Ventspils ceļ Latvijas reitingu

27/06/2019

Otrdien Ventspils Augsto tehnoloģiju parka teritorijā rūpnieciskās ēkas nr. 6 pamatos svinīgi tika iemūrēta vēstījuma kapsula ar ziņojumu nākotnei.Attīstot industriālo teritoriju infrastruktūru, Ventspils brīvostas pārvalde veicina Latvijas investīciju reitinga paaugstināšanu.

Jauno ēku, kuru iecerēts pabeigt nākamā gada sākumā, Ventspils brīvostas pārvalde jau ir iznomājusi inovatīvā elastīgā iepakojuma ražošanas uzņēmumam AS Immer Digital. Šī būs otrā elastīgā iepakojuma ražotnes ēka, platības ziņā trīs reizes lielāka nekā pirmā. Pēc ceremonijā klātesošo Immer Digital pārstāvju sacītā, jaunajā ēkā tiks izvietotas jaunākās tehnoloģijas un iekārtas elastīgā iepakojuma ražošanai. Ražotnes īpašnieki iecerējuši investēt ražošanas attīstībā Ventspilī vairākus miljonus eiro un izveidot šeit 80 jaunas darba vietas. Ēka tika projektēta un būvēta pēc nomnieka vēlmēm un vajadzībām.

«Tā būs kārtējā jaunā augsto tehnoloģiju ražotne Ventspilī,» norādīja Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis. Rūpniecisko ēku nr. 6 pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma būvēs kompānija SIA Ostas celtnieks. Investīciju kopapjoms celtniecībā ieplānots 7,7 miljonu eiro apmērā, no kuriem 1,16 miljonus eiro segs Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Aizdevumu ēkas būvniecībai sniedz Danske Bank AS.

Kapsulā ar vēstījumu nākamajām paaudzēm ievietota informācija par ražošanas ēkas būvniecību, 2019. gada 21. jūnija laikraksts Ventas Balss un kapsulas iemūrēšanas ceremonijas dalībnieku fotogrāfija. Informācija uzrakstīta trīs valodās – latviešu, krievu un ķīniešu. Šogad plānots iemūrēt vēl divas kapsulas nākamo divu ražošanas ēku pamatos – Ganību ielā 103 un VATP teritorijas ēkā nr. 7. Kā ceremonijā norādīja Ventspils domes priekšsēdētāja 1. vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš, ir sperts nākamais svarīgais solis rūpniecības attīstībā Ventspilī un industrializācijas politikas īstenošanā. Ēka nr. 6 kļūs par vienu no lielākajiem ražošanas korpusiem Ventspilī – tā platība ir 6300 m2. «Projekts tiek īstenots, pateicoties aktīvai Ventspils brīvostas pārvaldes darbībai un ES fondu līdzekļu piesaistei. Tas ir viens no trīs ražošanas attīstības projektiem, kas patlaban tiek īstenots Ventspilī, un visi trīs projekti atrodas labā attīstības stadijā – uzsākta ēku būvniecība. Ļoti svarīgi, ka visām trīs ēkām ir atrasti nomnieki,» uzsvēra Vītoliņš. «Svarīgi arī tas, ka ēkai nr. 6 nomnieks ir atrasts savlaicīgi, un tāpat savlaicīgi ir uzsākts darbs pie projekta. Kam vēl, ja ne topošajam ēkas nomniekam vislabāk ir zināms, kādai ēkai ir jābūt!» piebilda Ventspils pirmais vicemērs. Ar VATP atbalstu investors varēja piesaistīt šim projektam finanšu līdzekļus no ES fondiem iekārtu un tehnoloģiju iegādei.

Ražošanas ēka nr. 6 ir jāuzbūvē pēc iespējas ātrāk – nākamajā gadā, jo Immer Digital ir jāapgūst finansējums un jāuzstāda iekārtas līdz nākamā gada beigām. SIA Ostas celtnieks Attīstītības departamenta vadītājs Kristaps Grīniņš informēja, ka jau ir teju paveikti zemes darbi, iedzīti visi pāļi un šobrīd notiek pamatu betonēšana. Celtniecībā nodarbināti no 20 līdz 30 cilvēku katru dienu.

Ražošanas ēkas būvniecības projekts tiek īstenots ES līdzfinansējuma programmā Atbalsts ieguldījumiem ražošanas telpu un infrastruktūras izveidei vai rekonstrukcijai. Vienlaicīgi ar minētās ES programmas atbalstu Ventspilī norit Ventspils Augsto tehnoloģiju parka ēkas nr. 7 būvniecība, un tuvākajā laikā tiks uzsākta ražošanas ēkas Ganību ielā 103 būvniecība. Papildu jauno un esošo ražotņu atbalstam tiek izbūvēti jauni automašīnu stāvlaukumi projekta Degradētās teritorijas atjaunošana Pārventas industriālajā zonā Ventspilī ietvaros. Arī šis projekts tiek līdzfinansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem.

Ceremonijas dalībnieki kapsulas iemūrēšanā ēkas nr. 6 pamatos VATP teritorijā.

Vēstījums nākamajām paaudzēm uzrakstīts latviešu, krievu un ķīniešu valodā.

Vēstījumu nākamajām paaudzēm kapsulā ievieto AS Immer Digital pārstāvis Mekhdi Nasirovs (no kreisās), Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis un pilsētas domes priekšsēdētāja 1. vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš.

Ventspils sniedz savu ieguldījumu

Jānis Vītoliņš, Ventspils domes priekšsēdētāja 1. vietnieks

– Ventspilī, sadarbojoties Brīvostas pārvaldei, Ventspils Augsto tehnoloģiju parkam, pilsētas pašvaldībai un investoriem, izveidota labvēlīga ekosistēma uzņēmējdarbībai. Rezultātā pagājušajā gadā Ventspils sasniedza nebijušu apstrādes ražošanas apjoma līmeni! Vēl nekad pilsētas vēsturē mēs nebijām sasnieguši tādus rezultātus ražošanā šajā jomā! Turklāt 90% visas saražotās produkcijas aiziet eksportam, proti, tā ir konkurētspējīga pasaules tirgū.

Tikko publicēts Eiropas Savienības Inovāciju reitings. Lai gan Latvija uzrādīja pērn trešo visstraujāko pieaugumu, reitingā tā joprojām paliek 24. vietā, kas atbilst inovatora vidējam līmenim. Domāju, ka Ventspils ar saviem ražošanas uzņēmumiem, kas atbilst 21. gadsimta līmenim, varēs nodrošināt savu ieguldījumu, lai Latvija inovāciju jomā kļūtu arvien labāka!

Turpinām attīstīt infrastruktūru

Imants Sarmulis, Ventspils brīvostas pārvaldnieks

– Šonedēļ Ventspils Augsto tehnoloģiju parka ražošanas ēkas nr. 6 pamatos iemūrējām kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Tā ir viena no trīs ražošanas ēkām, kuru Ventspils brīvostas pārvalde sāk būvēt šogad ar Eiropas Savienības fondu atbalstu. Mēs ejam pa izraudzīto ceļu, turpinot attīstīt rūpniecisko infrastruktūru un piesaistot Ventspilī jaunus investorus. Ieinteresētība šajā jautājumā ir no abām pusēm – gan no investoriem, gan arī no Ventspilis. Šobrīd Brīvostas pārvalde piedalās Eiropas Reģionālās attīstības fonda finanšu līdzekļu pārdales konkursā. Savulaik valdība ne pārāk veiksmīgi iedalīja šos fondus starp inovāciju tehnoloģiju un rūpniecisko ēku projektiem, piešķirot 63 miljonus eiro inovāciju tehnoloģijām un 25 miljonus ražošanas ēkām. Dzīve rāda, ka vēl 25 miljonus eiro no līdzekļiem, kas paredzēti inovāciju tehnoloģijām, var pārdalīt ražošanas ēkām. No šiem 25 miljoniem Kurzemes reģionam tiktu iedalīti 5 miljoni eiro. Mēs ceram saņemt daļu pārdalīto līdzekļu jaunajiem ražošanas ēku celtniecības projektiem Ventspilī. ES atbalsts šajā programmā ir ievērojamāks nekā iepriekšējās. Mēs piedalāmies konkursā ar konkrētiem priekšlikumiem un konkrētiem topošo rūpniecisko ēku nomniekiem.

Jūtam atbalstu

Mekhdi Nasirovs, AS Immer Digital pārstāvis

– Attīstot savu ražošanu Ventspilī, mēs ne tikai palielinām jaudu vairāk nekā trīskārt. Mēs ieviešam vēl inovatīvākas iekārtas un inovatīvākas elastīgā iepakojuma digitālās drukas tehnoloģijas, nekā mēs jau izmantojam pirmajā ražošanas ēkā VATP teritorijā. Jānorāda, ka visas mūsu izmantotās tehnoloģijas ir ekoloģiski tīras un drošas. Protams, jebkura ražotne nav iedomājama bez sarežģījumiem, taču mūsu gadījumā tie visi ir atrisināmi. Mēs jūtam atbalstu no pilsētas pašvaldības un Ventspils brīvostas pārvaldes puses. Patīkami, ka jaunā ēka tiek būvēta, ņemot vērā mūsu prasības, tas nozīmē, ka pēc celtniecības pabeigšanas tajā varēs uzreiz uzstādīt iekārtas un strādāt. Pilsēta mums ir pretimnākoša, bet mēs savukārt izdarīsim visu, kas ir vajadzīgs pilsētai.