Pirmā ēka ieguvusi aprises
Vēl nav pagājis gads, kopš Ventspilī, Rūpniecības ielā 27, darbu sācis modulārās būvniecības zīmols Forta Modular. Tas ir zīmola nosaukums, ar ko Ventspilī savu darbību realizē SIA Forta Medical – uzņēmums ar lielu pieredzi moduļu ražošanā medicīnas iestādēm. Jau rakstījām par Forta Modular darbu moduļu viesnīcas būvniecībā pie Ārlandas lidostas Zviedrijā. Nu uzņēmums ir pabeidzis darbu pie šī projekta.
Montāžas darbus Zviedrijā veica Forta Modular darbinieku komanda desmit cilvēku sastāvā. Savukārt ēkas fasādes moduļu šuvju savienošanas darbos bija iesaistīti 16 Forta Modular darbinieki. Vidēji dienā vīri samontēja desmit moduļus, bet lielākais samontēto moduļu skaits vienā diennaktī – 16. Dienas veikums lielā mērā atkarīgs no laika apstākļiem. Lielā vējā vai lietū, kas Zviedrijā nav retums, montāžas darbi notiek daudz lēnāk vai tos nav iespējams veikt vispār. Nu darbs paveikts – no moduļiem uzbūvētā viesnīca jau nodota klientu rīcībā.
Ostas tuvums – izdevīgs
Viesnīcas ēkai ir četri stāvi, tā sastāv no 150 moduļiem – viesnīcas numuriņiem. Katrs ēkas modulis Ventspilī tapa aptuveni pusotru nedēļu – sākot ar sienu, grīdu un griestu elementu montāžu, elektroinstalāciju izbūvi, iekšējo un ārējo apdari – flīzēšanu un krāsošanu – un beidzot ar numuriņa aprīkošanu ar vannas istabas iekārtu un mēbelēm. Gatavie, ar visu nepieciešamo aprīkotie ēkas moduļi uz objektu Zviedrijā tika nogādāti ar diviem kuģa reisiem – katrā no tiem pāri jūrai aizkuģoja 75 moduļi. Uz Ventspils ostu, kā arī no Zviedrijas ostas uz būvlaukumu Ārlandā moduļi tika nogādāti ar autotransportu. Uz būvobjektu ik dienu tika transportēts katrai dienai montāžai nepieciešamais moduļu daudzums, pārējie – sakrauti un droši uzglabāti ostas teritorijā. Kopumā četrus tūkstošus kvadrātmetru lielā ēka tika samontēta nepilna mēneša laikā. SIA Forta Medical vadītājs Ermīns Sniedze stāsta, ka tieši ostas tuvums ir viens no iemesliem, kāpēc rūpnīca tika izveidota tieši Ventspilī, kuras ģeogrāfiskais izvietojums ir tuvu potenciālajiem noieta tirgiem Skandināvijā.
Piemērs veiksmīgai sadarbībai
Šis ir Forta Medical pirmais realizētais projekts Ventspils rūpnīcā. «Mēs esam gandarīti par iespēju piesaistīt vietējo darbaspēku ražošanas procesā un priecājamies par izveidojušos sadarbību ar vietējiem uzņēmējiem,» saka Forta Medical valdes loceklis Gints Bīmanis. «Aicinām uz sadarbību arī turpmāk jau iepazītos apakšuzņēmējus, kā arī plānojam piesaistīt jaunus sadarbības partnerus Ventspilī, jo drīzumā sāksim realizēt divus jaunus Zviedrijas pasūtītāju projektus,» par uzņēmuma nākotnes iecerēm stāsta G. Bīmanis. Arī apakšuzņēmēji ir apmierināti ar sadarbību.
SIA Rando-K darbinieki piedalījās moduļu konstrukciju montāžas darbos un vēlāk moduļu sagatavošanā, kā arī iepakošanā nosūtīšanai uz Zviedriju. Uzņēmuma valdes loceklis Andris Ruicēns uzsver, ka līguma noteikumu izpildīšana nav radījusi problēmas, darba devējs ir bijis apmierināts ar veikumu. Gandarītas ir bijušas abas puses – gan darba devējs, gan darba ņēmējs. «Esam gatavi arī turpmākai sadarbībai,» uzsver Ruicēns.
SIA Pilsbūve darbinieki, iekļaujoties ražošanas procesā cehā, guvuši jaunu pieredzi, turklāt tobrīd svarīga bijusi arī iespēja nodrošināt darbiniekus ar darbu, uzsver Pilsbūves vadītājs Aivars Avotiņš. Viņa ļaudis montējuši starpsienas, grīdas, veikuši apdares darbus – krāsošanu, flīzēšanu. «Sadarbība bija korekta un veiksmīga. Moduļu būvniecībai ir nākotne, lai Forta Modular veicas!» saka Avotiņš. Sadarbību par veiksmīgu nosauc arī SIA Arbo Windows vadītājs Jānis Lasmanis.
Kopā viesnīcas moduļu būvniecībā bija iesaistīti 40 apakšuzņēmēji un piegādātāji.
Forta Modular dažādo pilsētas ekonomiku
Igors Udodovs Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks
– Ikviens Ventspilī strādājošs uzņēmums ir ieguvums pilsētai. Bet, ja runa ir par eksportspējīgu uzņēmumu, tad ieguvums ir pat divtik liels. Salīdzinot ar laiku pirms 12 gadiem, kad Ventspils pašvaldība un brīvosta uzsāka mērķtiecīgu darbu, lai piesaistītu pilsētai eksportspējīgus uzņēmumus, eksporta apjoms pieaudzis vairāk nekā 40 reižu, un tas ir daudzkārt lielāks pieaugums nekā citās Latvijas pilsētās. Pasaules prakse rāda, ka moduļu būvniecībai ir liela perspektīva. Tā ir salīdzinoši jauna nozare, tāpēc pieredze aug, tikai darot. Ļoti pozitīvi vērtējama arī Forta Modular sadarbība ar virkni vietējo uzņēmēju, tādējādi veicinot speciālistu izaugsmi un uzņēmējdarbības stabilitāti plašāk nekā tikai vienā uzņēmumā. Forta Modular Ventspilī varēja sākt strādāt, jo šeit bija pieejamas piemērotas telpas un ostas speciālistiem ir pieredze šādu kravu apstrādē eksportam. Tas vēlreiz apliecina, ka Ventspils brīvostas pārvaldes uzsāktais industriālās attīstības ceļš ir bijis pareizais virziens, lai dažādotu ne tikai pilsētas ekonomiku, bet arī ostas pakalpojumus. Produkcija, kas top Ventspilī un tiek eksportēta no Ventspils ostas, dod darbu ne tikai tiem ventspilniekiem, kas strādā rūpnīcās, bet arī tiem, kas strādā ostā. Šajā gadījumā tās bija papildu kravas SIA Noord Natie Ventspils Terminals.
3+ zvaigžņu viesnīcas platība pārsniedz 4 tūkstošus kvadrātmetru. Tā veidota no 150 moduļiem – viesnīcas numuriņiem, kas no ražotnes iziet kā 80% gatava ēka.
Montāžas darbi pabeigti. Moduļu būvniecībā nodarbināti 150 strādnieki, būvniecības procesā aizvadītas ~70 000 cilvēkstundas.
Viesnīcas būvēšanai izmantotas 330 t metāla – top ēkas karkass.
Viesnīcas numuriņi pilnībā aprīkoti ar mēbelēm. Attēlā: koridora iekārta.