Ventspilī ražos polikarbonāta loksnes

27/11/2019

Lidostas industriālajā zonā, Ventspils brīvostas teritorijā, tiek būvēta kārtējā jaunā ražotne. Polikarbonāta lokšņu ražotnei jāsāk darboties nākamā gada beigās. Jaunā ražotne papildinās to uzņēmumu skaitu, kas izmanto speciālās ekonomiskās zonas priekšrocības Ventspils brīvostā. Tajā iecerēts ieguldīt līdz 12 miljoniem eiro.

Ventspils brīvosta jau noslēgusi topošās ražošanas ēkas Ganību ielā 103 nomas līgumu ar baltkrievu uzņēmumu Ultraplast EU. Pagājušās nedēļas beigās, neraugoties uz auksto vēju, būvlaukumā bija daudz cilvēku. Šeit notika tradicionālais svinīgais pasākums, kura laikā jaunās ražošanas ēkas pamatos iemūrēja kapsulu ar vēstījumu ventspilnieku nākamajām paaudzēm. Kapsulā līdz ar vēstījumu tika ievietots arī polikarbonāta loksnes, kādas šeit tiks ražotas, paraugs un laikraksta Ventas Balss tās dienas numurs. Vēstījumā teikts, ka topošais uzņēmums turpinās pievienotās vērtības ražošanu un jaunu darba vietu izveidi Ventspilī.

Atklājot pasākumu, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs sveica investorus un pateicās viņiem, ka par savas ražotnes atrašanās vietu tie izvēlējušies tieši Ventspili, novēlot veiksmīgu biznesa attīstību. «Ar nepacietību gaidīsim rezultātus un nodokļus pilsētas budžetā, kurus centīsimies izmantot maksimāli efektīvi ventspilnieku interesēs,» savā uzrunā sacīja pilsētas pašvaldības un brīvostas valdes vadītājs. Savā atbildes uzrunā SIA Ultraplast EU valdes priekšsēdētāja Jūlija Černova pateicās ventspilniekiem par sniegto atbalstu.

SIA Ultraplast EU ir Baltkrievijas uzņēmuma paplašināšanās Eiropas tirgū, un, līdzīgi kā šī uzņēmuma īpašnieku ražotne Baltkrievijā, tas Ventspilī ražos polikarbonāta loksnes. Uzņēmums sākuma stadijā plāno saražot 1200 tonnu produkcijas gadā, bet pie pilnas jaudas – 5000 tonnu gadā. Saražoto produkciju plānots realizēt Eiropas tirgū. Uzņēmumā ar mūsdienīgi automatizētu ražošanu sākumā plānots pieņemt darbā 10 cilvēkus, bet strādājot ar pilnu jaudu – no 50 līdz 70 darbiniekus. Līdzīgā uzņēmumā Baltkrievijā nodarbināti 55 strādājošie, pastāstīja SIA Ultraplast EU valdes priekšsēdētāja, piebilstot, ka ražotne Ventspilī būs vērienīgāka, ar papildu tehnoloģisko līniju. Līdztekus administratīvajam personālam uzņēmums aicinās darbā arī ekstrūdera mašīnistus, kurus apmācīs uz vietas. Personāla apmācība ietilpst iekārtu ražotāju pakalpojumos, piebilda Černova. Tāpat uzņēmums aicinās darbā palīgstrādniekus, kuri apkalpos tehnoloģisko līniju, un krāvējus. «Centīsimies maksimāli nokomplektēt personālu no vietējā darbaspēka,» norādīja kompānijas vadītāja. Sākuma stadijā ar ražošanas palaišanu un personāla apmācību nodarbosies speciālisti no Baltkrievijas.

SIA Ultraplast EU plāno investēt jaunajā ražotnē līdz 12 miljoniem eiro, papildinot to uzņēmumu skaitu, kas izmanto speciālās ekonomiskās zonas priekšrocības Ventspils brīvostā. Kompānijas īpašniece pieļauj, ka ražošana Ventspilī nākotnē varētu vēl paplašināties. Ne velti nomājamais zemes gabals Ganību ielā 103 izvēlēts ar rezervi, atzina Černova. Viņa tāpat cer sadarboties ar citiem vietējiem uzņēmumiem.

Polikarbonāta plāksnēm ir plašs pielietojuma spektrs. Baltkrievijā, Krievijā, Ukrainā šis materiāls tiek plaši izmantots siltumnīcu būvniecībā dārzeņu audzēšanai, pastāstīja Černova. Bez tam polikarbonāts tiek izmantots arī celtniecībā, arhitektūrā, apgaismojumā, reklāmā. Ventspilī iecerēts ražot ne tikai polikarbonāta, bet arī akrila izstrādājumus, polistirolu. «Ja paraugās apkārt, visur var redzēt mūsu produkciju. Ieejot jebkurā veikalā, jūs ieraudzīsiet mūsu produkciju – kaut vai kā materiālu, no kura ir izgatavotas vitrīnas,» paskaidroja Černova.

4100 kvadrātmetru lielā ražošanas ēka tiek būvēta lidotas industriālajā zonā, līdzās uzņēmumiem Malmar Sheet Metal un Bucher Municipal. Tā ir viena no trim ražošanas ēkām, kas šobrīd tiek būvētas brīvostas industriālajā teritorijā pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma. Līgums par ēkas būvniecību noslēgts ar SIA Ostas celtnieks par 4,1 miljonu eiro. Ēkas celtniecību ar 1,2 miljoniem eiro līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Būvdarbus plānots pabeigt nākamā gada vidū.

Būsim labs biznesa paraugs Ventspilī

Jūlija Černova, SIA Ultraplast EU valdes priekšsēdētāja

– Esam iecerējuši izveidot Ventspilī polikarbonāta lokšņu ražotni ar plašu produkcijas nomenklatūru. Visa mūsu tehnoloģija balstās uz pasaules jaunākajiem un progresīvākiem analogiem. Mūsu ražotne ir ekoloģiski tīra un nepiesārņo apkārtējo vidi. Līdzīga ražotne Baltkrievijā pat nemaksā ekoloģijas nodokli, jo mums nav kaitīgo izmešu. Priecāsimies redzēt ventspilniekus starp mūsu uzņēmuma darbiniekiem. Ceram uz daudzpusīgu pilsētas pašvaldības un Ventspils brīvostas pārvaldes atbalstu. No savas puses esam pārliecināti, ka būsim labs biznesa paraugs Ventspilī un Latvijā. Mūsu analoģiskajai ražotnei Baltkrievijā jau ir aptuveni seši gadi. Mēs attīstāmies un pārdodam produkciju eksportam. Uzņēmuma atklāšana Latvijā kļūs par mūsu biznesa turpinājumu. Esam pietiekami ilgi meklējuši vietu savai jaunajai ražotnei. Ventspilī mūs piesaistīja osta, izdevīgā loģistika un labie nosacījumi, ko piedāvā Ventspils brīvostas pārvalde. Mūs apmierina iespēja ilgtermiņā nomāt ražošanas ēku, jo esam iecerējuši investēt daudz naudas iekārtu iegādē. Mūs saista arī atlaides, ko sniedz Ventspils ostas brīvā ekonomiskā zona. Tā ir liela priekšrocība, uz kuras rēķina mēs esam iecerējuši paplašināt savu piegādes ģeogrāfiju.

Atgriežas būvmateriālu ražošana

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs

SIA Ultraplast EU ir pirmais ražošanas uzņēmums ar baltkrievu kapitālu Ventspilī. Tā būs mūsdienīga ražotne, tādēļ nodarbināto skaits tajā nebūs pārāk liels, bet, attīstot darbu trīs maiņās, darbinieku skaits tiks ievērojami papildināts. Uzņēmums būs saistīts ar būvmateriālu ražošanu. Kādreiz Ventspilī attīstījās šī nozare. Daudzus gadus būvmateriālu ražošanas mūsu pilsētā nebija, bet tagad šī nozare atgriežas, un tas būs kaut arī ne liels, tomēr ieguldījums pilsētas attīstībā. Nodrošinot piemērotus darba apstākļus un samaksu, Ventspilī varēs nodrošināt uzņēmumu ar darbaspēku, pie mums brauks strādāt arī iedzīvotāji no citiem Latvijas reģioniem. Lai labāk brauc pie mums nekā uz ārzemēm.

Pārliecināti par projekta veiksmi

Imants Sarmulis, Ventspils brīvostas pārvaldnieks

– Tas ir mūsu kopējais panākums – ES līdzfinansējuma piesaistīšana 1,16 miljonu eiro apmērā, kas veido vērā ņemamu daļu no kopējām projekta izmaksām. Pateicoties tam, varam piedāvāt nomniekiem labu tarifa likmi. Mēs arī zinām, ka nomniekiem ir laba pieredze, tādēļ mums nav šaubu par to, ka projekts izdosies. Gribu ar to arī visus apsveikt!

Priecājamies par katru investoru

Igors Udodovs, Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks, Mārketinga un attīstības nodaļas vadītājs

– Esam priecīgi par katru investoru, kas ienāk Ventspilī. Darbu ar potenciālajiem investoriem var salīdzināt ar makšķerēšanu – var sēdēt ar makšķeri ilgi, taču gribas arī zivtiņu noķert! SIA Ultraplast EU ir pirmais baltkrievu uzņēmums Ventspilī. Skaidrs, ka viņiem bija daudz dažādu piedāvājumu citās Latvijas pilsētās, taču mums izdevās pārliecināt investorus, ka tieši Ventspils ir vislabākā vieta viņu biznesam. Vēsturiski Ventspilij veidojas ļoti laba sadarbība ar Baltkrieviju, tādēļ ir jo patīkamāk, ka jaunais uzņēmums tiks uzbūvēts tieši pie mums.

Kapsulu ar vēstījumu iemūrēja Aivars Lembergs, Guntis Blumbergs un Igors Udodovs.

Svinīgajā pasākumā, topošās ēkas pamatos iemūrējot kapsulu ar vēstījumu, piedalās Ventspils domes vadība, Ventspils brīvostas pārvaldes, SIA Ultraplast, celtniecības organizācijas Ostas celtnieks pārstāvji.