Jahtu osta piedzīvo spožas pārmaiņas

03/09/2019

Ventspils brīvostas zemes nomnieks – Jahtu ostas apsaimniekotājs SIA New Yacht Marina – ir panācis, ka Ventspils Jahtu ostas vārds tiek daudzināts Eiropā un pasaulē. Patlaban Ventspils Jahtu osta piedzīvo vērienīgas pārmaiņas – pilnā sparā turpinās ostas infrastruktūras pārbūve un teritorijas labiekārtošanas darbi. Daļa iecerētā jau paveikts.

Tiek plānots, ka pavisam jaunā ampluā osta uzmirdzēs 2020. gada sezonā.

Piekto sezonu Ventspils Jahtu osta ir SIA Baltic Marine Holding Company meitaskompānijas SIA New Yacht Marina rokās. Uzņēmums 2014. gada nogalē noslēdza līgumu ar Ventspils brīvostas pārvaldi par zemes nomu.

SIA New Yacht Marina valdes loceklis Aivars Graudiņš ir gandarīts, ka Jahtu ostas apmeklētība un atpazīstamība ar katru gadu turpina pieaugt. Viens no rādītājiem, kas par to liecina, ir ienākošo jahtu skaits. Šī gada sezona turpināsies vēl vismaz mēnesi, bet jau šobrīd ostā ienākušas vairāk nekā 480 jahtas, pārspējot pagājušā gada sezonas kopējos rādītājus. Skaitliski visvairāk jahtu šovasar sagaidīts attiecīgi no Vācijas, Zviedrijas, Somijas un Polijas, informēja pārstāvis, piebilstot, ka tradicionāli tieši šo valstu karogi Ventspils ostā plīvo visbiežāk. Tāpat viņu priecē arī Latvijas burātāju pieaugošā interese par Ventspils Jahtu ostu.

Kopumā gada laikā ar jahtām ostā tiek sagaidīti vairāk nekā 1100 burātāju, kuri izmanto ne tikai uz vietas pieejamos pakalpojumus, bet arī bauda Ventspils tūrisma piedāvājumu. Tostarp nereti atkuģo arī ģimenes ar bērniem. Secināts, ka Ventspilī burātāji uzturas vidēji trīs četras dienas, pavēstīja Graudiņš.

Piesaista Eiropas finansējumu

Patlaban spilgtākās aktualitātes Ventspils Jahtu ostā galvenokārt saistītas ar Igaunijas–Latvijas pārrobežu sadarbības programmas (EST–LAT) projekta Uzlabota jahtu ostu infrastruktūra un ostu tīkla attīstība Igaunijā un Latvijā īstenošanu un tā pirmajiem augļiem. Darbus pie Ventspils Jahtu ostas pārbūves un teritorijas labiekārtošanas kompānija uzsāka pirms diviem gadiem ar mērķi nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus ostas apmeklētājiem. Plānots, ka lielākā daļa darbu pie projekta īstenošanas un ostas pārbūves noslēgsies maijā, lai ar jaunām vēsmām sagaidītu 2020. gada burāšanas sezonu.

Sākotnēji kopējais Jahtu ostas finansējums projektā bija 741 592 eiro, no kuriem Eiropas Reģionālās attīstības fonds līdzfinansēja 630 353 eiro. Taču cenu sadārdzinājuma dēļ kopējās izmaksas veidos aptuveni 930 000–940 000 eiro, prognozēja valdes loceklis.

Jaunas piestātnes

Šogad ar atbalsta programmas līdz­finansējumu noslēgusies pirmā būvniecības kārta. Nesen ir pabeigta ceturtās piestātnes pilnīga rekonstrukcija. Līdzās tai uzstādīti trīs uzņēmumā Marinetek ražoti pontoni, tādējādi papildus nodrošinot 26 jahtu un kuteru stāvvietas. Jahtu ostas pārstāvis informēja, ka, rekonstrukcijai noslēdzoties, ostā vienlaicīgi varēs uzņemt vismaz 50 peldlīdzekļus – jahtas un mazos motorkuģus –, nodrošinot visiem atbilstošu servisu. Jāpiebilst, ka līdz šim ostā varēja uzņemt līdz 25 peldlīdzekļiem.

Tāpat šogad iegādāts un uzstādīts iespaidīgs nīderlandiešu firmas Roodberg pārvietojamais celtnis ar 35 tonnu celtspēju un jahtu glabāšanas paliktņi. Lai vairākus metrus augstā un platā iekārta varētu pilnvērtīgi funkcionēt, izbūvēts arī jauns doks.

Līdz ar ostas rekonstrukciju New Yacht Marina plāno pilnveidot un popularizēt jahtu ziemas glabāšanas pakalpojumu. Pateicoties projektā izbūvētajam jahtu glabāšanas laukumam, šoziem minēto pakalpojumu varēs nodrošināt jau vismaz 30 jahtām. Vienlaikus ostā tiks piedāvāts sagatavot jahtas ziemai un iespēju robežās veikt to remonta un apkopes darbus. Jāpiemin, ka pagājušajā gadā, kad piedāvājums vēl nebija uzņēmis apgriezienus, jahtu ziemas glabāšanas pakalpojumu izmantoja seši jahtu īpašnieki – zviedri, somi un latvieši. «Cilvēki aizbrauca priecīgi, un ceram, ka šogad viņi atgriezīsies pie mums,» sacīja Graudiņš.

Viņš arī informēja, ka tuvākajā laikā būvvaldē tiks iesniegti nepieciešamie dokumenti, lai jau drīzumā jaunos objektus nodotu ekspluatācijā.

Pārbūvēs tagadējo servisa ēku

Atklājot projekta nākamo kārtu, ir izsludināts konkurss par Jahtu ostas ēkas rekonstrukcijas darbu veikšanu. Plānots, ka būvniecības darbi varētu sākties jau pēc dažām nedēļām. Ieskicējot darbu galarezultātu, pārstāvis skaidroja, ka ēkas 1. stāvs arī turpmāk kalpos Jahtu ostas servisa vajadzībām – tur atradīsies labierīcības, dušas telpas, dežuranta un pārvaldnieka darba kabinets, kā arī neliels veikaliņš burātāju vajadzību nodrošināšanai. Savukārt 2. stāvā tiks iekārtoti apartamenti viesu izmitināšanai. Jāpiebilst, ka tur varēs apmesties ne tikai burātāji, bet arī ikviens cits pilsētas ciemiņš. Kompānijas pārstāvis prognozē, ka pēc naktsmītnēm būs gana liels pieprasījums, jo līdzīgu pakalpojumu New Yacht Marina eksperimentālā kārtā izmēģināja 2017. gada sezonā, gūstot pozitīvu pieredzi.

Kaļ tālredzīgus plānus

New Yacht Marina valdes loceklis informēja, ka nākotnē kompānijas mērķis ir nodrošināt stāvvietas 60–70 jahtām, taču, ja būs vēl lielāks pieprasījums, uzņēmums solās rast veidus, kā nodrošināt vietu visiem kuģotājiem.

Paredzēts iegādāties arī speciālu pārvietojamu tehniku, ar kuras palīdzību varēs pārvietot jahtas, kas atrodas uz jau pieminētajiem uzglabāšanas paliktņiem.

Kompānija plāno iegādāties arī kuteri, kas kalpos par operatīvo peldlīdzekli gadījumos, kad, piemēram, jūrā vai ostā burātājiem nepieciešams sniegt palīdzību. Tāpat Jahtu ostā plānots ierīkot degvielas uzpildes staciju jahtām un kuteriem, kuras neesamība patlaban uzskatāma par būtisku trūkumu, neslēpa Graudiņš.

Aug atpazīstamības rādītāji

Runājot par Jahtu ostas atpazīstamību, New Yacht Marina valdes loceklis pavēstīja, ka ar Igaunijas–Latvijas pārrobežu sadarbības programmas atbalstu uzņēmums katru gadu piedalās vismaz četrās starptautiskās izstādēs. Ventspils Jahtu ostas vārds tradicionāli izskan izstādēs Diseldorfā (Vācijā), Stokholmā (Zviedrijā), Helsinkos (Somijā) un Varšavā (Polijā) – tās izvirzītas par Ventspils Jahtu ostas mērķvalstīm. Uzņēmuma pārstāvis ir gandarīts, ka šogad apmeklētāji izrādījuši īpaši lielu atsaucību.

New Yacht Marina valdes loceklis lepojas, ka pēdējo gadu laikā ir augusi Ventspils Jahtu ostas atpazīstamība un apmeklētības rādītāji. Neskatoties uz sasniegto, New Yacht Marina komanda ir apņēmības pilna neapstāties un turpināt iesākto, lai Ventspils Jahtu osta kļūtu par aizvien iecienītāku vietu burātāju pasaules kartē.

Ventspils Jahtu osta no putna lidojuma. Attēlā no kreisās puses redzams jaunais pārvietojamais celtnis, ceturtā piestātne, kas nesen pilnībā atjaunota, un līdzās tai šovasar uzstādītie pontoni, kas nodrošina papildu stāvvietas.

Jaunie pontoni paredzēti kā kuteru, tā arī jahtu pietauvošanai. Trīs pontoni nodrošina 26 stāvvietas.

SIA New Yacht Marina valdes loceklis Aivars Graudiņš rāda nesen iegādātos jahtu glabāšanas paliktņus. Jahtu ostas īpašumā tādi būs 30, kas nozīmē, ka tieši tik daudz peldlīdzekļiem varēs nodrošināt ziemas glabāšanas pakalpojumu.

Uzņēmumā Roodberg ražotais celtnis. Ar tā palīdzību no ūdens var izcelt līdz 35 tonnām smagas jahtas.