Jauna ēka ražošanas attīstībai

03/10/2019

Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā tiek būvēta pēc skaita septītā ražošanas ēka. Pagājušonedēļ ēkas pamatos svinīgi iemūrēja kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Tā ir viena no trim ēkām, ko Ventspils brīvostas pārvalde būvē šogad.

Rūpnieciskā ēka nr. 7 Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) teritorijā tiek celta turpmākai rūpniecības un nodarbinātības attīstībai Ventspilī. Topošā ēka 4500 kvadrātmetru platībā jau ir iznomāta uzņēmumam SIA Quality Jobs, kas iecerējis attīstīt plastmasas detaļas ražošanu un paplašināt elektronikas produkcijas montāžu. Pagājušajā nedēļā ēkas pamatos iemūrētajā kapsulā tika ievietots elektronikas produkts, kas iemontēts jau pašu ražotā plastmasas korpusā, ko arī turpmāk ražos rūpnieciskajā ēkā nr. 7. Kapsulā tāpat ir ielikts vēstījums nākamajām paaudzēm un laikraksta Ventas Balss numurs, kurā publicēta īsa ziņa par notikumu, kas notika todien būvlaukumā.

Pasākumā piedalījās Ventspils pilsētas domes, Ventspils brīvostas pārvaldes vadītāji, topošās ražošanas ēkas nomnieka – SIA Quality Jobs – pārstāvji, celtnieki. Uzstājoties pasākumā, Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs atgādināja, ka tajā vietā, kur svinīgi tika atzīmēta septītās rūpnieciskās ēkas celtniecība, vēl salīdzinoši nesen bija pliks lauks un auga zāle. Pašvaldības vadītājs aicināja neapstāties pie sasniegtā un turpināt Ventspils industrializāciju, lai pilsēta arī turpmāk ieņemtu stabilu pozīciju starp industriālajiem centriem Baltijas reģionā.

Savukārt SIA Quality Jobs pārstāvis Kristaps Milts norādīja, ka uzņēmuma attīstība kļuvusi iespējama, pateicoties veiksmīgai un ilggadējai sadarbībai ar pilsētas pašvaldību un Ventspils brīvostas pārvaldi. Pateicoties iespējai attīstīties, uzņēmums var apmierināt pieaugošo pieprasījumu pēc elektronikas produktiem un piedāvāt klientiem jaunas iespējas. Līdz šim plastmasas korpusi tika piegādāti uz Ventspili no dažādiem pasaules nostūriem. Ar laiku kļuva skaidrs, ka plastmasas korpusu kvalitāte ne vienmēr apmierina Quality Jobs, bet defektu novēršana prasa ilgstošu laiku, pastāstīja Milts. Tas savukārt var izraisīt dīkstāvi, gaidot kvalitatīvākus aizvietotājus. «Kad paši ražosim plastmasas korpusus, varēsim ātrāk reaģēt uz problēmsituācijām. Tāpat atkritīs vajadzība iepirkt lielos daudzumos plastmasas korpusus – varēsim ražot tik, cik nepieciešams. Tas ir ērti arī klientam, kurš varēs izvietot visu pasūtījumu vienuviet. Sastrādāties ar vienu uzņēmumu vienmēr ir vienkāršāk un efektīvāk nekā ar vairākiem, tādēļ arī Quality Jobs kļūst arvien saistošāks saviem klientiem,» norādīja uzņēmuma pārstāvis.

Ēku nr. 7 VATP teritorijā pēc Ventspils brīvostas pasūtījuma būvē SIA Aimasa. Būvniecības kopējās izmaksas tiek plānotas 4,9 miljonu eiro apmērā, no kuriem 1,16 miljonus eiro segs Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Patlaban Ventspils brīvostas teritorijā notiek trīs rūpniecisko ēku būvniecība. Divas no tām tiek būvētas VATP, viena – lidostas industriālajā zonā Ganību ielā. Kopš 2002. gada Ventspils brīvostas industriālajā teritorijā pēc Ventspils brīvostas pasūtījuma uzbūvētas 9 ražošanas ēkas un piesaistīti vairāk nekā 20 ražošanas uzņēmumu, radot vairāk nekā 1700 jaunu darba vietu. Izaugsmes rādītāji apstrādes rūpniecībā Ventspilī patlaban ir visaugstākie Latvijā, kas ļauj Ventspilij ieņemt stabilu vietu reģiona rūpniecisko centru vidū.

VĒSTĪJUMS NĀKOTNEI

Ventspilī, 2019. gada 27. septembrī

Godātais lasītāj!

Šis vēstījums ir uzrakstīts 2019. gada 27. septembrī un ir ievietots kapsulā, kas šodien tiek iemūrēta Ventspils Augsto tehnoloģiju parka ēkas nr. 7 pamatos.

Ēka nr. 7 tiek būvēta, lai turpinātu attīstīt Ventspilī ražošanu ar augstu pievienoto vērtību un radītu jaunas darba vietas. 4500 m2 lielā ražošanas ēka paredzēta elektronikas produktu ražošanai. Nomas līgums par topošo ēku noslēgts ar uzņēmumu SIA Quality Jobs, kas pēc darba sākšanas šajā ēkā papildus izveidos vismaz 30 darbavietas.

Ēku nr. 7 pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma būvē SIA Aimasa. Kopējās būvniecības izmaksas plānotas aptuveni 4,9 miljonu eiro apmērā, no kā 1,16 miljonus segs Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Liecībai par pašreizējā laika notikumiem pievienojam jaunāko laikraksta Ventas Balss numuru un ar plastmasas spiedliešanas iekārtu ražotu plastmasas korpusu, kurā iemontēta elektronikas plate. Šādus produktus plānots ražot šajā ēkā.

Svinīgajā kapsulas iemūrēšanas pasākumā īpaša pateicība galvenajiem projekta virzītājiem: Ventspils brīvostas valdes locekļiem Aivaram Lembergam, Jānim Vītoliņam, Didzim Ošeniekam un Guntim Blumbergam, Ventspils brīvostas pārvaldniekam Imantam Sarmulim un viņa vietniekiem Igoram Udodovam un Mārim Petrovskim, un ēkas nomniekam SIA Quality Jobs.

Ja strādā, var izdarīt visu

Aivars Lembergs, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs:

– Pirms nepilniem divdesmit gadiem mēs sapratām, ka Ventspilij ir vajadzīga ievērojama tautsaimniecības pārstrukturizācija, attīstot pārstrādes rūpniecību. Protams, mēs neatteicāmies no transporta un ostas, taču vienlaikus labi sapratām, ka ostas darbība ir pakļauta lieliem ģeopolitiskiem riskiem, kas saistīti ar Latvijas galvenajiem klientiem – Krieviju, Baltkrieviju, Ukrainu. Dzīve pierādīja, ka mūsu bažām bija 100% pamatojums, bet ģeopolitisko attiecību vērtējums un problēmas attīstības prognoze ir pareiza.

Tajā vietā, kur mēs ierakām kapsulu topošās rūpnieciskās ēkas pamatā, vēl pirms 15 gadiem bija pļava un ar krūmiem aizaudzis lauks. Bet tagad mēs šeit ceļam jau septīto ražošanas ēku! Vēl pirms 15 gadiem minējums par to, ka Ventspilī attīstīsies elektronika, raisīja smīkņāšanu. Bet, kad mēs noteicām, ka Ventspils kļūs par vienu no vadošajiem apstrādes rūpniecības centriem Latvijā, uz mani skatījās kā uz sapņotāju! Taču, ja strādā mērķtiecīgi, var izdarīt visu. Un šodien Ventspils ir mašīnbūves un elektronikas centrs Latvijā. Turklāt mašīnbūves jomā mēs esam līderi, apsteidzot visas pārējās Latvijas pilsētas.

Patlaban mēs būvējam trīs jaunas ēkas, katrai ēkai ir savs klients. Kopumā visās trīs ēkās gaidāms, ka tiks izveidotas aptuveni 200 jaunas darba vietas. Ir jāņem vērā darba spēka pieejamības ierobežojums. Statistika rāda, ka Ventspilī patlaban ir aptuveni 800 bezdarbnieku un teju 400 vakanču 66 profesijās. Attīstība nevar būt lēcienveidīga, bet sistemātiska – soli pa solim, taču nepārtraukti. Mūsdienu tehnikums un augstskola sniedz labu pamatu speciālistu apmācībai un sagatavošanai Ventspils uzņēmumiem.

Uzņēmumi saņem milzīgu atbalstu

Kristaps Milts, SIA Quality Jobs pārstāvis:

– Jaunajā ēkā nr. 7 ražosim plastmasas detaļas ar plastmasas spiedliešanas iekārtām un veiksim elektronikas produktu montāžu. Nomājot jauno ēku, mūsu uzņēmums varēs paplašināt elektronikas produktu montāžu. Elektronikas produktus, ko šobrīd montējam plastmasas korpusos, tagad varēsim piedāvāt klientiem montēt jau mūsu pašu ražotos plastmasas korpusos. Spiedliešanas iekārtas jau ir iepirktas un piegādātas Ventspilī, esam gatavi sākt plastmasas korpusu ražošanu.

Tāda attīstība kļuvusi iespējama, pateicoties ilggadējai veiksmīgai sadarbībai ar pilsētas pašvaldību un Ventspils brīvostas pārvaldi. Uzbūvējot rūpniecisko ēku ražošanas vajadzībām, Brīvostas pārvalde sniedz milzīgu atbalstu uzņēmumam, kam nevajag rūpēties par celtniecību, bet var koncentrēties ražošanai. Viens no svarīgākajiem iemesliem, kāpēc investori izvēlas Ventspili ir tas, ka viņiem nevajag būvēt pašiem ēkas ražošanai. Šīs veiksmīgās sadarbības rezultātā Quality Jobs jau ir izveidojusi Ventspilī ap 150 darba vietām, bet, atverot jauno ēku, tiks izveidotas vēl aptuveni 30 darba vietas. No nākamā gada vidus līdz beigām ceram pilnībā izvietot iekārtas un uzsākt ražošanu jaunajā ēkā. Ražošanas platību apguve 4500 m2 platībā sniedz uzņēmumam lielas iespējas turpmākai attīstībai uz vairākiem gadiem. Tuvākajā laikā jauno darba vietu skaits var pieaugt līdz simtam. Pēdējos gados par jaunu izaicinājumu Latvijā kļūst darbaspēka piesaistīšana. Tādēļ mēs rūpējamies ne tikai par ražošanas attīstību, bet arī par darba vides uzlabošanu. Piedāvājām darbiniekiem bonusus – papildu atvaļinājumu dienas tiem, kas strādā maiņu darbu, transporta izdevumu kompensāciju tiem, kas dzīvos ārpus Ventspils, sociālās garantijas un citus labumus. Domājam par to, lai darbinieki justos pēc iespējas labāk mūsu uzņēmumā, lai, izvēloties darbu, speciālists ņemtu vērā ne tikai algu, bet arī darba apstākļus, sociālās garantijas, dažādas kopīgu pasākumu iespējas, kā arī citus labumus, ko, varbūt, piedāvā tikai mūsu uzņēmums.

Kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm topošās ēkas nr. 7 pamatos iemūrē pašvaldības vadītājs Aivars Lembergs un ēkas nomnieka – uzņēmuma Quality Jobs – pārstāvji.

Kapsulā ievietoja elektronikas produktu, kas iemontēts plastmasas korpusā, ražots uzņēmumā Quality Jobs.

Kapsulas iemūrēšanā piedalījās Ventspils domes priekšsēdētāja pirmie vietnieki Guntis Blumbergs (no kreisās) un Jānis Vītoliņš.

Projekts “Ražošanas ēkas Nr.7 būvniecība Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā” (Nr. 3.1.1.5./16/A/009) tiek īstenots piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļus darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 3.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt MVK izveidi un attīstību, īpaši apstrādes rūpniecībā un RIS3 prioritārajās nozarēs" 3.1.1.5. pasākuma "Atbalsts ieguldījumiem ražošanas telpu un infrastruktūras izveidei vai rekonstrukcijai" ietvaros.