Ventspils ostas termināļu kravu apgrozījums pusgadā 10 miljoni tonnu

07/07/2016
2016.gada jūnijā Ventspils brīvostas termināļos pārkrauti 1,1 miljoni tonnu kravu. Kopējais kravu apgrozījums sešu mēnešu laikā Ventspils brīvostas termināļos sasniedzis 10 miljonus tonnu, un tas ir mazāks nekā gadu iepriekš.

Būtiski salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazinājies naftas produktu un akmeņogļu tranzīta apjoms, kas arī galvenokārt ietekmē visas ostas kopējo kravu apgrozījumu.

Par 28% jeb 1,7 m.t. samazinājies SIA „Ventspils Nafta termināls” kravu apgrozījums. Sešos mēnešos pārkrauti 4,5 m.t. kas nav pat puse no termināļa jaudas. AS „Baltic Coal Terminal” pārkrauti 740 tūkstoši tonnu jeb 45% mazāk nekā pagājušā gada sešos mēnešos, un arī šeit netiek izmantota pat puse termināļa jaudas. Būtisks kravu apgrozījuma samazinājums, galvenokārt uz akmeņogļu rēķina,  ir AS “Ventspils tirdzniecības osta” – pusgada laikā pārkrauts 1,1 m. t., kas ir par 581 t.t. jeb 35% mazāk nekā 2015.gadā.  Arī naftas produktu terminālis SIA “Ventall Termināls” piedzīvo pārkrauto kravu kritumu sasniedzot vien 404 t.t., kas ir par 493 t.t. jeb 55% mazāk nekā gadu iepriekš. Ļoti slikti rezultāti ir AS „Kālija parks”, kur sešu mēnešu laikā pārkrauti vien 138 t.t., kas ir 5% no termināla jaudas. Kritums kravu apjomā ir arī AS “Ventbunkers”, -238 t.t. jeb par 18% mazāk nekā iepriekšējā gada sešos mēnešos, sasniedzot 1,1 m.t. pusgada laikā. Terminālis izmanto tikai nedaudz vairāk par trešo daļu iespējamās jaudas.

Salīdzinot ar pagājušā gada pieticīgajiem datiem, labāk šī gada pirmā puse aizvadīta AS ”Ventspils Grain Terminal”, kur pārkrauti 192 t.t. labības - tas nozīmē, ka tiek izmantota ceturtā daļa graudu termināļa jaudas.  Par 15% jeb 32 t.t. kravu apjomu palielinājis SIA “Ventplac” kur, izmantojot pusi no iespējamās termināļa jaudas, pārkrauti 242 t.t..  Par 10% jeb 14 t.t. kravu apjoms palielināts SIA “Ventamonjaks Serviss” sasniedzot 105 t.t., un par 8% jeb 20 t.t.vairāk, sasniedzot 270 t.t., pārkrāvis SIA “Ventamonjaks”. Turpina palielināties ar prāmjiem pārvadāto kravu apjoms Ventspils ostā un līdz ar to arī kopējais kravu apgrozījums audzis SIA “Noord Natie Ventspils Terminals” (+ 100 t.t. jeb 9%) sasniedzot 1244 t.t..

Aprīlī darbi sākti jaunākajā Ventspils brīvostas piestātnē Nr.12, ko nomā SIA “Eurohome Latvija”. Maijā no šī termināļa nosūtīta pirmā krava – 52 t.t. čuguna.

Neskatoties uz to, ka atsevišķu termināļu darbības rezultātā Ventspils brīvostas pārvaldei jārēķinās ar būtisku ieņēmumu samazinājumu, arī 2016.gadā Ventspils brīvostas pārvalde turpina investēt ostas infrastruktūras attīstībā. Investīciju programmas īstenošanai budžetā plānoti 8 miljoni eiro. Daļu no investīciju programmas līdzfinansēs ES Kohēzijas fonds. Ieguldījumi infrastruktūras izbūvē, atjaunošanā un uzturēšanā ir Ventspils brīvostas pārvaldes aktivitāšu prioritāte. Tādējādi Ventspils brīvostas pārvalde īsteno savu galveno – teritorijas attīstītāja – funkciju, nodrošinot labākos apstākļus ostas termināļu un rūpniecisko uzņēmumu biznesa attīstībai.