Ventspils brīvostas termināļu kravu apgrozījums 11 mēnešos 21,1 miljons tonnu

08/12/2015
2015.gada novembrī Ventspils brīvostas termināļos pārkrauti 1,8 miljoni tonnu kravu. Gada 11 mēnešos kopā visos termināļos kravu apgrozījums sasniedzis 21,1 miljonu tonnu.  

Lai gan kopējais kravu apgrozījums Ventspils brīvostas termināļos 2015.gada novembrī ir lielākais pēdējo sešu mēnešu laikā, vienpadsmit mēnešu kravu apgrozījuma rādītāji atpaliek no kravu apgrozījuma datiem pagājušā gada attiecīgajā periodā.

Neskatoties uz piesardzīgajām kravu apgrozījuma prognozēm 2015.gadā un sekojošo plānoto budžeta samazinājumu, Ventspils brīvostas pārvalde turpina maksimāli daudz līdzekļu ieguldīt ostas infrastruktūras uzturēšanā un attīstībā – nodrošinot drošus kuģošanas apstākļus un sakārtotus pievedceļus termināļiem un industriālajām zonām.

2015.gada budžetā investīcijām ostas infrastruktūrā plānoti 25,6 miljoni eiro, no kuriem līdz pat 11,9 miljonus eiro plānots saņemt kā ES fondu līdzfinansējumu. Šogad noslēdzas vairāki vērienīgi infrastruktūras pilnveides projekti – 12.piestātnes celtniecība, pievadceļu Ventspils brīvostas teritorijā esošajiem termināļiem un industriālajām zonām izbūve un rekonstrukcija, Ventspils brīvostas pārvaldes flotes piestātnes un Ziemeļu mola viļņu aizsargsienas rekonstrukcija.

Turpinot attīstīt rūpniecisko sektoru, norit ES fondu līdzfinansēta rūpniecisko ēku būvniecība – jūnijā atklāts un darbu sācis Elektronikas centrs un vēl turpinās Tehnoloģiju centra būvniecība. 

Pieci Ventspils brīvostas termināļi 2015.gada 11 mēnešos palielinājuši kravu apgrozījumu attiecībā pret iepriekšējo gadu. Kravu pieaugums bijis SIA Ventall Termināls par 91%, AS Ventbunkers par 8%, AS Ventspils tirdzniecības osta par 6%, SIA Noord Natie Ventspils Terminals par 5%. Trīs reizes vairāk nekā pagājušajā gadā šajā periodā kravas pārkrautas AS Ventspils Grain Terminal, tomēr pārkrautais apjoms – 403 tūkstoši tonnu – ir tikai 27% no termināļa jaudas. Līdzvērtīgi iepriekšējam gadam darbs ritējis SIA Ventamonjaks serviss.  

Būtiski kravu apgrozījums samazinājies trīs termināļos, kas arī galvenokārt ietekmē visas ostas kravu apgrozījuma rādītājus. Par 1,8 miljoniem tonnu jeb 16% samazinājies SIA Ventspils Nafta termināls apgrozījums, kas nesasniedz pat pusi no termināļa jaudas. 11 mēnešos SIA Ventspils Nafta termināls  pārkrauti 9 miljoni tonnu, kas ir būtiski mazāk nekā agrākos gados. Tā 1983.gadā terminālī gadā pārkrāva pat 34,3 miljonus tonnu. AS Baltic Coal Terminal šogad pārkrauti tikai 1,7 miljoni tonnu akmeņogļu, kas ir par 44% jeb par 1,3 miljoniem tonnu mazāk nekā pagājušā gada pirmajos 11 mēnešos un ir tikai trešā daļa no termināļa jaudas. No aprīļa līdz pat 25.oktobrim šajā terminālī apstrādāti tikai 2 kuģi, tas nozīmē, ka šajā periodā terminālis bijis dīkstāvē 167 dienas. Katastrofāli rādītāji ir AS Kālija parks, kur vienpadsmit mēnešos pārkrauti tikai 142 tūkstoši tonnu, kas ir par 90% jeb 1,3 miljoniem tonnu mazāk nekā pērn.  Tas nozīmē, ka Kālija parkā šogad tiek izmantoti tikai 2% kopējās iespējamās jaudas. Neviena kuģa AS Kālija parks nav bijis kopš 2.jūnija. 63 tūkstošu tonnu jeb 15% liels samazinājums salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir SIA Ventplac terminālī.