Gūst pieredzi par atkrastes zaļās enerģijas attīstību Lielbritānijā

12/03/2024

No 3. līdz 8. martam Lielbritānijas Biznesa un tirdzniecības departamenta biroji Latvijā un Igaunijā rīkoja tikšanos Latvijas un Igaunijas vēja industrijas pārstāvjiem, lai uzzinātu nozares jaunumus un veicinātu savstarpēju sadarbību. Pieredzes apmaiņas misijā uz Lielbritāniju devās Ventspils brīvostas Zaļās enerģijas klastera attīstītājs Kaspars Liepiņš, lai dziļāk izprastu atkrastes zaļās enerģijas attīstības jomu Skotijā un Anglijā.

“Pateicoties Lielbritānijas vēstniecības Rīgā uzaicinājumam, kopā ar citiem Latvijas un Igaunijas tirdzniecības misijas dalībniekiem tika izmantota iespēja apmeklēt Skotiju un Angliju, tuvāk iepazīstoties ar zaļās enerģijas jomas jaunumiem Lielbritānijā. Ventspils brīvostas pārvaldei, darbojoties atkrastes vēja parku sektorā, Eiropas labās prakses izzināšana un pieredzes apmaiņa ir ļoti vērtīga,” iespaidos par pieredzēto dalās K. Liepiņš.

Viena no vērienīgākajām tikšanās pieturvietām bija Grimsbijas pilsēta, kura no pasaules lielākā zvejniecības un zivju pārstrādes centra šobrīd veiksmīgi ir transformējusi ostas un pilsētas ekonomiku uz atkrastes vēja servisa kuģu un vēja parku apgādes loģistikas centru. Līdztekus ostas apmeklējumam tika iepazīta arī vietējās kopienas dzīve – Grimsbijā ir veiksmīgi saglabātas jau tradicionālās – zvejniecības nozares – vērtības, taču vienlaikus jūtama arī “zaļā kursa” klātbūtne, ostas pilsētai pārliecinoši sperot soli atjaunīgās enerģijas laikmetā. Grimsbijā esošā Hullas universitāte (the University of Hull) veiksmīgi demonstrēja savu ceļu pretī modernizācijai: ejot kopsolī ar laiku, Hullas universitāte ir atvērusi “zaļo” inovāciju centru – Aura Innovation Centre. Centrā pārsvarā darbojas mazie un vidējie uzņēmumi, kas ražo savas tehnoloģijas atjaunīgās enerģijas sektora vajadzībām.

Lielbritānijā ir ļoti labi attīstīta piekrastes vēja parku industrija un piegādes ķēdes, kas var palīdzēt attīstītājiem Latvijā būvēt vēja parkus un paplašināt sektoru vietējā līmenī. Gūtās zināšanas ir īpaši noderīgas Ventspils ostas modernizācijas perspektīvā – ne vien pārveidojot Ventspils ostu atjaunojamās enerģijas centrā, bet ostā palīdzot attīstīties aizvien jauniem pakalpojumu un ražošanas segmentiem, tādējādi pielāgojoties jaunajām atkrastes industrijas vajadzībām,” uzsver K. Liepiņš.

Sanāksme tika organizēta sadarbībā ar tirdzniecības un ekonomikas attīstības konsultāciju kompāniju AIA no Aberdīnas Skotijā. Uzņēmumam ir liela pieredze vēja parku un atjaunīgās enerģijas sfērā, turklāt tas jau iepriekš ir palīdzējis rīkot līdzīgas misijas Lielbritānijā un vizītes Latvijā, sniedzot iespēju tikties un veicināt sadarbību ar vietējiem jomas speciālistiem. Tikšanās kalpoja kā atbildes vizīte Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja nozares pārstāvjiem, ļaujot izzināt britu pieredzi uz vietas Lielbritānijā, kā arī nostiprināt kontaktus ar valsts institūcijām un piegādes ķēžu uzņēmumiem.