Ventspils ostas termināļu kravu apgrozījums astoņos mēnešos 12,9 miljoni tonnu

12/09/2016
2016.gada augustā Ventspils brīvostas termināļos pārkrauti 1,4 miljoni tonnu kravu. Kopējais kravu apgrozījums astoņu mēnešu laikā Ventspils brīvostas termināļos sasniedzis 12,9 miljonus tonnu, un tas ir mazāks nekā gadu iepriekš.

Būtiski salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazinājies naftas produktu un akmeņogļu tranzīta apjoms, kas arī galvenokārt ietekmē visas ostas kopējo kravu apgrozījumu.

Par 24% jeb 1,8 m.t. samazinājies SIA Ventspils Nafta termināls kravu apgrozījums. Astoņos mēnešos pārkrauti 5,7 m.t., kas ir tikai ceturtā daļa no termināļa jaudas. AS Baltic Coal Terminal pārkrauti 740 tūkstoši tonnu jeb 50% mazāk nekā pagājušā gada astoņos mēnešos, neviens kuģis šajā terminālī nav bijis kopš aprīļa un tiek  izmantota vien piektdaļa termināļa jaudas. Būtisks kravu apgrozījuma samazinājums, galvenokārt uz akmeņogļu rēķina,  ir AS Ventspils tirdzniecības osta – astoņu mēnešu laikā pārkrauts 1,4 m. t., kas ir par 718 t.t. jeb 34% mazāk nekā 2015.gadā, tiek izmantota trešā daļa termināļa jaudas. Arī naftas produktu terminālis SIA Ventall Termināls piedzīvo pārkrauto kravu kritumu, sasniedzot  498 t.t., kas ir par 482 t.t. jeb 49% mazāk nekā gadu iepriekš. Ļoti slikti rezultāti ir AS Kālija parks, kur astoņu mēnešu laikā pārkrauti vien 236 t.t., kas ir 5% no termināļa jaudas. Kritums kravu apjomā ir arī AS Ventbunkers – par 390 t.t. jeb par 21% mazāk nekā iepriekšējā gada astoņos mēnešos, sasniedzot 1,5 m.t. Terminālis izmanto tikai trešo daļu iespējamās jaudas. Par 8% kravu apjoms samazinājies SIA Ventamonjaks, sasniedzot 302 t.t..

Salīdzinot ar pagājušā gada datiem, labāk šī gada astoņi mēneši aizvadīti AS Ventspils Grain Terminal, kur pārkrauti 255 t.t. labības - tas nozīmē, ka tiek izmantota ceturtā daļa graudu termināļa jaudas.  Par 18% jeb 50 t.t. kravu apjomu palielinājis SIA Ventplac kur, izmantojot pusi no iespējamās termināļa jaudas, pārkrauti 326 t.t.. Par 13% jeb 15 t.t. kravu apjoms palielināts SIA Ventamonjaks Serviss sasniedzot 132 t.t..  Turpina palielināties ar prāmjiem pārvadāto kravu apjoms Ventspils ostā un līdz ar to arī kopējais kravu apgrozījums audzis SIA Noord Natie Ventspils Terminals (+ 191 t.t. jeb 13%) sasniedzot 1,7 m.t..

Aprīlī darbi sākti jaunākajā Ventspils brīvostas piestātnē Nr.12, ko nomā SIA Eurohome Latvija. No šī termināļa nosūtītas pirmās kravas – 125 t.t. apjomā.

Neskatoties uz to, ka atsevišķu termināļu darbības rezultātā Ventspils brīvostas pārvaldei jārēķinās ar būtisku ieņēmumu samazinājumu, arī 2016.gadā Ventspils brīvostas pārvalde turpina investēt ostas infrastruktūras attīstībā. Investīciju programmas īstenošanai budžetā plānoti 8 miljoni eiro. Daļu no investīciju programmas līdzfinansēs ES Kohēzijas fonds. Ieguldījumi infrastruktūras izbūvē, atjaunošanā un uzturēšanā ir Ventspils brīvostas pārvaldes aktivitāšu prioritāte. Tādējādi Ventspils brīvostas pārvalde īsteno savu galveno – teritorijas attīstītāja – funkciju, nodrošinot labākos apstākļus ostas termināļu un rūpniecisko uzņēmumu biznesa attīstībai.