Eiropā lielāko šķidro kristālu displeju rūpnīcu šodien atklāja Ventspilī

22/05/2013
 Šodien, 17.maijā, Ventspilī atklāja SIA „EUROLCDS” šķidro kristālu displeju rūpnīcu, kas būs lielākā šāda veida ražotne Eiropā. No ārpuses vizuāli pievilcīgā, bet iekšpusē tehnoloģiski ļoti sarežģītā ēka paredzēta, lai ražotu īpašas sarežģītības augsto tehnoloģiju produktus Eiropas un ASV tirgiem.

Ēkas būvniecību pasūtīja Ventspils brīvostas pārvalde, būvēja SIA „Skonto Būve”, bet kredītu būvniecībai sniedza “Pohjola Bank plc”. Svinīgajā atklāšanā piedalījās Ventspils pilsētas domes, Ventspils brīvostas, būvnieku, projektētāju un investoru pārstāvji, uzņēmuma darbinieki un citi viesi, vēlot veiksmi tālākajā darbībā.  

Aivars Lembergs, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs: „Industrializācija Ventspilī attīstās straujiem soļiem. Vēl pagājušā gada nogalē atklājām „Malmar Sheet Metal” mašīnbūves rūpnīcu un „Ventspils metināšanas rūpnīcu”, pirms nepilna mēneša „Heimdal Skonto Latvija” māju moduļu ražotni, tagad šķidro kristālu rūpnīcu. Tās pārstāv katra savu nozari, bet kopā parāda mūsu attīstības ceļu. Pēc nedēļas atklāsim programmatūras testēšanas laboratoriju un pieteiksim Ventspili kā informācijas tehnoloģiju centru ne tikai Latvijas, bet plašākā mērogā. Lai šīs nozares nodrošinātu ar konkurētspējīgu darbaspēku, mēs palīdzam attīstīties augstskolai un mūsu nākamais uzdevums ir sekmēt brīvo dzīvojamo platību piedāvājumu Ventspilī. Jaunās ražotnes dod ventspilniekiem iespēju pelnīt labas algas un nodrošina to, ka tieši Ventspilī ir augstākā vidējā pensija Latvijā. Bet maksātie nodokļi palīdzēs mums turpināt attīstīt Ventspili par labu vietu dzīvei.”

Ilmārs Osmanis, SIA „EUROLCDS” valdes loceklis: „Ražotnes ēkas atklāšana ir priecīgs brīdis, bet ēka pati par sevi vēl neko nenodrošina, galvenais ir tas, kas ir tajā iekšā. Šeit ir reālas augstās tehnoloģijas, kas prasa lielu pievienoto intelektuālo vērtību. Lielākā daļa mūsu darbinieku būs tehniķi un inženieri un saņems labu atalgojumu. Tā kā process ir automatizēts, darbinieku skaits nav vajadzīgs liels, toties ļoti augsti kvalificēts, tāpēc prieks par augstskolu interesi. Paldies komandai, kas jau ir izdarījusi lielu darbu un investoriem, kas uzticējās. Šis ir kā Silīcija ielejas uzņēmums, kas saistīts ar augstu risku, bet tikai tad, ja dari kaut ko, ko nedara citi, ir iespējami panākumi.”

Pēteris Treimanis, "BaltCap" investīciju direktors: „Lai taptu šādi projekti, jāsatiekas ilgtermiņa atbildīgiem spēlētājiem – Ventspils brīvostai, atbildīgajām ministrijām, bankai, darbiniekiem, augstskolām. Tad ir rezultāts. Šajā rūpnīcā ieguldīta zinošu cilvēku mūža pieredze. Baltcap ir interese un ambīcija strādāt ar tiem, kas novērtēti pasaules līmenī.”

Guntis Rāvis, „Skonto Būve” valdes priekšsēdētājs: „Pasūtījumi būvniecībā labi iezīmē valsts tālākās attīstības virzienus. Mums ir dubultgandarījums būvēt jaunas rūpnīcas, jo tas nozīmē ražošanu, jaunas darbavietas, pilsētas un valsts attīstību. „Skonto Būve” ir piedalījusies vairāk nekā 10 dažādu rūpnīcu būvniecībā, un esam lepni, ka varam veicināt ražošanas un, jo īpaši, augsto tehnoloģiju attīstību arī Ventspilī. Būvējot EUROLCDS rūpnīcu, lielākais izaicinājums bija „tīrā telpa” 1800 m2 platībā atbilstoši ISO 6.,7.un 8.klases standartiem, kas ir lielākā „tīrā telpa” Latvijā elektronikas ražošanai.”

Elmārs Prikšāns, “Pohjola Bank plc” Latvijas filiāles vadītājs: „Mums, kas Latvijā tikai sākam savu darbību, ir gandarījums redzēt kā nauda materializējas. Runā, ka latviešiem sadarbība nav stiprākā puse, bet šajā projektā tik daudzi cilvēki strādāja kopā, lai tas izdotos, ka šis ir labs izņēmums. Te liels nopelns Ventspils brīvostai. Šajā rūpnīcā reāli redzam to, par ko daudzi, Latvijas attīstību plānojot, vēl tikai runā – augsta pievienotā vērtība, augstās tehnoloģijas.”

SIA „EUROLCDS” jaunajā rūpnīcā Ventspilī ražos dažāda veida pasīvo šķidro kristālu displeju tehnoloģijās balstītus produktus. Uzņēmuma mērķis ir globālais tirgus (Eiropa un ASV), bet primāri Eiropas LCD produktu klasteris. Šķidro kristālu displeju materiāli tiks piegādāti galvenokārt no Ķīnas un Japānas. Viens no lielākajiem rūpnīcas biznesa segmentiem būs metināšanas masku stikli, kas automātiski aptumšojas spilgtas gaismas ietekmē. Tāpat taps ceļa zīmju un informācijas displeju produkti, kas izmanto EASL Polydisplay tehnoloģiju. Šobrīd uzņēmumā strādā 20 darbinieku, bet, darbībai attīstoties, plānots darbinieku skaitu palielināt līdz 50, bet vēl papildus līdz 50 darbiniekus nākotnē varētu nodarbināt izplatīšanas un administratīvajā procesā. SIA „EUROLCDS” dibināts, piesaistot start up riska kapitāla investīcijas no BaltCap investīciju fonda.

Ražošanas ēku būvēja SIA „Skonto Būve”. Ēkas būvniecība tika uzsākta 2012.gada maijā. Viena no īpašajām ēkas vērtībām ir „tīrā telpa” 1800m2 platībā atbilstoši ISO 6.,7.un 8.klases standartiem, kas ir lielākā „tīrā telpa” Latvijā elektronikas ražošanai.

Ražošanas ēkas būvniecības pasūtītājs ir Ventspils brīvostas pārvalde. Kredītlīdzekļus 4,5 miljonus eiro apmērā projekta realizācijai sniedza POHJOLA BANK plc. SIA „EUROLCDS” nav pirmais ražošanas uzņēmums, kura izveidē aktīvu dalību ņēmusi Ventspils brīvostas pārvalde, kas brīvostas neizmantotajās teritorijās jau daudzus gadus aktīvi piesaista jaunus ražošanas uzņēmumus. Šāda investoru piesaistes stratēģijas nesusi augļus, jo, salīdzinājumā ar 2002.gadu, Ventspilī rūpnieciskās produkcijas izlaide palielinājusies 22 reizes, bet eksports apstrādes rūpniecībā – 47 reizes. Ražošanas ēkas un zemi SIA „EUROLCDS” no Ventspils brīvostas pārvaldes nomā.