Visvecākajā Latvijas bākā – Ovīšos - atjaunos un modernizēsekspozīciju

19/05/2017

Ovīšu bāka ir Latvijas vecākā bāka un viena no tikai trim bākām Latvijā, kura ir oficiāli pieejama apmeklētājiem. Par 37 metrus augsto bāku rūpējas Ventspils brīvostas pārvalde, kas šobrīd iesaistījusies Igaunijas – Latvijas programmas projektā „Industriālais mantojums”, lai pilnveidotu un modernizētu Ovīšu bākas ekspozīciju.

Ovīšu bākā pašlaik apmeklētāji var apskatīt nelielu ekspozīciju par Latvijas bāku vēsturi un iepazīties ar bākas gaismas iekārtām. Projekta ietvaros paredzēts esošo ekspozīciju atjaunot un izveidot interaktīvu un mūsdienīgāku. Plānots, ka Ikviens aizraujošā veidā varēs pats iesaistīties izziņas procesā par bākas vēsturi, tās lielo nozīmi, kā arī iepazīties ar Kurzemes bākām.

Par Ovīšu bāku

Latvijas vecākā bāka ir celta 1814. vai 1844.gadā un atrodas Ovišu zemesragā, 360 metru attālumā no krasta līnijas. Interesanti, ka bākai ir dubultcilindra konstrukcija: tās diametrs ir 11,5 metri, bet akmeņu mūra iekšpusē ir otrs tornis ar diametru 3,5 metri!

Ovīšu bākas tornis ar laternu sasniedz piecstāvu mājas jeb 37 metru augstumu, tās bākuguns ir redzama 15 jūras jūdžu attālumā.

Bāka joprojām darbojas un ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Tā ir iecienīts tūristu apskates objekts, kur nereti notiek pat akustiskie koncerti. Informāciju par Ovīšu bākas apskati un tās darba laikiem var apskatīt šeit: www.portofventspils.lv/lv/brivosta-sabiedribai/bakas.

Par projektu

Lai veicinātu industriālās vēstures liecību saglabāšanu, 26 Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objekti uzsākuši projektu „Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai”. Atbilstoši mūsdienu apmeklētāja vajadzībām un vēlmēm tiks attīstītas un uzlabotas ēkas, iekārtas un atraktivitāte – veidojot gan izklaidējošu, gan izzinošu piedāvājumu. Rezultātā tiks izstrādāts arī vienots industriālā mantojuma maršruts, popularizējot to gan vietējiem, gan ārvalstu tūristiem.

Projekta „Industriālais mantojums” ilgums ir divi gadi. Projekta īstenošana sākta šī gada maijā, Kurzemes, Vidzemes un Rīgas plānošanas reģioniem, tūrisma objektiem sadarbojoties ar Rietumigaunijas un Dienvidigaunijas tūrisma asociācijām un apskates vietām.

Projekts “Industriālais mantojums” tiek īstenots ar Eiropas Savienības fondu atbalstu INTERREG Igaunijas - Latvijas 2014.-2020. programmā.

Augstākminētā informācija atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.