Eiropas ūdeņraža nedēļā Briselē prezentē pētījumus par ūdeņraža lomu ostu ekosistēmās

29/11/2023

Pagājušajā nedēļā Briselē norisinājās ikgadējā “Eiropas Ūdeņraža Nedēļa”, kuru organizē Eiropas Savienības ūdeņraža publiskā - privātā partnerība Clean Hydrogen Partnership un viena no Eiropas ūdeņraža tehnoloģiju asociācijām Hydrogen Europe.

Ventspils brīvostas pārvalde arī bija starp pasākuma dalībniekiem. Četras dienas Briselē bija piesātinātas ar vairāku paralēlu konferenču norisi un saturīgu izstādes sadaļu.

Pasākuma dalībniekus ar oficiālo video uzrunu uzrunāja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena. Savā uzrunā viņa minēja soļus, kurus Eiropas Savienība sper ūdeņraža ekonomikas pamatu iedibināšanai.

NextGenerationEU un REPowerEU iniciatīvu ietvaros tiek veiktas investīcijas ūdeņraža ieleju (ekosistēmu) veidošanai, ūdeņraža vilcienu un zaļā tērauda ražotņu attīstībai.

Vairāk nekā 17 miljardu EUR valsts atbalsta programmu ietvaros tiks ieguldīti 80 ūdeņraža projektu attīstībai Eiropas Savienībā. Fon der Leienas kundze savā uzrunā pieteica arī Eiropas Ūdeņraža bankas programmas darbības sākumu š.g. 23. novembrī ar pirmo atbalsta mehānismu izsoli 800 miljonu eiro apmērā no plānotajiem kopējiem 3 miljardiem eiro. Izsole tiek veidota kā subsīdiju atbalsts klimatneitrālā ūdeņraža ražošanai un patēriņam.

Vērtīgas atziņas varēja gūt Clean Hydrogen Partnership pētījuma par ūdeņraža lomu Eiropas ostu ekosistēmā -  European Hydrogen Port Ecosystems noslēguma prezentācijā, kur tika prezentēti konkrēti ūdeņraža pielietojuma gadījumu tehno-ekonomiskie pētījumi, tajā skaitā arī mūsu kaimiņu – Klaipēdas ostas piemērs, kura ietvaros tika modelēta 1.2 MW multimodālā zaļā ūdeņraža ražotnes izveide ostā. Piemērs, no kura mēs varam mācīties un pilnveidot pielietojumam Ventspils ostā.

Izstādes sadaļā starp redzamākajiem piemēriem bija lielais skaits ar ūdeņraža tehnoloģiju pielietojumu smagajā transportā, kas ir atzīts par vienu no perspektīvākajiem ūdeņraža mobilitātes attīstības vektoriem.