Ventspils brīvostā februārī pārkrauti 1,5 miljoni tonnu kravu

10/03/2020

2020.gada februārī Ventspils brīvostā strādājošajos termināļos pārkrauti 1,5 miljoni tonnu kravu, kas ir labākais kravu apjoma rezultāts vienā mēnesī kopš 2019.gada oktobra. Atšķirībā no pagājušā gada pirmajiem mēnešiem, kad Ventspilī būtiski palielinājās pārkrauto akmeņogļu daudzums, 2020.gads iesācies ar izmaiņām šajā kravu segmentā.

2020.gada pirmajos divos mēnešos termināļi Ventspils brīvostā pārkrāvuši 2,7 miljonus tonnu, kas ir par 38% mazāk nekā attiecīgajā laika posmā pirms gada. Galvenais kravu apjoma samazināšanās iemesls ir izmaiņas akmeņogļu tirgū. Ventspilī šogad pārkrauts 171 tūkstotis tonnu akmeņogļu, kas ir par 87% mazāk nekā pirms gada. Jāņem gan arī vērā, ka tieši pagājušā gada pirmajos mēnešos Ventspils brīvostā pārkrauto akmeņogļu apjoms palielinājās trīs reizes. Iemesli akmeņogļu kravu samazinājumam ir vairāki – gan Krievijas stratēģiskā politika pārorientēt lielāko daļu kravu uz savām ostām, gan arī pieprasījuma pēc akmeņoglēm mazināšanās tirgū siltās ziemas un pakāpeniskās atteikšanās no fosilo enerģijas avotu izmantošanas rūpniecībā dēļ.

Tikmēr lielākā kravu grupa Ventspils brīvostā aizvien ir naftas produkti, kas 2020.gada pirmajos mēnešos pārkrauti 1,8 miljonu tonnu apmērā, bet otra lielākā – ar prāmjiem pārvadātās (Ro-Ro) kravas, kas veidoja 341 tūkstoti tonnu. Šo abu kravu grupu apjoms, salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem diviem mēnešiem, nav mainījies. Ventspils brīvostas termināļos šogad pārkrauts arī amonjaks, šķidrā ķīmija, biodīzelis, minerālmēsli, čuguns, feromangāns, rapša, koksnes, saulespuķu sēklu un kliju granulas, kukurūza, šķelda, kokmateriāli, kā arī konteinerkravas.

2020.gada pirmajos divos mēnešos Ventspils brīvostā reģistrētas 238 kravas kuģu ienākšanas, no tiem 73 bijuši tankkuģi, bet 165 – sauskravas kuģi.

Pēc pārkrauto kravu apjoma Ventspils osta ir otra lielākā Latvijas osta. 2019.gadā Ventspils ostā pārkrauti 20,5 miljoni tonnu kravu.