Iegūst gan topošie speciālisti, gan pārvalde

18/07/2017
Abpusēji izdevīga sadarbība – šim apgalvojumam saistībā ar praktikantu uzņemšanu Ventspils brīvostas pārvaldē piekrīt gan topošie speciālisti, kas šeit gūst pieredzi, gan arī pārvaldes vadība.

Divu nedēļu garumā ostu un pārvaldi iepazina trīs studenti no Baltkrievijas, bet pašlaik pārvaldē turpina darboties jaunietis no Azerbaidžānas, kā arī ventspilniece, kura studē Anglijā.

Domāja, darīja, iesaistījās
Pagājušajā nedēļā prakse Brīvostas pārvaldē noslēdzās trim jauniešiem no Baltkrievijas. Pieredzi Ventspilī guva Baltkrievijas Valsts universitātes Uzņēmējdarbības un tehnoloģiju vadības fakultātes loģistikas studenti Jekaterina Grigoroviča, Ksenija Pupeiko un Aleksandrs Šarovs. Topošie speciālisti īpaši vēlējušies iepazīt loģistikas jomu. Kā pastāstīja Ksenija, prakses laikā doti vairāki uzdevumi. Tostarp bijis jāsazinās ar Baltkrievijas kompānijām, kas orientētas uz eksportu, un jānosūta tām informācija par Ventspils ostu un iespējamo sadarbību.

Visus uzdevumus jaunieši veikuši kopīgi. «Esam komanda,» norādīja Aleksandrs. Tāpat jaunieši klātienē iepazinuši gan Ventspils, gan Liepājas ostu, lai saprastu to darbības principus. Ksenija sacīja, ka vērtīga bijusi iespēja pašiem plānot savu laiku un paveicamos darbus, taču vienlaikus tiem bijuši noteikti arī izpildes termiņi. Jekaterina uzsvēra, ka Baltkrievijā praktiskajos darbos jaunieši lielākoties strādājuši ar dokumentiem un caur tiem centušies izprast nozari, taču šeit vairāk darbojušies praktiski. «Mēs vairāk domājām, darījām, iesaistījāmies. Tas nākotnē noteikti noderēs,» pārliecināta ir Ksenija. Savukārt Aleksandrs izceļ pārvaldes speciālistu ieinteresēto attieksmi pret praktikantu darbu: «Mūs šeit ļoti nopietni uztvēra. Visu parādīja, visu izstāstīja. Ieguvām ļoti daudz jaunas informācijas.» Viņaprāt, Ventspils osta ir ļoti attīstīta, turklāt ar lielu potenciālu attīstīties arī turpmāk. Ja Aleksandrs nākotnē darbosies loģistikas jomā Baltkrievijā, kā iecerējis, viņš labprāt sadarbotos tieši ar Ventspili.

Ventspilī jaunieši mitinājās īrētā dzīvoklī aptuveni piecu minūšu gājiena attālumā no Brīvostas pārvaldes. Ieradušies Ventspilī, viņi bijuši pārsteigti par govīm, kas «sastopamas teju uz katra stūra», un mierīgo pilsētu. «Te ir ļoti maz cilvēku. Pie mums Minskā pat naktī cilvēki ir visur, bet te ir tik mierīgi,» sacīja Jekaterina. Un vēl topošajiem loģistikas speciālistiem ļoti iepatikušies Ventspils saulrieti. Visi trīs jaunieši patlaban universitātē pabeiguši trešo kursu un rudenī uzsāks mācības noslēdzošajā – ceturtajā – kursā. Nākotnē viņi cer savu dzīvi saistīt ar loģistiku.

Zināšanas pārtaps maģistra darbā
Pagājušajā nedēļā praksi Brīvostas pārvaldē uzsācis Ferids Alijevs. Viņš nāk no Azerbaidžānas galvaspilsētas Baku, taču pašlaik studē loģistiku Ukrainā, Harkovas Nacionālās universitātes Ekonomikas un menedžmenta fakultātē. Lai izstrādātu maģistra darbu, topošajam speciālistam bijis nepieciešams realitātē iepazīt kādu ar loģistiku saistītu uzņēmumu. Maģistra darbu Ferids iecerējis veidot tieši par Ventspils ostu. Jaunietis Ventspilī ir nepilnu nedēļu, taču viņa prakse kopumā ilgs aptuveni mēnesi.

Prakses laikā viņš Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieka Gunta Drunkas vadībā iepazīst ostas darbību kopumā, īpaši akcentējot loģistiku. «Mani interesē, kādi kuģi ienāk Ventspils ostā, uz kurieni tie dodas un kādas kravas tiek pārvadātas. Ostai ir tāds ģeogrāfiskais novietojums, ka iespējams ar ļoti daudzām valstīm sadarboties,» atzina jaunietis un piebilda, ka viņu pārsteigusi arī ostas plašā teritorija, kā arī tas, ka ostas platība aizņem aptuveni pusi no pilsētas teritorijas. Tāpat prakses laikā viņš vairāk uzzina par Latvijas un viņa dzimtenes Azerbaidžānas sadarbību.

Vakar viņš kopā ar Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieku bija devies uz Latvijas–Azerbaidžānas biznesa forumu. Forumā notika prezentācijas par Latvijas un Azerbaidžānas investīciju un uzņēmējdarbības vidi. Topošais speciālists ir priecīgs par draudzīgajiem un pretimnākošajiem kolēģiem Brīvostas pārvaldē. Īpaši pateicīgs viņš ir par ekskursiju pa ostu. «Man visu parādīja, visu izstāstīja. Tas bija ļoti interesanti, un šīs zināšanas man ļoti noderēs gan maģistra darbam, gan turpmāk,» sacīja Ferids un piebilda, ka nākotnē cer kļūt par labu loģistikas speciālistu un vislabprātāk atgrieztos savā dzimtenē.

Ventspilī jaunietis ieradies kopā ar mammu, un abi īrē dzīvokli netālu no Brīvostas pārvaldes. Ferida mamma vada vīriešu volejbola komandu, un iepriekš saistībā ar sporta sacensībām viņa pabijusi Kuldīgā, taču pats Ferids Latvijā ir pirmo reizi. Ventspilī viņam iepatikušās ziedošās dobes un pārsteidzis, ka teju visur sastopamas kaijas. Azerbaidžānā aptuveni tikpat daudz esot baložu. Ferids ar šīs vasaras laika apstākļiem ir ļoti apmierināts, jo, piemēram, Azerbaidžānā šajā laikā vidējā gaisa temperatūra ir +40 grādu pēc Celsija un šādi laika apstākļi nereti traucē darbam.

«Ventspilī uzreiz ir redzams, ka šī ir ostas pilsēta, jo visur ir dažādi ar ostu saistīti atribūti,» norādīja jaunietis. Pēc viņa novērojumiem, Ventspils ir maza, taču mājīga pilsēta. Vecpilsētas arhitektūras ziņā viņš velk paralēles ar Vāciju. Savukārt paši ventspilnieki, viņaprāt, viesmīlības ziņā daudz neatpaliek no azerbaidžāņiem.

Ferids kādu laiku padzīvojis arī Vācijā un prot vācu, krievu, turku un angļu valodu. Ar vācu valodas zināšanām viņš pašlaik arī palīdz attīstīt Brīvostas pārvaldes nterneta mājaslapu.

Iepazīst dzimtās pilsētas ostu
Mēnesi ilgu praksi Brīvostas pārvaldē pašlaik iziet arī ventspilniece Marina Paramonova. Viņa iepriekš studējusi Šveicē, bet pašlaik mācās Anglijā – Notingemas Trentas universitātē apgūst starptautiskās attiecības mediju jomā. «Mums gan prakse nav obligāta, taču man gribējās kaut ko pamēģināt. Uzzināju, ka daudzi šī kursa absolventi izvēlas darboties tieši mārketingā, turklāt man ir iespēja to pamēģināt tepat Ventspilī. Mums ir ļoti atpazīstama osta, arī mans tētis strādā ar ostu saistītā darbā, tāpēc izlēmu pamēģināt,» jautāta, kādēļ izvēlējusies  praktiskās iemaņas apgūt tieši Ventspils brīvostas pārvaldē, sacīja Marina.

Ventspils ostu viņa iepazīst kopš jūlija sākuma, un prakse ilgs līdz augusta sākumam. Arī Marina prakses laikā saņēmusi vairākus uzdevumus, un ļoti interesanta viņai šķitusi iespēja iepazīt Ventspils un Liepājas ostas. «Visu laiku dzīvoju Ventspilī, bet jāatzīst, ka par ostu neko daudz nezināju, tāpēc man bija ļoti interesanti, uzzināju daudz jauna,» sacīja Marina. Pašlaik jauniete veic Brīvostas pārvaldes interneta mājaslapas analīzi, lai pēcāk izteiktu savus priekšlikumus lapas uzlabošanai, kā arī strādā pie ekskursiju kuģīša Hercogs Jēkabs audiogida attīstības.

Meitene stāsta, ka viņai darbs saistībā ar Ventspils ostu šķiet ļoti aizraujošs, turklāt kolēģi allaž gatavi palīdzēt un paskaidrot. «Jūtams, ka pārvaldes speciālisti ir ieinteresēti, lai praktikanti pēc iespējas labāk iepazītu procesu,» uzskata Marina. Viņa atzīst, ka plāno studijas turpināt maģistrantūrā, bet tad labprāt atgrieztos Latvijā un strādātu šeit.

Iespējams, nākotnē būsim sadarbības partneri
Imants Sarmulis, 
Ventspils brīvostas pārvaldnieks

– Ventspils brīvostas pārvalde strādā starptautiskā vidē, un jau otro gadu pēc kārtas pie mums praksē ir studenti no ārvalstu augstskolām. Praktizēties Ventspils brīvostas pārvaldē ir iespēja dažādu jomu studentiem: loģistikas un mārketinga speciālistiem, dažādu jūrniecības specialitāšu pārstāvjiem, arī pavāriem. Piemēram, uz zemessūcējkuģa Dzelme ir iespēja izmēģināt sevi kuģa pavāra amatā, nedodoties tālās jūrās, bet vienlaikus jūrnieku dzīves garšu izjūtot. Runājot par studentiem no ārvalstīm – mums ne tikai ir prieks iepazīstināt jaunos speciālistus ar mūsu darbu, bet tā ir interesanta pieredze arī mūsu darbiniekiem, jo dažkārt studenti ar savu atšķirīgo pieredzi, kultūru un zināšanu bagāžu ļauj mūsu ikdienas darbā ieraudzīt lietas, ko vērts pamainīt. Jaunieši, kas pie mums ierodas, ir vieni no labākajiem savās augstskolās, jo ne katram tiek dota iespēja praktizēties ārzemēs. Tie ir topošie speciālisti, ar kuriem nākotnē, ļoti iespējams, tiksimies jau kā ar sadarbības partneriem, kuriem par Ventspili būs ļoti skaidrs priekšstats.

Foto: Ārvalstu un pašmāju topošie speciālisti Ventspils brīvostā. Priekšplānā no kreisās: Ksenija Pupeiko (Baltkrievija), Marina Paramonova (Latvija, Ventspils) un Jekaterina Grigoroviča (Baltkrievija); otrajā rindā no kreisās: Aleksandrs Šarovs (Baltkrievija) un Ferids Alijevs (Azerbaidžāna).