Ārlandas lidostas. Projekts īstenots 2016. gadā.

Īstenoti arī citi interesanti pasūtījumi, piemēram, korpuss restorānam 36. līnija Jūrmalā, gūta pieredze, ražojot un uzstādot studentu kopmītnes, viesnīcas, sociālos mājokļus, kā arī unikālus individuālos projektus.