Ventspils brīvostas kravu apgrozījums 2013.gadā 28,8 miljoni tonnu

10/01/2014
2013.gada decembrī Ventspils brīvostā pārkrauti 2,5 miljoni tonnu kravas, bet 2013.gadā kopā kravu apgrozījums bija 28,8 miljoni tonnu, kas ir vairāk nekā gada sākumā plānots, informē Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

A.Lembergs: „Ventspils brīvostas termināļu kopējais kravu apgrozījums aizvadītajā gadā bijis lielāks nekā sākotnēji plānojām, tāpēc kopumā varam to vērtēt pozitīvi, jo brīvostas pārvaldei bija iespēja iegūt papildus ieņēmumus infrastruktūras attīstībai. Tiesa, tas ir nedaudz mazāks kā iepriekšējā, izcili veiksmīgajā gadā, bet ar to bijām rēķinājušies. Diemžēl ostu darbību negatīvi ietekmē uzsāktā kampaņa un valdības lēmums aplikt ostu nodevas ar nodokli, kas stimulē klientus pārorientēt kravas uz citām ostām. Tomēr termināļu kravu apgrozījuma rezultāti rāda, ka Ventspils brīvostas līdzšinējā cenu politika un sakārtotā infrastruktūra ir pareizais ceļš, kā noturēt savas pozīcijas pieaugošas ostu konkurences un ekonomiskās krīzes seku apstākļos un šo ceļu mēs turpināsim.”

2013.gadā Ventspils brīvostas infrastruktūras attīstībā ieguldīti vairāk nekā 26 miljonu latu. Izmantojot ES fondu līdzfinansējumu, Ventspils brīvostā tiek būvēta 12.piestātne, kur būs jauns universālo kravu terminālis. Ir pabeigta jaunā sauskravu termināļa būvniecība, kur turpmāk tiks pārkrauti kokmateriāli. Līdz ar to papildus platības attīstībai iegūs gan kokmateriālu pārkraušanas terminālis, gan ģenerālo kravu terminālis „Noord Natie Ventspils Terminals”, kura teritorijā pagaidām notiek kokmateriālu uzglabāšana un pārkraušana. Šie projekti nākotnē varētu dot papildus apmēram vienu miljonu tonnu kravu apgrozījuma. Tiek veikta pirmā muliņa demontāža, lai varētu attīstīt „Baltic Coal Terminal” otro kārtu un palielināt apgrozījumu līdz pat 10 miljoniem tonnu.

Turpinot attīstīt rūpniecisko sektoru, 2013.gada aprīlī tika atklāta SIA „Heimdal Skonto Latvija” māju moduļu ražotne, no kuras 2013.gadā caur Ventspils ostu eksportēti 177 saražotie māju moduļi, bet maijā – SIA „EuroLCDs” šķidro kristālu displeju rūpnīca. Turpinās hidraulisko savienojumu ražotnes „Hydraulic Bauteile Baltic” būvniecība. Izstrādes stadijā ir vairāki jauni rūpnieciskie projekti, tai skaitā ar ES fondu piesaisti.

Tāpat Ventspils brīvostas pārvalde ar ES līdzfinansējumu turpināja uzlabot ostas un līdz ar to visas pilsētas infrastruktūru, rekonstruējot pievadceļus brīvostas termināļiem un industriālajām zonām.

Četri no desmit Ventspils brīvostas termināļiem 2013.gadā palielinājuši kravu apgrozījumu attiecībā pret iepriekšējo gadu. Kravu pieaugums bijis AS „Ventbunkers” 42%, SIA „Ventall Termināls” 68%, AS „Ventspils tirdzniecības osta” 2% un SIA „Ventplac” 1%. Savukārt kravu apgrozījums samazinājies SIA „Ventspils Nafta termināls” – 18%, AS „Kālija parks” – 11%, AS „Baltic Coal Terminal” – 10% , AS ”Ventspils Grain Terminal” – 51%, SIA „Noord Natie Ventspils Terminals” –2%, SIA „Ventamonjaks serviss” - 17%.