Ventspils brīvostas kravu apgrozījums 2013.gada desmit mēnešos 24,2 miljoni tonnu

06/11/2013
2013.gada oktobrī Ventspils brīvostā pārkrauti 1,7 miljoni tonnu kravas, bet pirmajos desmit mēnešos kopā kravu apgrozījums ir 24,2 miljoni tonnu, informē Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

A.Lembergs: „Ostu darbību negatīvi ietekmē uzsāktā kampaņa un valdības piedāvātā iniciatīva aplikt ostu nodevas ar nodokli, kas stimulē klientus pārorientēt kravas uz citām ostām, pirmkārt jau Krievijas. Tomēr oktobrī, neskatoties pat uz stipro vēju, kas apgrūtināja ostas darbību, kravu apjomu izdevies saglabāt pagājušā gada oktobra līmenī un gada plānotais apjoms aizvien tiek apsteigts. Tas norāda, ka gan Ventspils brīvostas valdes piesardzīgās prognozes šim gadam bijušas pareizas, gan arī to, ka Ventspils brīvostas līdzšinējā cenu politika un sakārtotā infrastruktūra ir pareizais ceļš, kā noturēt savas pozīcijas pieaugošas ostu konkurences un ekonomiskās krīzes seku apstākļos.”

2013.gada budžetā Investīciju programmas realizācijai paredzēti vairāk nekā 26 miljoni latu. Izmantojot ES fondu līdzfinansējumu, Ventspils brīvostā tiek būvēta 12.piestātne, kur būs jauns universālo kravu terminālis. Drīzumā tiks atklāts jaunais sauskravu terminālis, kur pārcelsies kokmateriālu pārkraušanas terminālis. Līdz ar to papildus platības attīstībai iegūs gan kokmateriālu pārkraušanas terminālis, gan ģenerālo kravu terminālis „Noord Natie Ventspils Terminals”, kura teritorijā pagaidām strādā kokmateriālu pārkraušanas terminālis. Šie projekti nākotnē varētu dot papildus apmēram vienu miljonu tonnu kravu apgrozījuma. Tiek veikta pirmā muliņa demontāža, lai varētu attīstīt „Baltic Coal Terminal” otro kārtu un palielināt apgrozījumu līdz pat 10 miljoniem tonnu. Turpinot attīstīt rūpniecisko sektoru, maijā tika atklāta SIA „EuroLCDs” šķidro kristālu displeju rūpnīca, bet aprīlī - SIA „Heimdal Skonto Latvija” māju moduļu ražotne.Tāpat Ventspils brīvostas pārvalde ar ES līdzfinansējumu šogad turpina uzlabot ostas un līdz ar to visas pilsētas infrastruktūru, rekonstruējot pievadceļus brīvostas termināļiem un industriālajām zonām. 2012.gadā Ventspils brīvostas teritorijā atklātas divas jaunas metālapstrādes rūpnīcas: SIA „Malmar Sheet Metal” un SIA „Ventspils metināšanas rūpnīca”. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības produkcijas izlaides apjoms Ventspilī 2012.gadā palielinājies par 30%, kas ir augstākais rādītājs Latvijā, kamēr Latvijā kopumā apstrādes rūpniecības produkcijas izlaides apjoms palielinājies par 12%.

Četri no desmit Ventspils brīvostas termināļiem 2013.gada pirmajos desmit mēnešos palielinājuši kravu apgrozījumu attiecībā pret pagājušo gadu. Kravu pieaugums bijis AS „Ventbunkers” 49%, SIA „Ventall Termināls” 80%, AS „Ventspils tirdzniecības osta” 7% un SIA „Ventplac” 6%. Savukārt kravu apgrozījums samazinājies SIA „Ventspils Nafta termināls” – 19%, AS „Kālija parks” – 28%, AS „Baltic Coal Terminal” – 18% , AS ”Ventspils Grain Terminal” – 53%, SIA „Noord Natie Ventspils Terminals” –4%, SIA „Ventamonjaks serviss” - 20%.